INSPIRACE

Nová zelená úsporám Light se dočkala rozšíření o fotovoltaiku

Dotační program Nová zelená úsporám v Light verzi se od května dočkal svého rozšíření – nově mohou nízkopříjmové domácnosti žádat o kotlíkové dotace nebo dotace na fotovoltaiku. Zejména fotovoltaické panely pro rodinné domy jsou hitem posledních měsíců a nově jsou díky tomuto programu součástí rychlých opatření na úsporu energií i pro ty nejzranitelnější osoby.

Podprogram Nová zelená úsporám Light cílí na seniory a nízkopříjmové domácnosti a donedávna nabízel pouze dotace na zateplení střechy, fasády či výměnu oken a dveří. Žádat o ně může vlastník či spoluvlastník rodinného domu, ve kterém je trvale hlášen od 12. září 2022, případně trvale od stejného data obývá stavbu pro rodinnou rekreaci. Musí však současně splňovat jednu základní podmínku – ke dni podání žádosti o dotaci musí žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírat starobní důchod nebo invalidní důchod III. stupně, nebo v období mezi 12. zářím 2022 a dnem podání žádost musí pobírat státní příspěvek na bydlení.

Významným rozdílem od mateřského programu Nová zelená úsporám je i to, že v Light podprogramu může žadatel získat plnou dotační podporu, nemusí tedy financovat část projektu z vlastních prostředků. Ministerstvo životního prostředí v dubnu navýšilo prostředky na financování programu na úsporná opatření pro domácnosti s nižšími příjmy z původní jedné a půl miliardy korun na šest miliard.

Od května tedy mohou žadatelé, kteří vyhoví podmínkám, nově získat až devadesát tisíc korun na pořízení termických či fotovoltaických systémů na ohřev vody. Tyto systémy mohou jejich domácnostem pomoci ušetřit i více než deset tisíc korun ročně. Podle informací ministerstva první měsíce od spuštění Light verze potvrdily, že správně nastavené parametry podpory úsporných opatření a rozsáhlý poradenský systém dokázaly přesně oslovit ty zájemce, pro které je program koncipován. O snadno realizovatelné renovace, pomáhající čelit vysokým cenám energií, si řeklo více než dvacet tři tisíc žadatelů z řad seniorů a domácností pobírajících příspěvek na bydlení – celkem se vyplatily dotace v hodnotě bezmála tří miliard korun.

Takové programy mohou potřebným lidem pomoci rychle a bez finančních bariér provést lehká opatření se značným efektem trvalých energetických úspor. Při programu Nová zelená úsporám Light funguje také síť energetických poradců, kteří zdarma pomohou s vyřízením žádosti.

S projektem a následnou instalací vám také pomůžou specializované firmy. Dejte si však pozor na výběr kvalifikovaného dodavatele. Vysoká poptávka po fotovoltaických systémech zapříčinila zvýšený výskyt nedůvěryhodných firem na trhu, které se nezatěžují s dostatečným a odborným posouzením zakázky a provádějí nekvalitní instalace. Jedním z ukazatelů dobré firmy je dodání kompletní kalkulace, tedy nejen vyčíslení nákladů za samotnou instalaci, ale také spočítaná ekonomika investice a její návratnost včetně úspor elektřiny.

Spolehlivý a prověřený dodavatel, jako je LAMA home, vám sestaví řešení, které bude přesně vyhovovat vašim očekáváním a potřebám. Po zjištění stavu nemovitosti a vašich potřeb sestaví řešení fotovoltaiky na klíč, včetně pomoci s přípravou a získáním dotace na fotovoltaickou elektrárnu. Je navíc součástí silné finanční skupiny LAMA ENERGY GROUP, která má své portfolio firem v rámci energetiky, finančnictví, telekomunikací nebo těžby surovin napříč několika kontinenty.

Související příspěvky

Hledáte firmu na kvalitní  čištění podlah a jejich impregnaci?

redakce

Garážová vrata Hormann jsou stále na špici

redakce

Domácí pracovna navržena jedinečnou designérkou

redakce