INSPIRACE

Obrazy do interiéru vybírejte s rozmyslem

Jen studené prázdné zdi útulný dojem nevytvoří a tak už od dávných let zdobí lidé své příbytky malbami a obrazy. Dnes už nemusíme malovat popelem na zdi jeskyně, ale obraz si jednoduše vybereme a koupíme. Jak si ale ten správný vybrat?

Obrazy dotváří celkový vzhled interiéru a tak by především měly ladit s nábytkem a stylem zařízení. Důležité pro to, jak nakupovat obrazy, je tak vědět, do jaké místnosti je chceme umístit a jaký by měl být celkový dojem. Obývací pokoj zařízený ve venkovském stylu nebude tím pravým prostředím pro abstraktní malbu moderního umělce, stejně jako kuchyni v čistém, skandinávském stylu nebude nejspíš slušet motiv z večeře šlechty z renesanční doby.

Rozměry hrají velkou roli v celkovém dojmu. Obraz dokáže místnost opticky rozzářit nebo ji naopak zcela utlumit, pocitově zmenšit a budeme se v í tak cítit stísněně. Do rozlehlých pokojů, hal nebo loftů se mohou hodit i fototapety, které pokrývají kus nebo celou stěnu a tvoří dominantu celého prostoru. Pokud máme oblíbené zajímavé obrazy, může být řešením nechat si je vyrobit v rozměru na míru a spojit to, co se nám líbí, s dalšími požadavky. Repliky světoznámých děl nebo fascinující obrazy krajiny a zvířat dokážou zútulnit každý prostor, ať se jedná o ložnici nebo kancelář.

Vybírat obraz je nutné s citem a vědomím, kde bude viset. Má být jen doplňkem nad komodou v tmavém rohu nebo tvořit dominantu místnosti? Bude pouze jeden nebo dáme přednost více malým obrazům, které navzájem propojuje jeden motiv a dohromady tak tvoří ucelený motiv? Je však dobré mít na pamětí, že kupujeme obraz k sobě domů nebo třeba do kanceláře a měl by se tak líbit především nám. A to jak barevnou kompozicí, tak motivem, který je na něm zobrazen. Pak nás bude pohled na vybraný obraz těšit každý den a v místnosti se budeme cítit příjemně my i návštěvy.

Související příspěvky

Výběr podlahy do kuchyně nepodceňujte – jaká kritéria by měla splňovat?

redakce

Nakupujte byty a nemovitosti bez problémů! Home institute poradí a vyjedná slevu

redakce

WPC prkna: Dřevoplast vhodný na ploty i terasy

redakce