INSPIRACE

Víte co dýcháte v domácnosti?

Znečištěné ovzduší je v současnosti problém nejen ve velkých městech a průmyslových oblastech, ale i v malých městech a na vesnicích. Dlouhodobé působení znečištěného ovzduší může mít za následek rozvoj onemocnění, nejčastěji dýchacích cest. Pokud se před znečištěným ovzduším ukryjete doma nebo v kanceláři, nemáte ani zdaleka vyhráno, protože i v interiérech je hned několik zdrojů nebezpečných látek, které mohou škodit našemu zdraví.

Jaké nebezpečí nám hrozí?

I do interiérů pronikají látky z venkovního prostředí, jedná se především o jemné prachové částice, pyly, spory plísní, výfukové plyny a další.  Uvnitř interiérů se škodliviny uvolňují hned z několika zdrojů, jedná se nejčastěji o nebezpečné chemikálie:  Formaldehyd – v domácnosti se nejčastěji uvolňuje z nábytku z dřevotřísky, z koberců a podlahových krytin a z chemického ošetření čalouněného nábytku.

Do těla se pak nejčastěji dostává vdechováním. U citlivějších osob může vyvolat záněty kůže nebo podráždění očí, jeho dlouhodobé chronické působení může způsobit zánět dýchacích cest.

Formaldehyd je také klasifikován jak karcinogen pro člověka.

Toluen – v malém množství se uvolňuje hlavně z interiérových nátěrů. Může způsobit podráždění dýchacích cest a oční sliznice, při dlouhodobém působení byly popsány neurotoxické účinky. U toluenu nebyla prokázána karcinogenita.

Naftalen – stejně jako toluen se nejčastěji uvolňuje z nátěrů. Při vdechování může způsobit podráždění dýchacích cest, bolesti hlavy, únavu, nechutenství, má lehce narkotické účinky.

Benzen – ačkoliv jsou největším zdrojem benzenu zplodiny z automobilové dopravy, v domácnosti se s ním také můžete hojně setkat v čistících prostředcích. I při vdechování pouze malého množství může benzen způsobit bolesti hlavy, a pocit únavy. Benzen patří mezi karcinogenní látky pro člověka.

Kromě těchto látek se v domácnosti můžete setkat také s pyly, které uvolňují květiny, s roztoči ze zvířecí srsti nebo také s nebezpečnými částicemi a plyny vznikajícími při vaření.

Co s tím?

Odstranění zdrojů těchto látek z domácnosti většinou není možné, výrobci ani neuvádí, zda nábytek, nátěry nebo koberce těkavé a nebezpečné látky obsahují, není proto možné se jim vyhnout ani při koupi. Řešením může být koupě kvalitní čističky vzduchu, která zachytí i ty nejjemnější prachové částice, bakterie, viry a nebezpečné plyny z ovzduší. Čističky vzduchu si poradí také s pyly a jinými alergeny, což ocení především alergici. Mezi vysoce kvalitní a technicky jedinečné čističky patří čističky vzduchu Dyson. Jejich bezlopatkové řešení s vysokým průtokem vzduchu dokáží nejen vyčistit kvalitně vzduch ve vašem bytě, ale třeba i zatopit nebo udržet vlhkost na správné úrovni. A to už stojí za to…

Související příspěvky

Novinka ve světě úklidu, kterou ocení každá svědomitá hospodyňka!

redakce

Údržba plastových oken je velmi důležitá pro jejich správný chod

redakce

Jak správně vybrat radiátor?

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.