INSPIRACE

Víte co dýcháte v domácnosti?

Znečištěné ovzduší je v současnosti problém nejen ve velkých městech a průmyslových oblastech, ale i v malých městech a na vesnicích. Dlouhodobé působení znečištěného ovzduší může mít za následek rozvoj onemocnění, nejčastěji dýchacích cest. Pokud se před znečištěným ovzduším ukryjete doma nebo v kanceláři, nemáte ani zdaleka vyhráno, protože i v interiérech je hned několik zdrojů nebezpečných látek, které mohou škodit našemu zdraví.

Jaké nebezpečí nám hrozí?

I do interiérů pronikají látky z venkovního prostředí, jedná se především o jemné prachové částice, pyly, spory plísní, výfukové plyny a další.  Uvnitř interiérů se škodliviny uvolňují hned z několika zdrojů, jedná se nejčastěji o nebezpečné chemikálie:  Formaldehyd – v domácnosti se nejčastěji uvolňuje z nábytku z dřevotřísky, z koberců a podlahových krytin a z chemického ošetření čalouněného nábytku.

Do těla se pak nejčastěji dostává vdechováním. U citlivějších osob může vyvolat záněty kůže nebo podráždění očí, jeho dlouhodobé chronické působení může způsobit zánět dýchacích cest.

Formaldehyd je také klasifikován jak karcinogen pro člověka.

Toluen – v malém množství se uvolňuje hlavně z interiérových nátěrů. Může způsobit podráždění dýchacích cest a oční sliznice, při dlouhodobém působení byly popsány neurotoxické účinky. U toluenu nebyla prokázána karcinogenita.

Naftalen – stejně jako toluen se nejčastěji uvolňuje z nátěrů. Při vdechování může způsobit podráždění dýchacích cest, bolesti hlavy, únavu, nechutenství, má lehce narkotické účinky.

Benzen – ačkoliv jsou největším zdrojem benzenu zplodiny z automobilové dopravy, v domácnosti se s ním také můžete hojně setkat v čistících prostředcích. I při vdechování pouze malého množství může benzen způsobit bolesti hlavy, a pocit únavy. Benzen patří mezi karcinogenní látky pro člověka.

Kromě těchto látek se v domácnosti můžete setkat také s pyly, které uvolňují květiny, s roztoči ze zvířecí srsti nebo také s nebezpečnými částicemi a plyny vznikajícími při vaření.

Co s tím?

Odstranění zdrojů těchto látek z domácnosti většinou není možné, výrobci ani neuvádí, zda nábytek, nátěry nebo koberce těkavé a nebezpečné látky obsahují, není proto možné se jim vyhnout ani při koupi. Řešením může být koupě kvalitní čističky vzduchu, která zachytí i ty nejjemnější prachové částice, bakterie, viry a nebezpečné plyny z ovzduší. Čističky vzduchu si poradí také s pyly a jinými alergeny, což ocení především alergici. Mezi vysoce kvalitní a technicky jedinečné čističky patří čističky vzduchu Dyson. Jejich bezlopatkové řešení s vysokým průtokem vzduchu dokáží nejen vyčistit kvalitně vzduch ve vašem bytě, ale třeba i zatopit nebo udržet vlhkost na správné úrovni. A to už stojí za to…

Související příspěvky

OBKLADY NA ZEĎ

redakce

Sare kamis cage

redakce

Proč jsou krby pro vytápění interiéru oblíbené i v dnešní době?

redakce