INSPIRACE

Originální český cibulákový porcelán

Máte rádi klasický porcelán? Nebo si chcete rozšířit svoji soupravu? Pak si pořiďte porcelán s tradičním cibulovým vzorem, který má neuvěřitelně dlouho tradici a je v Čechách stále velmi oblíbený. Porcelán navíc patří mezi nejvhodnější materiály pro kvalitu stolování.

Co je to cibulákový porcelán?

Jedná se o kvalitní český porcelán s cibulovým dekorem, tzv. cibulák. Porcelán je vybaven centrálním motivem – květ astry na stonku s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče. Cibulákový porcelán je originální svou barevnou jednoduchostí a zároveň bohatý tvarovou modelací i rozmanitostí.

Výroba cibuláku

Výroba cibulákového porcelánu v Čechách byla započata roku 1885 v porcelánce v Dubí. Tento porcelán každý poznal podle signatury „Meissen“ v oválu s hvězdičkou umístěnou v kontuře pod ním. Tehdejší majitel porcelánky zavedl místo ruční malby speciální ocelotiskové desky a pomocí nich se dekor na jednotlivém porcelánu vždy natiskl. Jen ty nejmenší detaily a drobnosti se doplňovaly ručně.

V roce 1895 se stal novým majitelem prosperující porcelánky podnikatel Bernard Bloch z Teplicka, který záhy rozšířil sortiment. Kromě porcelánu se začalo v tomto období vyrábět moderní siderolitové zboží, obkladačky a kachlové kameny.

Období první světové války však nepříznivě zasáhlo výrobu porcelánu. Jeho odbyt šel velice rychle dolů. V roce 1925 ale došlo k celkovému rozkvětu porcelánky a přílivu nových specialistů. V roce 1929 se stal novým majitelem výrobny Artur Bloch. V této době počet dílů cibulákového porcelánu činil 257 tvarů.

Kolem 30. let však porcelánku zasáhla krize a v roce 1944 byla výroba porcelánu dokonce úplně zastavena. Po skončení druhé světové války se do vedení dostal J. Šimek. Díky jemu a dalších obětavých zaměstnanců se začalo opět s výrobou, a tak se porcelánu navrátila jeho sláva.

V roce 1955 začala nová etapa porcelánky. Závod začal spolupracovat s vídeňskou firmou Thun-Hohenstein. Od 60. let 20. století, kdy se přestalo porcelánce hrozit likvidací kvůli těžbě uhlí, začala její rozsáhlá modernizace, která byla základem pro následné rozšíření výroby porcelánu. Cibulák je dodnes velice oblíbeným a kvalitním porcelánem.

 

Cibulákový porcelán dnes

Tento cibulákový porcelán má v dnešní době 660 tvarů. Vyrábí se však i další výrobky, například více jak 100 tvarů hrnků ve třech tisících dekorech, kávové a čajové soupravy, jídelníporcelán apod

Motiv a název cibuláku

Jak už bylo výše zmíněno, motivem se stal květ astry na stonu s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče. Tento námět byl převzat z čínských předloh v Míšni mezi lety 1738-1739. U kraje nádob je použita kompozice broskví a granátových jablek, který mnohým připomínal cibuli. Díky tomu se tento porcelán mylně označuje jako cibulákový porcelán.

Cibulákový porcelán jako dárek

Klasický cibulák je v dnešní doby velice zajímavým dárkem pro radost i do sbírky. Majitelé si mohou díky pestrému sortimentu neustále rozšiřovat svoji sadu o zajímavé kousky od hrnečků až po krásné originální doplňky, jakými jsou např. šicí potřeby, zrcadla, cibulové nářadí ke krbu atd.

 

 

Související příspěvky

Svítidla od Massive pro každý interiér

redakce

Netradiční kolekce dětského nábytku Butterfly  vás okouzlí svou veselostí

redakce

Kuchyňská pracovní deska musí být odolná proti bakteriím

redakce