INSPIRACE

Myslete před začínající zimou na nebezpečí oxidu uhelnatého!

Léto už nedefinitivně pryč a pro mnoho domácností už naplno začíná topná sezóna. Ještě není nutné interiér domácnosti vytápět v takové intenzitě, jako až se budou teploty trvale držet pod bodem mrazu, ale brzy bude vytápění nutností. A právě v době topné sezóny vzniká nebezpečí zvýšené koncentrace oxidu uhelnatého v interiéru. Ten může způsobovat mnoho zdravotních problémů a při vyšší koncentraci dokonce může být příčinou úmrtí.

 

Jak vzniká?

Příčin vzniku oxidu uhelnatého, neboli CO2, může být hned několik. Vytváří se díky spalování paliv, což je zejména v zimním období běžná věc. Vzniká při spalování tuhých paliv i plynu. Bohužel se jedná o neviditelný plyn, který lidským okem nelze ve vzduchu zaregistrovat. CO2 je druhem plynu, který nijak nezapáchá, takže rozpoznat jeho zvýšenou koncentraci pomocí čichu je také nemožné. Zvýšená koncentrace CO2 se na lidském těle projeví jediným způsobem – dýchacími potížemi. V noci při spánku ale vůbec tyto obtíže nemusíme pocítit. Ne nadarmo se plynu CO2 také říká nenápadný zabiják.

 

Co se může stát?

Je nutné myslet na to, že nebezpečí oxidu uhelnatého rozhodně není radno podceňovat. Jedná se o silně jedovatý plyn. Při vdechování tohoto plynu se začne okamžitě vázat na krevní barvivo – hemoglobin. Oxid uhelnatý se váže asi 220krát lépe a rychleji než kyslík. Velmi rychle tedy organismu znemožňuje možnost vázání a přenosu kyslíku v krvi. Následkem znemožnění vázat a přenášet kyslík v krvi, se každý lidský organismus dostává do tkáňové hypoxie. Ty může mít pro organismus velmi vážné důsledky a může končit i smrtí. Vše může začínat jemnými bolestmi hlavy a začínající nevolností, které jsou ve většině případů prvními příznaky.

 

Jaké koncentrace mají na organismus negativní následky?

Různé koncentrace oxidu uhelnatého ve vzduchu mají na lidský organismus různé účinky. Nikdy ne pozitivní. Jednotkami, ve kterých se koncentrace měří, jsou ppm – tedy množství částic na milion. Hodnoty oxidu uhelnatého do 50 ppm nejsou pro lidský organismus nebezpečné. Při koncentraci 200 ppm začínají po 2-3 hodinách bolesti hlavy spojené s nevolností. U hodnoty 400 ppm začnou silné bolesti hlavy už po hodině pobytu v interiéru a při pobytu 3 a více hodin je životu nebezpečný. 800 ppm způsobuje závratě, nevolnost a křeče a během dvou hodin způsobí bezvědomí. Smrt nastává během 2-3 hodin. Hodnoty vyšší než 1600 ppm jsou pro lidský organismus velmi nebezpečné a dokáží způsobit smrt během jediné hodiny.

 

Kudy se může dostat CO2 do interiéru?

Samozřejmě, že všechny domácnosti by měly být před zvyšováním koncentrace CO2 ochráněny. Z plynových kotlů by rozhodně neměl unikat do interiéru plyn a stejně tak ani z kamen nebo krbů by se spálený vzduch neměl dostávat jinou cestou, než komínem. Minimální koncentrace ale unikne do místnosti téměř vždy, takže je důležité pravidelně větrat. Únik CO2 do interiéru může být způsoben i vadnou nebo neodbornou instalací spotřebiče nebo jeho zanedbanou revizí. V případě kamen a krbů na tuhá paliva nezapomínejte ani na možnost ucpaného komínu, kdy se oxid uhelnatý může vracet zpět do místnosti?

 

Pořiďte si detektor a buďte bez starostí!

Naštěstí v dnešní době existuje pro domácnosti před hrozícím nebezpečím CO2 spolehlivá ochrana. Neumí sice zařídit, aby oxid uhelnatý do interiéru neunikal, ale upozorní vás na jeho zvýšenou koncentraci. Jedná se o detektory oxidu uhelnatého. Tyto detektory jsou malá zařízení, která se umístí do místnosti s plynovým spotřebičem nebo kamny a upozorní vás, když bude koncentrace CO2 v interiéru na nebezpečné úrovni.

 

Specialistou je například společnost Detektory-brod.cz

Firma Detektory-brod.cz nabízí zákazníkům detektory CO2 od společnosti Hütermann Eastern Europe Division a.s. Ta na našem trhu působí již od roku 1996 a produkty této značky jsou vysoce kvalitní a splňují normy EN 50291:2001. Při zvýšené koncentraci CO2 dávají detektory akustický i světelný signál, kterým upozorní osoby domácnosti na vznik nebezpečí. Jsou schopné rozpoznat i nízkou koncentraci tohoto plynu a díky tomu ještě zvyšují ochranu. Jedná se o maximálně spolehlivé a účinné stroje.

Detailní informace a kompletní nabídku najdete na www.detektory-brod.cz

 

 

 

 

Související příspěvky

Egger PRO Comfort – korkové pohlazení pro každý krok

redakce

Jak zvýšit zabezpečení dveří proti vloupání?

redakce

Mytí oken ve výškách

redakce