INSPIRACE

Splňte si sen o rodinném bydlení ještě před Vánoci

 

Člověk má v životě spoustu snů a přání. Mezi ta základní patří domov – rodinný přístav. Tím většinou bývá rodinný dům. Několik otázek jsme dnes položili člověku, kterého ke splnění takového snu budete jistě potřebovat. Realitnímu makléři panu Vladimíru Pátkovi z realitní kanceláře Sting.

 

Práce realitního makléře je jistě zajímavá. Setkáváte se se spoustou lidí. Jak jste se dostal do oboru?

Nejdříve jsem pracoval jako finanční poradce, spolupracoval jsem s Hypoteční bankou a dalšími bankami poskytujícími úvěry lidem, kteří se dostali buď do finančních problémů nebo potřebovali poskytnout úvěr na prodej své nemovitosti. Postupně jsem zjišťoval, že práce v oboru pomoci při prodeji nemovitostí a úzký kontakt s lidmi mě zajímá a těší ještě více než jen jim jen zajišťovat úvěry. Je to práce s lidmi, kteří jednak potřebují pomoc při svých potížích, ale i s lidmi, kteří třeba na prodeji nemovitosti chtějí co nejvíce vytěžit. A moje práce spočívá v tom každého odhadnout a podle toho s nimi i jednat.

 

Koupě vlastního bydlení je významný životní krok. Co všechno je třeba rozmyslet dopředu?

Je nutné si předem pečlivě rozmyslet, co tím chci získat a zda na takovou investici mám a jsem na to připraven. Nejde jen o finanční zajištění (možnost získat úvěr), ale např. věk a zdravotní stav, aby dotyčný člověk měl na to dlouhodobě splácet úvěr a krýt i své životní potřeby. Dále samozřejmě s rozmyslem vybírat lokalitu nemovitosti, její velikost a samozřejmě si zjistit co nejvíce informací o dané nemovitosti. V tomto by měl být nápomocen makléř realitní kanceláře.

 

Reklamy na nové stavby jsou plné nízkoenergetických a pasivních domů. Mnoho lidí ale na takové bydlení finančně nedosáhne a hledá starší, nejlépe kvalitně zrekonstruovaný dům. Na co si dát pozor?
Před koupi nemovitosti by bylo určitě dobré, pozvat si k prohlídce odborníka, nejlépe stavaře, který Vám s poměrně velkou přesností řekne v jakém stavu se nemovitost nachází. Například, že střecha bude chtít nové krovy, zdi se budou muset podříznout a odizolovat, anebo že bude potřeba kompletně předělat rozvody elektřiny apod. To vše Vám ušetří do budoucna hodně peněz a starostí. Je dobré veškeré smlouvy spojené s koupí nemovitosti nechat prověřit právníkem, než něco podepíšete. Také je dobré vědět, co všechno budete rekonstruovat, kolik to bude stát a hlavně – kde na celou akci vezmete peníze. Bydlet v rodinném domě se zahradou, který musíte udržovat něco stojí. Dost podstatnou záležitostí je rozhodnutí, jakým způsobem chcete nemovitost vytápět. Vytápět plynem nebo elektrikou je pohodlné, avšak můžete rozhodnout pro vytápění dřevem nebo dřevěnými pelety, kde můžete získat státní dotaci na kotel.

 

Jako příklad z Vaší praxe jsme vybrali téměr kompletně zrekonstruovaný řadový rodinný domek v Kališti u Ondřejova. Je to žádaná oblast, zejména díky dobré dopravní dostupnosti z Prahy po D1. Popište nám ho prosím.

Dům je po rekonstrukci, a nachází se ve velmi žádané lokalitě Posázaví, v obci Kaliště. V 1.NP je k dispozici garáž s malou dílnou, další místnost je v současné době využívána jako kancelář. Nezbytnou nutností je zde technická místnost s kotlem na dřevěné pelety. Ve 2.NP je vkusně a prakticky řešená kuchyň s vestavěnými spotřebiči a prostorným obývacím pokojem se vstupem na balkon. Dále se na patře nachází prostorná koupelna s rohovou vanou, umývadlem a WC, čtvercová ložnice a dětský pokoj. Pro velmi klidné prostředí doporučuji lidem hledající klidný životní styl v lokalitě, která je obklopena nádhernou přírodou nedaleko metropole vzdálené zhruba 35km.

 

Mnoho vesnic žije v zimě v oblaku kouře z kotlů na uhlí. Tento dům má ovšem instalovaný automatický kotel na peletky. Jaké jsou jeho výhody?
Výhodou peletkového kotle je automatický provoz. Oproti starším kotlům na tuhá paliva, kde bylo nutné několikrát denně přikládat a denně vybírat popel, je údržba peletového kotle velmi jednoduchá a časově nenáročná. Popel se u kotle na pelety vysypává přibližně jednou za čtrnáct dní a frekvence doplňování paliva závisí na velikosti zásobníku, ale pohybuje se v řádu jednoho týdne. Oceníte jistě i to, že při zapalování kotel voní dřevem J. Další výhodou oproti ostatním kotlům na tuhá paliva je snadné zapalování a spuštění kotle zmáčknutím tlačítka, kde se kotel spustí s podobným komfortem, jaký možná znáte u plynových kotlů. Moderní kotle také disponují možností programování průběhu topení dle potřeb domácnosti. Náklady na vytápění jsou v případě našeho ukázkového kotle velmi nízké – pohybují se na podobné úrovni jako vytápění většího bytu. Je to zejména díky moderním plastovým oknům s trojskly a zateplení. Obojí zde proběhlo nedávno.

 

Sám bydlíte velmi blízko této lokality. Je to kraj Josefa Lady. I dnes je to klidné místo pro bydlení i rekreaci. Co tu oceňujete?

Ladův kraj je skutečně malebné místo, navzdory tomu, že je tak blízko Praze, drží si svůj klidný vesnický vzhled a atmosféru. A to i díky starousedlíkům, kteří zde převažují. Asi nejvíc oceňuji krásnou přírodu – husté lesy a rozlehlé louky, na kterých se celoročně a skoro na každém kroku pasou ovce. V zimě je sice po čtvrté odpolední tma, ale i to má svoje kouzlo. Ladův kraj je jinak obecně hojně využívání ke sportovní rekreaci, zejména cyklistice. Každoročně se tu konají závody (kromě cyklistiských i závody autoveteránů), v zimě se tu dá běžkovat, v létě koupat v přírodních koupalištích. K procházkám lákají místní lesy.

 

Související příspěvky

Chytré bydlení si získává srdce stále více Čechů

redakce

Výkonnou klimatizační jednotkou si i zatopíte!

redakce

Bio Golem S vyhlašuje konec zápachu a pomůže i ušetřit!

redakce