INSPIRACE

Rodinný dům nebo byt ?

 

Každý má určitou představu o svém bydlení, které by mu vyhovovalo. Otázka bydlení je jednou ze zásadních životních otázek. Na výběr máme obvykle dva typy dlouhodobého bydlení – byt a rodinný dům. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody a obě jsou šité na míru jinému typu lidí. Vždyť i vy jste se už určitě někdy zamýšleli nad otázkou, zda je lepší mít dům nebo byt. Podívejme se na obě varianty a zkusme si je porovnat .

Jak se žije v bytě
Množství lidí, kteří celý život žili v panelákovém bytě si život v rodinném domě neumějí ani představit. A to nemluvíme o bydlení na venkově. Starat se o menší či větší byt je také o něco jednodušší než se postarat o rodinný dům. Jednoduše řečeno, stačí se starat jen o interiér. A tak se může mnohým zdát život v bytě mnohem lehčí a bezstarostnější. Byt představuje zřejmě lepší volbu pro lidi, kteří se více věnují práci, rádi se baví a domácí nebo údržbářské práce typické pro život v domě je vůbec nelákají. Pokud však vlastníte byt a chcete bydlet v domečku, rozhodně ho prodejte. Má to určitě více výhod, než byt pronajímat. Jedna z výhod prodaného bytu je levnější údržba. Nemusíte se o ni starat a tím pádem se sníží vaše výdaje. Mezi další určitě patří žádné opravy celého paneláku, přizpůsobování, řešení stížností sousedů a mnoho dalších.

 

Bydlení v rodinném domě

Vlastnit rodinný dům přináší s sebou řadu vymožeností, které obyvatelé bytů jen těžko zažijí. Moci kdykoliv vyběhnout na dvůr, užít si sezení u ohníčku, vykoupat se v bazénu, či grilování. To jsou situace, které vám rodinný dům rozhodně nabídne. Dokonce i pro milovníky zvířat je lepším řešením. Samozřejmě jeho plusy poznáte i při dětech. Stačí je vypustit na zahradu. Jestli ji dotvoříte pískovištěm a houpačkou určitě se na ní zabaví více než na školním hřišti někde na sídlišti. Nesmíme zapomínat ani na anonymitu, kterou rodinný dům nabízí. Žádné tenké stěny a za nimi vaši sousedy.

Mezonetové byty – hit v bydlení

Dnes se stávají stále více oblíbenou variant, pro ty, kteří chtějí dostatek prostoru a zároveň bydlet v bytě. Rozhodují se pro ně zejména mladí lidé, kteří touží po originalitě a nevšednosti stylu bydlení. Co nám vlastně aktuální mezonetové byty nabízejí? Jde o dvoupodlažní byt, tedy byt ve dvou podlažích. Prostor takového typu bytu se rozprostírá na dvou úrovních většinou v obytném domě. Takové bydlení imituje bydlení v rodinném domě, možnosti řešení horního podlaží jsou podobné jako u rodinného domu. Stále více se nacházejí právě na vrchních patrech s využitím podkroví. To jako mezonetový byt využijete je jen na vás. Může sloužit jako dvougenerační bydlení, ale i jako bytová jednotka pro jednu rodinu. Určitě vám ale nabídne dostatek prostoru pro vaši realizaci.


Život v bytě i na domě mají své výhody i nevýhody. To, pro který způsob se rozhodnete, je na vás. Nezapomínejte na vlastní potřeby a představy. Jen tak se rozhodnete správně. Domov by mělo být místo, které vám poskytne oázu klidu a rodinnou pohodu. Domov by měl být místo, kam se rádi vracíte. A jestli to bude byt, rodinný dům, nebo mezonetové bydlení je ve vašich rukou .

 

Související příspěvky

Projekt, který umožňuje recyklaci polystyrenu, navržen na prestižní cenu

redakce

Masivní nábytek je ideální variantou do dětských pokojů

redakce

Kovové nebo plastové dveřní kliky? Každé mohou mít své přínosy

redakce

1 komentář

Libuše 31. 10. 2016 at 13:54

Velmi chválím článek. My jsme s manželem měli jasno, jsme oba takoví akční a v bytě jsme se oba dusili, takže jakmile to bylo možné, začali jsme hledat společnost pro stavbu domu. Ve všech našich kritériích nám vyhovovala jediná společnost, a to http://www.ddnk.cz/, svým širokým, všestranným servisem nás naprosto oslnili, náš zděný dům na klíč už je ve výstavbě a my se nemůžeme dočkat, až bude hotovo. 🙂

Diskuze je uzavřena.