INSPIRACE

Na co si dát pozor při výběru schodiště?

Při zařizování nového domu či při rekonstrukci musíme myslet na spoustu věcí, dávat si je do souvislosti a nic neopomenout. Odškrtáváme ze seznamu hotové položky a chystáme finance na ty nové. Když se pak ocitneme před otázkou výběru dlažby nebo schodiště, čeká nás nejedno rozhodnutí – od technických záležitostí až po estetickou stránku.

Jelikož je nabídka na trhu opravdu široká, měli bychom si v první řadě uvědomit, do jakého stylu zařizujeme naše místnosti. To nám následně napoví, zda budeme preferovat dřevo, kov nebo nějaký jiný, modernější materiál. Toto rozhodnutí je důležité, neboť schodiště neplní pouze praktickou funkci, ale stává se i výrazným architektonickým prvkem domácnosti. Dbát bychom přitom měli i na vlastnosti zvoleného materiálu, které mohou výrazně ovlivnit jeho životnost.

 

Dřevo nebo jiný materiál

U dalších typů schodišť nám nic podobného nehrozí. Prakticky u všech můžeme počítat s dostatečně tvrdým a odolným materiálem a dlouhou životností. Jsou pevné a odolné vůči mechanickému poškození. V prostoru vynikají svým designem a čistou linií. schody2

Moderní schodiště jsou z technického kamene

Zatím nejnovějším materiálem pro realizaci schodišť je tzv. technický kámen, tvořený z 90 % kvalitními přírodními surovinami, nejčastěji křemenem. Křemen je lisován do výsledné podoby spolu s pryskyřicí, barevnými pigmenty a dalšími materiály, ze kterých následně vznikne unikátní produkt, který odpovídá praktickým potřebám moderních domácností. Charakteristickými znaky tohoto materiálu je nižší savost a vyšší odolnost. Významná výhoda spočívá v možnosti používat jej ve velkých formátech s malou tloušťkou. Pokud se rozhodnete pro schody z technického kamene, s velkou pravděpodobností vám v mnoha studiích doporučí Technistone, českého výrobce s mnohaletými zkušenostmi z této oblasti.

Jestli si myslíte, že užití technického kamene na schody bude moc velká zátěž pro jejich nosnou konstrukci, nebo že se tento typ materiálu hodí spíše ven, není tomu úplně tak. Technický kámen můžeme využít jak pro interiér, tak exteriér. Lze jej aplikovat na samonosné i betonové schodiště. U samonosného, kde je na schod pohled ze všech stran, se používají desky v tloušťce až 3 cm, aby vydržely i např. stěhování nábytku. U betonových schodišť je možné vyrobit obklady na schody z několika tlouštěk v závislosti na designu. Záleží pak už jen na vás a na okolním interiéru, k jaké povrchové úpravě se přikloníte.

Schodiště je dlouhodobá a náročná finanční investice. Pokud podceníme jeho provedení či volbu materiálu, pak se nám tato investice nevyplatí.

Související příspěvky

Nebojte se originálního řešení nové koupelny! Může to jít snadno!

redakce

Protiskluzová aplikace spolehlivě zabrání uklouznutí! O co se jedná?

redakce

Exkluzivita pro váš domov

redakce