INSPIRACE

Více než světlo

V designu svítidel jednoznačně vedou severské země. Zřejmě za tím stojí průměrná délka slunečního svitu, jíž jsou vystaveny, a která je o několik hodin kratší, než jsme zvyklí u nás. Proto si zkrátka chtějí svítit svítidly, jež jim dají něco víc než světlo.

Skandinávský design upřednostňuje tzv. industriální lampy. Obzvláště impozantní bývají jejich závěsná svítidla s oblými kovovými stínidly, jež navíc bývá možné zavěsit velmi nízko. Pokud tak visí například nad dřevěným stolem, světlo z nich dává nádherně vyniknout struktuře dřeva.

 

Nebuďte troškaři

Dalším horkým trendem je několik zdrojů osvětlení. Obyvatelé severských zemí se v tomto smyslu doslova řídí heslem “čím více, tím lépe“. Rádi se tak obklopují svítidly všeho druhu. Nestačí tedy jedna lampička, k maximálnímu výslednému efektu jich je zapotřebí hned několik. Zato pak nepotřebují centrální lustry, jež často nahrazují třeba moderními obloukovými lampami.

 

Udržitelný design

Co se trendů obecně týče, jednoznačně vedou přírodní materiály. Dřevo, beton, korek a jejich kombinace. Designéři rádi pracují i s mramorem a různými recyklovanými materiály včetně odpadu ze staveb či betonářských výztuží. Výsledkem jednoznačně bývají designově velmi vypracovaná a impozantní svítidla splňující všechny prvky tzv. udržitelného designu.

 

Svítidla s úložnými prostory

Velmi praktickým trendem jsou i svítidla s úložnými prostory, jež dokonale nahradí část nábytku. Atmosféru pak dokážou měnit svítidla, která umožňují regulovat intenzitu nebo barvu světla. V jedné místnosti se tak můžete věnovat práci i odpočinku.

 

Sledujte trendy

Trendy obecně se vyplatí sledovat a tzv. být v obraze. Můžete se jimi i nechat vést, inspirovat, ale nenechte se jimi ovládat. K tomu by vám měl být nápomocný váš vlastní vkus, cit, ale i rada odborníka.

Související příspěvky

Kde vybrat osvětlení při zařizování nového bydlení?

redakce

Buď sám sobě makléřem

redakce

Psí boudy pro vaše mazlíčky

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.