INSPIRACE

Neuvěřitelně snadné tipy, jak ušetřit v domácnosti za energie

Náklady na provoz domácnosti rostou každý rok, nyní uprostřed energetické krize se musíme navíc připravit na masivní zdražování v řádu i desítek procent. V kombinaci se změnou pracovního fungování, kdy trávíme více času prací z domova, se energetické nároky ještě zvyšují. Abyste neprodělali šok, až vám dorazí další vyúčtování za elektřinu a plyn, osvojte si způsoby, jak jednoduše ušetřit. Dobrá zpráva je, že se nemusíte výrazně uskromňovat na to, abyste na faktuře pocítili pozitivní změnu.

Šetrné spotřebiče

Kupujete si nové spotřebiče? Myslete nejen na jejich pořizovací cenu, ale také náklady za provoz. Jinými slovy, dejte si pozor, abyste to, co ušetříte při nákupu levného spotřebiče, v následujících měsících neodvedli na účtech za elektřinu. Energeticky úsporné spotřebiče šetří i peněženku. Čím více plusů v rámci energetické třídy spotřebiče mají, tím více ušetří vaše peněženka. Úspora se může pohybovat v závislosti na typu spotřebiče až ve vyšších stovkách ročně. Podívejte se zároveň na provoz spotřebičů. I v pohotovostním režimu totiž většina spotřebičů zůstává aktivní v odběru energie – například jim svítí diody nebo ukazují čas. Lepší je úplné vypnutí. Naopak buďte opatrní s vytahováním ze zásuvky. Pokud odjíždíte na delší dobu pryč, vyplatí se to. Na denní bázi to ale spíše spotřebičům škodí a zkracuje to jejich životnost.

Výměna kotle

Zajišťuje vám doma vytápění a ohřev vody plynový kotel? Výměna kotel za moderní a účinnější kondenzační model se vám přes jednorázovou vyšší investici do budoucna vyplatí. Ušetříte až pět tisíc korun ročně v porovnání s kotlem například deset let starým. Doporučujeme také pořídit si termostatické ventily, kteří fungují jako chytří pomocníci. Pomáhají totiž regulovat teplotu v místnosti ve chvíli, kdy vytápění není potřeba, a tím pádem v důsledku snižují náklady.

Přechod k levnějšímu dodavateli

Snadná je i změna dodavatele energií, který vám nabídne lepší podmínky. Můžete tak ušetřit řádově tisíce korun ročně. Kromě tradičních dodavatelů existují i stabilní alternativní dodavatelé energií, kteří mají kapacitu na nové klienty. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Část dodávek navíc pokrývá ze svých zdrojů v České republice, a tak je levnější oproti dominantním dodavatelům.

Vysoký a nízký tarif

Prozkoumejte smlouvu o dodávkách energie, možná tam najdete tzv. dvoutarifní sazbu. To neznamená nic jiného, než že v různých částech dne odebíráte elektřinu za různou cenu. Můžete tak spotřebiče zapínat vědomě v nízkém tarifu – především ty energeticky náročné jako trouba, pračka či sušička.

Související příspěvky

Vybíráme novou vanu

redakce

Exkluzivita pro váš domov

redakce

Aby měl majitel domu klidné spaní

redakce