INSPIRACE

Průvodce nákupem: Jak vybrat pracovní rukavice?

Na nošení pracovních rukavic byste neměli zapomínat, především pokud pracujete v prostředí, kde hrozí riziko úrazu rukou. Nosit byste je tedy měli nejen v zaměstnání, ale také při práci na zahradě nebo při úklidu domácnosti. Správně zvolené pracovní rukavice vás totiž mohou ochránit před ostrými předměty, extrémními teplotami i před různými nebezpečnými látkami. V tomto průvodci vám nastíníme několik důležitých faktorů, které byste měli při výběru pracovních rukavic zvážit.

Typ práce a rizika

Při nákupu rukavic v první řadě vezměte v úvahu typ práce, kterou vykonáváte, a s ní spojená rizika. Existuje totiž opravdu široká škála pracovních rukavic a každé z nich jsou navrženy pro specifické úkoly a prostředí.

Pokud pracujete s nebezpečnými chemickými látkami, budete potřebovat rukavice odolné vůči chemikáliím. Pro práci s ostrými nástroji mohou být vhodné rukavice s výztuhami nebo kovovými vložkami. Ty mohou zabránit nejen řezným ranám, ale bývají také odolné vůči propíchnutí. Elektrikářské rukavice zase mají speciální izolaci, která chrání před elektrickým proudem.

I když by se mohlo zdát, že v domácnosti vám postačí obyčejné jednorázové rukavice, opak je pravdou. Pokud rádi kutíte nebo se staráte o zahrádku, budou se vám hodit také protipořezové a kožené pracovní rukavice. Myslete na to, že ruce jsou vystaveny opravdu velkému riziku a prevence je vždy jednodušší než následné řešení problému.

Věděli jste, že více než třetina pracovních úrazů se týká právě poranění rukou?

Materiál rukavic

Dalším velmi důležitým faktorem, který při výběru hraje roli, je materiál rukavic. Existují různé možnosti, například kůže, latex, neopren nebo kombinace materiálů. Každá z nich má své vlastnosti a výhody. Například kůže je trvanlivá a odolná, zatímco latexové rukavice jsou elastické a poskytují dobrý úchop. Textilní rukavice zase zachovávají citlivost v prstech, takže jsou vhodné pro činnosti, které vyžadují jemnější motorickou práci. Některé typy rukavic na sobě mají také speciální vrstvu pro zpevnění úchopu.

Velikost a pohodlí

Rukavice nikdy nebudou správně plnit svou ochrannou funkci, pokud vám nesednou na ruku. Měly by být dostatečně těsné, aby nepřekážely při manipulaci s předměty, ale zároveň dost volné, aby poskytovaly pohodlí a volnost pohybu. Při výběru si proto rukavice vždy vyzkoušejte a zjistěte, jak sedí. Pokud plánujete nakupovat online, jednoduše si vezměte k ruce krejčovský metr a důkladně se přeměřte. Měření je nejlepší provádět na dominantní ruce.

Certifikace a standardy

V případě, že si vybíráte rukavice do práce, musíte ověřit, zda splňují příslušné bezpečnostní normy a certifikace. Všeobecné požadavky na rukavice a metody jejich zkoušení jsou dány normou EN 420. Spadají sem například požadavky na design, nezávadnost a pohodlí. Rukavice pro specifické práce a příležitosti však musí splňovat i další normy. Norma EN 388 se například vztahuje na rukavice, které mají pracovníka chránit proti mechanickým rizikům. U tohoto typu rukavic je míra ochrany vyjádřena piktogramem, který je doplněn číselným kódem.

Údržba a životnost

Dalším faktorem, který byste měli zvážit, je údržba rukavic a jejich životnost. Některé rukavice lze snadno vyčistit a dezinfikovat, což je důležité zejména při práci s nebezpečnými látkami. Mějte na paměti, že rukavice mají omezenou životnost a je důležité je pravidelně kontrolovat a případně je včas vyměnit.

Vybrat si správné pracovní rukavice je jednoduché. Měli byste vzít v úvahu typ práce, rizika, materiál, velikost, certifikace a údržbu. Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem, který se v jednotlivých normách vyzná. S nákupem pracovních rukavic pro vaše zaměstnance vám rádi pomohou například specialisté z e-shopu https://www.hoffmann-group.com/CZ/cs/hot/.

Související příspěvky

Kde v Olomouci vybrat tu správnou podlahovou krytinu?

redakce

Odolné a funkční podlahy PVC Gerflor

redakce

Cirkus – dobrá podívaní, nebo týraní zvířat?

redakce