INSPIRACE

Šicí stroje v historii a dnes

Šití je odvětví českého průmyslu, které má dlouhou historii v našich zemích. Od dob manufaktur se však mnohé změnilo. Dříve byl šicí stroj součástí skoro každé domácnosti, dnes už je spíše vzácností.

Historie šicích strojů

Během první průmyslové revoluce se projevila vysoká poptávka po oděvech, především pro uniformy armád. Proto se vynálezci napříč Evropou začali zajímat o to, jestli by i tato práce nešla mechanizovat. První návrh se objevil v Anglii roku 1790, ale patent nebyl nikdy realizován. Ve Francii v roce 1830 se pokusil krejčí Barthélémy Thimmonier vybudovat manufakturu, která obsahovala 80 šicích strojů, ale ta byla vypálena pracovníky, kteří se báli, aby kvůli mechanizaci nepřišli o práci.

Poté pomyslnou štafetu převzali američané. Walter Hunt v roce 1833 vynalezl stroj využívající dvojité niti, strojní jehlou a člunkem. Na stejném principu vynalezl v roce 1845 svůj stroj i Elias Howe, který k němu přidal drážku. Isaac Merritt Singer poté celý systém zjednodušil a přidal patku a pedál. Ten zároveň začal stroje prodávat ve velkém a hlavně na splátky, čímž umožnil přístup k šicímu stroji i pro nižší společenské vrstvy. Jeho firma Singer Company funguje dodnes. V roce 1856 se spolu čtyři americké firmy na šicí stroje dohodly a všechny další jim poté za prodej strojů musely platit poplatky.

V českých zemích se proslavily především zdejší firmy jako Lada, Minerva a Zeta.

Šicí stroje dnes

V dnešní době jsou šicí stroje poháněny elektřinou a je jich celá řada. Stroj se dá vybrat podle toho, co přesně musí umět a kolik má mít funkcí a nabídka je proto velmi rozmanitá. Jednou z firem, jenž je prodává je například firma Haišman, která nabízí široký výběr strojů od firem jako Bobbin, Babylock nebo Husqvarna. Pokud se Vám zachtělo si nějaký šicí stroj pořídit, tak například BOBBIN lizard 5222 je dobrou volbou, jelikož je vhodný jak pro začátečníky tak pokročilé, obsahuje 15 šicích programů a spoustu užitečných funkcí.

Související příspěvky

Bez dokonale zařízené kuchyně se delikatesy prostě uvařit nedají

redakce

Zútulněte si své bydlení ještě před Vánoci

redakce

Vneste do vašeho domova letní atmosféru a zářivý šmrnc

redakce