Search

Přírodní kámen a jeho využití pro dlažby, obklady či do zahrady

Kámen patří mezi nejstarší používané a nejpevnější materiály pro stavbu, konstrukce i doplňující prvky. Krásný a trvalý vzhled podtrhuje maximální odolnost vůči vlivu UV záření, změnám teplot, spádové vodě i mechanickému poškození. Přírodní kámen nabízí zajímavé barevné odstíny, strukturu, podle druhu je možné jej využít s matným i leštěným povrchem.

 

Upravená zahrada i dům

Kámen nabízí řadu zpracování. Využít je možné velké pravidelné kusy, ale i malé odštěpky. Vždy záleží na požadovaném stylu i náročnosti. Kámen je ideálním materiálem pro položení příjezdové cesty a chodníku. I na frekventovaném místě bez problému odolává mechanickému zatížení, má vysokou nosnost. Při dešti, sněhu i v horkém létě si zachovává původní tvar i barvu.

Při pokládání plochy chodníku kámen dovoluje dělení, snadno se přizpůsobí členitému půdorysu domu, který má chodník lemovat i případným nerovnostem v podkladu. Chodníky můžete sestavit z pravidelných geometrických tvarů, obdélníky nebo čtverce vytvoří jednotnou plochu s pravými úhly. Využít však můžete i zajímavou kombinaci pravidelných kostek skládaných do elegantních obloučků. Opticky si můžete pohrát se vzhledem pokládané plochy a běžný pochozí prvek zajímavě oživit.

 

Inspirace a hravé styly

Příjezdové cesty i chodníky můžete řešit v klasickém jednoduchém stylu, ale i originálně. Lámaný kámen využívá nepravidelné tvary i různorodou velikost jednotlivých dílů. Části můžete poskládat a vytvořit zajímavou mozaiku. Kámen vynikne v blízkosti dalších přirozených materiálů, jako je dřevo. Krásně působí v kontrastu na pozadí upraveného zeleného trávníku.

Při návrhu zahrady můžete využít inspiraci jinými zeměmi. Krásné japonské zahrady rozvádí jemné cesty trávníkem jen ve formě nášlapných bodů. Obrostlé ploché kameny poslouží jako bezpečná a pohodlná pochozí plocha, v zahradě nepůsobí rušivě a “tvrdě”. Pokud zařizujete zahradu, která využívá dispozice dvou nebo více výškově rozdílných části, můžete chodníky spojit kamennými stupni.

 

V jednoduchosti je krása

Klidnou a upravenou zahradu nemusíte zařizovat nákladnými doplňky. Kamenné žlaby nebo květináče poslouží jako krásná dekorace, do které můžete umístit letničky i stálozelené rostliny. Obruby záhonů nebo dekorační valouny v zeleném zátiší povýší styl vaší zahrady. Kámen přidá pocit pohody, stálosti a pevnosti.

Při řešení praktických prvků, kterými jsou cesty a chodníky, myslete na celkový koncept domu a zahrady. Využijte přírodní materiály, které nabízí delší životnost a zachovají okolí jednotný krásný vzhled.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *