INSPIRACE

Tvář svého domova hledejte ve svém vlastním nitru

Máte hezky zařízený dům nebo byt, ale stále se vám to jaksi nezdá být „ono“? Anebo právě stojíte na samém začátku snahy o doladění výsledné podoby vámi obývaného interiéru? Experimentujte a vsaďte na moderní trendy a do svých představ o atmosféře domova zkuste promítnout i vlastní život a emoce.

 

Kombinovat, zkoušet a vymýšlet nevšední řešení můžete začít ještě dříve, než s úlevou zavřete dveře svého příbytku za posledními zedníky a instalatéry. Za hrací plochu zvolte zmenšený půdorys vašeho bytu, na němž můžete donekonečna objevovat ideální rozmístění jednotlivých prvků interiéru pomocí jednoduchých maket, zhotovených v patřičném měřítku.

 

Ale teď už k samotné realizaci svých nápadů přikročte opravdu až ve chvíli, kdy jste zcela spokojeni se stavebním a dispozičním řešením vašeho domova. „Nevhodný koberec, nábytek a dekoraci vyměníte velmi snadno, ale špatně umístěná příčka anebo křivá zeď už představuje daleko závažnější problém. Podlahy, zdi, dveře a okna jsou základním kamenem, který musí tvořit vyrovnaný a dokonale fungující celek,“ radila vám v letošním květnovém IN ZLINu Kristýna Jandíková, majitelka studia xtina design, které se specializuje na tvorbu interiérového designu.

2

Stejný model, na němž jste si hráli s rozmístěním příček a vašeho nábytku, pak můžete použít i při hledání stylu a atmosféry bytu. Toužíte-li po interiéru plném dřeva nebo jeho imitací, ověřte si, že záměr kombinovat v případě dveří, podlahy a nábytku více dekorů než dva, nemusí ve finále skončit zrovna pozitivně. Ošidná bývá i snaha o sjednocení jednoho typu dekoru na dvou odlišných prvcích interiéru. Obvykle totiž platí, že co výrobce, to jiné provedení stejně pojmenovaného dekoru. Bez patřičných vzorků od všech dodavatelů se proto do takových experimentů raději nepouštějte.

 

„Mnohem efektivněji, nežli snaha o sjednocení barev a dekorů, obvykle vyzní pokus o navození zajímavého kontrastu,“ radí Kristýna Jandíková a dodává: “ Moderní trendy jsou dnes vyloženě světlé odstíny. Do módy se vracejí bílé dveře a bílá se často objevuje i v moderním barevném řešení jednotlivých podlah. Ale mějte vždy na paměti, že světlá podlaha znesnadňuje orientaci v prostoru a proto není vhodná pro starší lidi nebo hodně vnímavé a citlivé jedince.“

 

Výrazné syté odstíny už dnes tak nefrčí ani při volbě barev pro výmalbu stěn. „Vedle čistě bílé je trendem například šedá, béžovo-šedá anebo takzvaná lomená bílá, jenž vzniká přidáním kapky pigmentu vytvářejícího lehký podtón,“ pokračuje Kristýna Jandíková, podle níž se ale nic nemění na jižosvědčené zásadě, že do místností s nedostatkem světla je lépe volit teplé odstíny žluté či hnědé a naopak tam, kam proniká mnoho slunce, patří studenější modrá, zelená či šedá.

 

Při výběru jednotlivých barev nespoléhejte pouze na jejich vzorník. Pokud můžete, vyzkoušejte si vyznění zvoleného odstínu přímo na dané stěně, kterou chcete malovat. Někdy to přináší až překvapivá zjištění, zvlášť za různých světelných podmínek. Proto začněte hodně světlým odstínem a budete-li mít dostatek času a trpělivosti, propracujete se postupným přidáváním pigmentu až k vámi požadovanému ideálu.

3

Nezapomeňte však, že do hry se už s jistotou vrátily i dříve opovrhované tapety. Za jejich comebackem stojí obrovský sortiment moderních materiálů a zajímavém provedení. „V decentním interiéru dobře vypadají hodně pestré tapety. Efektně působí zvlášť ve chvíli, kdy se podaří barevně sladit některé z jejich vzorů s ostatními prvky v interiéru – se závěsy, přehozy, polštáři, s odstínem použitého nábytku, s povrchovou úpravou kovových materiálů či jen s drobnými detaily, které do interiéru zakomponujete,“ nabízí řešení Kristýna Jandíková.

 

Tvrzení, že právě v detailu spočívá dokonalost, si můžete ověřit například při výběru zásuvek a spínačů. Na trhu najdete i vyloženě designové kousky, kombinující kvalitní plast se dřevem, kovem či lakovaným sklem. Povedenou kolekci nazvanou Decente představil v říjnu na prestižním Designbloku zlínský výrobce OBZOR, díky němuž máme tuhle parádu takřka na dosah ruky.

 

Pokud se vám následně podaří využít stejná řešení i u dalších prvků interiéru, máte vyhráno. Vyloženě „in“ je právě lakované sklo, které krásně vyzní třeba místo obyčejných kachliček za kuchyňskou linkou. Ale vyrábí se z něj i dělící příčky nebo rovnou celoskleněné dveře.

 

A můžete hledat i dál. Nechte plynout emoce a myšlenky a propašujte do interiéru svého domova i kus svého vlastního života. Proč byste si – třeba jako náruživý cyklista – nemohl vyzdobit svůj interiér právě pastorky z ojetého devítikolečka? Pokud to uděláte vkusně a vtipně, možná pro to najdete pochopení i u své stávající nebo budoucí partnerky. Vždyť taková věc, která v sobě nese kus vašeho JÁ, dokáže navodit daleko barvitější dojmy a atmosfétu, než obligátní svíčka anebo kus broušeného skla.

 

foto_kontakt„Ale pozor – každý detail, kterým si svůj domov vyzdobíte, by měl zapadat do celkově nastaveného konceptu. Potom krásně vyzní i předmět, který by sám o sobě zanikl nebo působil dokonce rušivě. Ale jakmile to přeženete a začnete míchat styly, dobrý dojem se rázem vytratí,“ vzkazuje bytová designérka Kristýna Jandíková.

Související příspěvky

Příznivce si získává i betonová taška

redakce

Chcete obchodovat se dřevem a dřevěnými výrobky? Víme kde!

redakce

Elegantní a maximálně estetický interiér? Vsaďte na italský nábytek!

redakce