INSPIRACE

Mytí oken ve výškách

Mezi obvyklé a poměrně žádané patří v oboru výškových prací také mytí oken ve výškách. Tento způsob mytí oken je využíván obzvláště u výškových budov, u kterých je přístup k oknům pouze pomocí plošin či horolezecké techniky. Mimo oken je mytí využíváno také u fasád, prosklených fasád, prosklených světlíků či světlovodů a podobně.

Způsoby výškového mytí oken

Okna na výškové budově je možné umýt s pomocí externí – mobilní plošiny, která je k objektu přistavena. V tomto případě jsou pracovníci limitováni maximální pracovní výškou dané plošiny. Dále je zákazníkovi účtován pronájem plošiny nejčastěji na hodinu a ve většině případů také cena za samotné přistavení plošiny.

Dalším způsobem, jak umýt okna na výškové budově je možnost využití pevné závěsné lávky. V tomto případě je nutné, aby daný objekt touto technikou disponoval. Lávka umožňuje práci i několika pracovníkům najednou. Instalace lávky je však poměrně nákladnou záležitostí.

V neposlední řadě je možné při čištění využít pracovníky, kteří ovládají výškové práce s pomocí horolezecké techniky. Jedná se o samostatné pracovníky, pracující s pomocí zavěšení na laně. Odpadá tak nutnost používání plošin a v případě mobilních také zajištění záboru místa. Výhody a postupy při použití horolezecké techniky rozebereme níže.

Proč využít pracovníků s horolezeckou technikou?

Jak již bylo uvedeno výše, jednou z hlavních výhod je, že není nutné použití externí techniky. Výškové práce jsou také velice nenáročné na zábor prostoru v okolí daného objektu. Pracovníci, kteří vykonávají mytí oken či fasád označí pouze místo pod výkonem jejich činnosti výstražnými tabulemi a výstražnou ohraňovací páskou. Poté pomocí zavěšení na lanech provedou samotné mytí oken. Výškový pracovník umyje vždy pás oken pod sebou na jedno slanění a poté začíná opět od střechy budovy.

Co musí správce budovy připravit?

V případě využití pracovníků s horolezeckou technikou, není příprava pro správce objektu nijak náročná. Jak jsme si již řekli, není nutné organizovat žádný zábor místa, informace o probíhajícím mytí oken zajistí samotná společnost, která bude práce provádět. Od správce budovy je hlavně nutné zajištění bezproblémového přístupu na střechu objektu, přístup k vodě a odpadům. Společnost má samozřejmě veškeré technické vybavení včetně profesionálních čistících přípravků.

Na závěr

Mytí oken, plášťů budov, prosklených světlíků či fasád je vhodné provádět pravidelně v opakujících se intervalech. Při dlouhodobém nečištění vznikají hluboké a pevné usazeniny. Stává se, že na některých objektech jsou místa nečištěná i několik let. V takových případech je následné mytí mnohem náročnější a tím i více finančně nákladné.

Při výběru firmy, která provádí mytí oken ve výškách je určitě vhodné ověřit si jako zadavatel reference prováděných prací. Dále také, zda společnost disponuje potřebnými certifikacemi pro výškové práce a dodržuje standardy BOZP.

Související příspěvky

Chcete aby vás vestavěná skříň v ložnici trápila? Tak nedělejte tyto věci

redakce

Představení produktů společnosti PerDomire

redakce

Jak pomůže unavenému tělu relax ve vířivce

redakce