INSPIRACE

Vneste do vašeho domova letní atmosféru a zářivý šmrnc

Teplé a slunečné letní dny nepřinášejí pocit radosti a dobré nálady jen do našich životů, ale také do našich příbytků, které představují klidné a bezpečné útočiště před chaotickým a složitým světem. Letní dny jsou v plném proudu, vneste tedy i k vám domů barvy, veselé tóny, zajímavé květiny či doplňky a rázem vaše oáza získá šmrnc a tu správnou pohodovou atmosféru.

Kromě psychologického významu mají barvy do jisté míry i subjektivní význam. „Pro každého je daná barva či její odstín a sytost jinak příjemná. Daná barva může mít tisíckrát podle psychologů uklidňující a harmonizující účinek, ale nebude na tom záležet, pokud se na ni bude vázat některá z vašich negativních vzpomínek. Pak ji zkrátka nebudete mít rádi a není radno se podobnými barvami vyvolávajícími nelibé pocity obklopovat. Vnímání barev je proto velmi osobní a subjektivní,“ říká interiérová designérka Anke Glut, která pochází z Německa, ale dlouhé roky je jejím domovem a zároveň pracovním zázemím právě Česká republika.

Barvy pro rok 2021 podle Pantone

Společnost Pantone Color Institut vybrala pro rok 2021 kombinaci hned dvou barev, která bude určovat trendy interiérů a barevnost našeho obydlí. Rozhodně se výběrem odborníků v podobě předních světových designérů a architektů můžete inspirovat i pro nadcházející letní období. „Loňskou modrou v odstínu Classic Blue nahradila šedá v odstínu Ultimate Grey a zářivá žlutá v odstínu Illuminating. Na první pohled může jít zdánlivě o dvě různé a nesourodé barvy, při bližším zkoumání ale přijdete na to, že umí vytvářet harmonická spojení. Spojení dvou na sobě nezávislých a toliko rozdílných barev značí sílu a vzájemnou podporu. Šedá a žlutá v kombinaci vyjadřují optimismus a hřejivost, příjemné pocity a naději do budoucna, kterou potřebujeme po loňském i letošním vyčerpávajícím roce všichni,“ radí Anke Glut.

Zvolený odstín šedé v nás může evokovat hladkou eleganci oblázků nasbíraných u moře. Představují vytrvalý a stabilní element, který přežije i náročné časy a uchovává si glanc. Sytá a energická žlutá nám naopak připomene životodárnou sílu energizujících slunečních paprsků. Výsledkem je kombinace síly a naděje, příslib do budoucna, že se nám vytrvalost vyplatí.

Odvážné barevné a vzorované léto

Pokud žijete v moderním, minimalistickém interiéru, pak se nebojte popustit uzdu fantazii a obměnit ho na letní období pomocí výrazných, klidně i křiklavých barev či vzorů. Hodí se ryze abstraktní vzory, nebo si můžete hrát s realistickými motivy džungle a exotických zvířat. Rostliny z deštného pralesa, černobílý kobereček se vzorem zebří srsti nebo tapety či potahy na polštáře ve výrazných barevných kombinacích – to vše je povoleno!

Související příspěvky

Mastné skvrny nebo červené víno už nemají šanci. Čištění koberců strojovou metodou Brno

redakce

Interiérové dveře se vyplatí objednat právě teď

redakce

Mytí oken a výloh už není žádná věda!

redakce