INSPIRACE

Obyčejně neobyčejná židle

Každý den ji používáme, každý den jich několik vystřídáme, každý den jsme s ní v kontaktu. O čem že to mluvíme? Přece o židli. O obyčejné a přitom neobyčejné židli. Jaká byla cesta tohoto, dnes již tak samozřejmého, kusu nábytku a ovlivnily ji módní trendy, nebo vývoj společnosti?

Kdysi dávno sedávali lidé na zemi. I když ono to vlastně tak dávno nebylo, první židle vznikla teprve někdy ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Do té doby lidé sedávali na zemi kolem ohně a neměli důvod dělat to jinak. Maximálně měli pod sebou nějaké rozhože nebo trávu. Snad jen náčelník sedával na lehce vyvýšeném místě na kameni či polenu dřeva. Vyvýšené sezení jako ukázka moci pak přetrvalo velmi dlouho a ukázkou jsou například i královské trůny na vyvýšených pódiích.

canon_pixma_ip2700_26_1200

Měnil se také celkově způsob bydlení, ohniště na zemi pomalu vystřídaly vyvýšené pece a tak i potřeba být blízko okni a teplu vyháněla lidi ze země na sedátka. Zároveň také snaha izolovat se od studených kamenných podlah dala vzniknout sedákům a trůnům s opěradly a podnožkami. Odtud pak už byl jen krůček ke klasické židli a také čalounění sedáků a opěradel.

kodak_esp_5_25_1200

Moderní trendy a vývoj uspořádání interiéru měl samozřejmě na židle vliv. Velké trůny se zmenšovaly na stále mohutné barokní židle s bohatým polstrováním, pak zmizela vysoká opěradla docházelo i ke změně materiálů. Lehké a téměř minimalistické židle pak vystřídaly designové stoličky s kožešinou nebo taburety bez opěradel či jen dřevěné kostky a sedátka. A tak je dnes nepřeberné množství židlí a sedáků, které doladí váš interiér do dokonalosti. V nabídce prodejců, jako je třeba internetový obchod www.silugo.cz najdete designové kousky i řešení pro malé prostory. On i takový malý a běžný detail na co si sednout a jak je to pohodlné může změnit váš den. Špatná židle vám dokáže zkazit zážitek z jinak skvělé restaurace nebo návštěvy u přátel. A nemusí to být jen klasická židle k jídelnímu stolu, ale i ostatní možnosti kam a jak se posadit třeba u konferenčního stolku. Když je to navíc hezký a designový kousek, který se vám líbí a dělá vám radost, je to dokonalé. I obyčejná židle může být neobyčejná.

Související příspěvky

Kde a jak vybrat správnou expanzní nádobu?

redakce

Chcete obchodovat se dřevem a dřevěnými výrobky? Víme kde!

redakce

Egger PRO Comfort – korkové pohlazení pro každý krok

redakce