INSPIRACE

Srub už není jen víkendový odpočinek na venkově

Budování srubového domu je důležitým a odpovědným úkolem. Je příjemné žít v takových domech a jejich stavba je spolehlivá ovšem je potřeba k tomu profesionální odborníky, kteří vědí, jak svou práci dělat dobře. V domech ze dřeva vzniká speciální mikroklima, které příznivě ovlivňuje život ve srubu. navíc se výstavba srubových domů dostává do popředí a můžeme se s nimi setkat stále častěji, takže srub už není jen výsadou víkendového bydlení na venkově, ale stavba srubu může znamenat i celoroční obývání.

 

Sruby a jejich výhody

Hlavní rozdíl mezi technologiemi stavebních domů pro trvalé a sezónní bydlení je úroveň tepelné izolace. V dřevěných domech pro trvalý pobyt je vysoká tepelná izolace dosažena tloušťkou stěn uzavíracích konstrukcí, montáží vytápěné podlahy a střechy s výjimkou studených mostů. Nejdůležitějšími výhodami srubových domů je samozřejmě jejich šetrnost k životnímu prostředí, přirozený původ a psychologické přijetí, stejně jako dostupnost materiálu a pochopitelnost stavební technologie. Dřevo je přírodní obnovitelný stavební materiál, který se používal již od nepaměti. Má dokonalou strukturu, velice kladné tepelně izolační vlastnosti a nádherně voní.

Jako další výhodu můžeme uvést cenovou dostupnost, vhodnou kombinaci s dalšími přírodními materiály, jako je například kámen nebo mramor. Stavba srubu je také několika týdenní záležitostí, takže není třeba čekat rok nebo dva než bude stavba dokončena, jako je tomu u cihlových domů. Pokud se budeme také o takový druh domu dobře starat, můžeme jej zachovat pro několik generací, životnost srubu je totiž  více jak 100 let.

Ve Finsku se podle programu na podporu dřevěné stavby staví ve městech vícepodlažní dřevěné domy a sruby.  Doposud jsou recenze obyvatel žijících v těchto dřevěných domech nesmírně pozitivní.Vzhledem k těmto pozitivním zkušenostem z různých evropských zemí byl v Evropské unii zaveden program „Dřevo Evropa“. Tento program stanoví, že procento obsazených dřevěných domů v celkovém objemu bytového fondu do roku 2020 by mělo být 80%. Nové trendy v konstrukci dřevěných bytů zahrnují také výstavbu veřejných budov.Moderní vývoj v oblasti technologií dřevostaveb poskytuje nové příležitosti k výrazné optimalizaci a snížení nákladů na výstavbu a zároveň výrazně snižuje celkový stavební cyklus.

 

Kvalitní dřevo

Postavit si dům typu srubu také znamená postarat se o kvalitní materiál. Mnozí odborníci doporučují dřevo zimní. Znamená to, že kácení stromů v zimě předchází chorobám dřeva, vysychání a hnilobě.

Co se týká materiálu, tak sruby se dají postavit dnes prakticky z jakéhokoliv dřeva. nejčastější je smrk, severská borovice nebo cedr  a modřín. cedrové dřevo se vyznačuje odolností a charakteristickou vůní, jde spíše ale o luxusnější volbu materiálu, takže musíme počítat s vyšší cenou. Borovice je velmi odolné bělostné dřevo téměř bez suků a velmi oblíbené zejména ve Skandinávii. Modřínové dřevo je většinou využíváno na spodní vrstvu srubu, protože odolává vlhkosti.

Za zmínku také stojí i to, že srubové domy jsou nejen velmi oblíbené, ale jejich výstavba by měla být zakomponována do stylu okolí. Velmi kýčovitě by srub vypadal v panelákové zástavbě nebo v těsném sousedství nějakého supermarketu.

Související příspěvky

Kovové nebo plastové dveřní kliky? Každé mohou mít své přínosy

redakce

Interiérové dveře jsou šperkem vaší domácnosti

redakce

Kouzla v interiéru pomocí bytových textilií

redakce