Search

Tradice uměleckého kovářství

Kovářství patřilo jako řemeslo vždy k významným oborům. Možnost zpracovávat železnou rudu výrazně pozitivně ovlivnilo řadu dalších oborů. Díky kovářům se mohla zvýšit produktivita práce na polích, v dílnách, kováři přispěli prostředky pro ochranu, ale také svými díly zvelebili architekturu a okolní prostředí.

 

Nástroje i postup práce se během staletí nemění

V Čechách se řemeslníci začali sdružovat do kovářského cechu už počátkem 14. století a po mnoho staletí patřili mezi vyhledávané a uznávané řemeslníky. V dnešní době převzaly náročnou výrobu nástrojů i stavebních prvků velké průmyslové provozy, nicméně kovářská ruční práce je stále vysoce ceněna, byť nachází využití ponejvíce v uměleckých projektech.

Dnešní kováři stále využívají stejné nástroje jako jejich předci a dokáží věrně napodobit i velmi složité tvary a kombinace technik. Rozžhavený kov je možné roztahovat, rozkovat, zkrucovat. Větší plochy se upravují ohýbáním, rovnáním nebo probíjením. Díly je možné různými technikami spojovat do pevného celku, samozřejmě je možné zachovat hybnost dílům nebo kombinovat základní kovovou konstrukci s dalšími materiály, nejčastěji dřevem nebo sklem.

Zkušený kovář dokáže nejen naplnit představy o tvaru a funkčním vlastnostem celku. Reliéfně tvarované plochy může kovář zdobit rýhováním, historicky byly vysoce považované dekorativní plochy zlacené, cizelované nebo taušírované.

 

Poctivě odvedená práce a kvalitní kovy zpracované se zručností

V současném provedení se nejčastěji setkáte s řemeslnou prací v realizacích kovaných plotů, mříží nebo zábradlí, často bývají doplněné originální bránou. Ploty a mříže uzavřou pohled na dům v jednotném stylu, dodají již příjezdové cestě noblesu a stálost. Kované plochy působí dobře ve stylisticky čistém designu, nebojí se moderních ani stylistických prvků. Nicméně techniky dovolují perfektně napodobit i historické styly a okolí navrátit původní vzhled.

Kované prvky dodají stálý a nadčasový vzhled i vybavení interiéru, jako jsou kované postele, židle nebo stoly. Pevnost kovu dovoluje zasadit výrobek i do venkovního sezení nebo zahrady, kde vytvoří působivý prostor.

Kované výrobky, které mohou inspirovat ke zkrášlení vašeho domu či zahrady si můžete projít třeba na stránkách uměleckého kovářství Mittner. Firma je držitelem osvědčení vydaného Národním památkovým ústavem jako specialista pro památkovou obnovu. Ve svých pracích zužitkovává mnohaletou zkušenost a do každého projektu dává mimořádnou pečlivost a svědomitost. Úcta ke starému řemeslu a poctivá kovařina spoluvytváří mimořádně krásné a kvalitní výsledky.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *