INSPIRACE

Rodinný dům nebo byt ?

 

Každý má určitou představu o svém bydlení, které by mu vyhovovalo. Otázka bydlení je jednou ze zásadních životních otázek. Na výběr máme obvykle dva typy dlouhodobého bydlení – byt a rodinný dům. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody a obě jsou šité na míru jinému typu lidí. Vždyť i vy jste se už určitě někdy zamýšleli nad otázkou, zda je lepší mít dům nebo byt. Podívejme se na obě varianty a zkusme si je porovnat .

Jak se žije v bytě
Množství lidí, kteří celý život žili v panelákovém bytě si život v rodinném domě neumějí ani představit. A to nemluvíme o bydlení na venkově. Starat se o menší či větší byt je také o něco jednodušší než se postarat o rodinný dům. Jednoduše řečeno, stačí se starat jen o interiér. A tak se může mnohým zdát život v bytě mnohem lehčí a bezstarostnější. Byt představuje zřejmě lepší volbu pro lidi, kteří se více věnují práci, rádi se baví a domácí nebo údržbářské práce typické pro život v domě je vůbec nelákají. Pokud však vlastníte byt a chcete bydlet v domečku, rozhodně ho prodejte. Má to určitě více výhod, než byt pronajímat. Jedna z výhod prodaného bytu je levnější údržba. Nemusíte se o ni starat a tím pádem se sníží vaše výdaje. Mezi další určitě patří žádné opravy celého paneláku, přizpůsobování, řešení stížností sousedů a mnoho dalších.

 

Bydlení v rodinném domě

Vlastnit rodinný dům přináší s sebou řadu vymožeností, které obyvatelé bytů jen těžko zažijí. Moci kdykoliv vyběhnout na dvůr, užít si sezení u ohníčku, vykoupat se v bazénu, či grilování. To jsou situace, které vám rodinný dům rozhodně nabídne. Dokonce i pro milovníky zvířat je lepším řešením. Samozřejmě jeho plusy poznáte i při dětech. Stačí je vypustit na zahradu. Jestli ji dotvoříte pískovištěm a houpačkou určitě se na ní zabaví více než na školním hřišti někde na sídlišti. Nesmíme zapomínat ani na anonymitu, kterou rodinný dům nabízí. Žádné tenké stěny a za nimi vaši sousedy.

Mezonetové byty – hit v bydlení

Dnes se stávají stále více oblíbenou variant, pro ty, kteří chtějí dostatek prostoru a zároveň bydlet v bytě. Rozhodují se pro ně zejména mladí lidé, kteří touží po originalitě a nevšednosti stylu bydlení. Co nám vlastně aktuální mezonetové byty nabízejí? Jde o dvoupodlažní byt, tedy byt ve dvou podlažích. Prostor takového typu bytu se rozprostírá na dvou úrovních většinou v obytném domě. Takové bydlení imituje bydlení v rodinném domě, možnosti řešení horního podlaží jsou podobné jako u rodinného domu. Stále více se nacházejí právě na vrchních patrech s využitím podkroví. To jako mezonetový byt využijete je jen na vás. Může sloužit jako dvougenerační bydlení, ale i jako bytová jednotka pro jednu rodinu. Určitě vám ale nabídne dostatek prostoru pro vaši realizaci.


Život v bytě i na domě mají své výhody i nevýhody. To, pro který způsob se rozhodnete, je na vás. Nezapomínejte na vlastní potřeby a představy. Jen tak se rozhodnete správně. Domov by mělo být místo, které vám poskytne oázu klidu a rodinnou pohodu. Domov by měl být místo, kam se rádi vracíte. A jestli to bude byt, rodinný dům, nebo mezonetové bydlení je ve vašich rukou .

 

Související příspěvky

Změna kultury bydlení: Od první republiky až po současnost

redakce

Multifunkční kleště, jako nástroj, který se vyplatí mít kdykoliv po ruce

redakce

Elegantní řešení nejen pro zahrady

redakce

1 komentář

Libuše 31. 10. 2016 at 13:54

Velmi chválím článek. My jsme s manželem měli jasno, jsme oba takoví akční a v bytě jsme se oba dusili, takže jakmile to bylo možné, začali jsme hledat společnost pro stavbu domu. Ve všech našich kritériích nám vyhovovala jediná společnost, a to http://www.ddnk.cz/, svým širokým, všestranným servisem nás naprosto oslnili, náš zděný dům na klíč už je ve výstavbě a my se nemůžeme dočkat, až bude hotovo. 🙂

Diskuze je uzavřena.