INSPIRACE

Originální český cibulákový porcelán

Máte rádi klasický porcelán? Nebo si chcete rozšířit svoji soupravu? Pak si pořiďte porcelán s tradičním cibulovým vzorem, který má neuvěřitelně dlouho tradici a je v Čechách stále velmi oblíbený. Porcelán navíc patří mezi nejvhodnější materiály pro kvalitu stolování.

Co je to cibulákový porcelán?

Jedná se o kvalitní český porcelán s cibulovým dekorem, tzv. cibulák. Porcelán je vybaven centrálním motivem – květ astry na stonku s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče. Cibulákový porcelán je originální svou barevnou jednoduchostí a zároveň bohatý tvarovou modelací i rozmanitostí.

Výroba cibuláku

Výroba cibulákového porcelánu v Čechách byla započata roku 1885 v porcelánce v Dubí. Tento porcelán každý poznal podle signatury „Meissen“ v oválu s hvězdičkou umístěnou v kontuře pod ním. Tehdejší majitel porcelánky zavedl místo ruční malby speciální ocelotiskové desky a pomocí nich se dekor na jednotlivém porcelánu vždy natiskl. Jen ty nejmenší detaily a drobnosti se doplňovaly ručně.

V roce 1895 se stal novým majitelem prosperující porcelánky podnikatel Bernard Bloch z Teplicka, který záhy rozšířil sortiment. Kromě porcelánu se začalo v tomto období vyrábět moderní siderolitové zboží, obkladačky a kachlové kameny.

Období první světové války však nepříznivě zasáhlo výrobu porcelánu. Jeho odbyt šel velice rychle dolů. V roce 1925 ale došlo k celkovému rozkvětu porcelánky a přílivu nových specialistů. V roce 1929 se stal novým majitelem výrobny Artur Bloch. V této době počet dílů cibulákového porcelánu činil 257 tvarů.

Kolem 30. let však porcelánku zasáhla krize a v roce 1944 byla výroba porcelánu dokonce úplně zastavena. Po skončení druhé světové války se do vedení dostal J. Šimek. Díky jemu a dalších obětavých zaměstnanců se začalo opět s výrobou, a tak se porcelánu navrátila jeho sláva.

V roce 1955 začala nová etapa porcelánky. Závod začal spolupracovat s vídeňskou firmou Thun-Hohenstein. Od 60. let 20. století, kdy se přestalo porcelánce hrozit likvidací kvůli těžbě uhlí, začala její rozsáhlá modernizace, která byla základem pro následné rozšíření výroby porcelánu. Cibulák je dodnes velice oblíbeným a kvalitním porcelánem.

 

Cibulákový porcelán dnes

Tento cibulákový porcelán má v dnešní době 660 tvarů. Vyrábí se však i další výrobky, například více jak 100 tvarů hrnků ve třech tisících dekorech, kávové a čajové soupravy, jídelníporcelán apod

Motiv a název cibuláku

Jak už bylo výše zmíněno, motivem se stal květ astry na stonu s poupětem a pivoňky vinoucí se kolem bambusové tyče. Tento námět byl převzat z čínských předloh v Míšni mezi lety 1738-1739. U kraje nádob je použita kompozice broskví a granátových jablek, který mnohým připomínal cibuli. Díky tomu se tento porcelán mylně označuje jako cibulákový porcelán.

Cibulákový porcelán jako dárek

Klasický cibulák je v dnešní doby velice zajímavým dárkem pro radost i do sbírky. Majitelé si mohou díky pestrému sortimentu neustále rozšiřovat svoji sadu o zajímavé kousky od hrnečků až po krásné originální doplňky, jakými jsou např. šicí potřeby, zrcadla, cibulové nářadí ke krbu atd.

 

 

Související příspěvky

Mytí oken a výloh, čištění fasád a nanoimpregnační nátěr. Výškové práce Praha

redakce

Jaké parametry a vlastnosti by měla mít podlaha do ložnice?

redakce

Luxusní tapety s nádechem asijské exotiky dodají interiéru atmosféru

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.