INSPIRACE

Moderní tapety

Málokterá věc změní atmosféru místnosti tak výrazně a zároveň rychle a jednoduše jako tapeta. Správně zvolená barva dokáže divy s optikou i celkovou atmosférou, design tapety zas podtrhne vybraný styl a doplní vybavení interiéru. Dodavatel energií LAMA energy si pro vás připravil přehled nejoblíbenějších typů moderních tapet, které si s trochou šikovnosti nainstalujete či vylepíte sami.

 

Papírové tapety

Jedná se o klasické základní tapety, které se zvláště v 80. letech používaly jako celoplošný polep namísto malby. Tapety se daly oživovat pravidelnými nátěry, jejich výhodou byla lehká struktura a tedy dojem 3D. Jako podklad se používaly tzv. makulatury, takže práce se tím časově zdvojnásobila, ale o to lépe držely. Pokud nebyly dostatečné finance, jako makulatura se daly využít i obyčejné noviny. Současné papírové tapety jsou cenově velmi příjemné, vejdete se i do stokoruny za roli, přemalovatelné a k dostání jak se strukturou, tak hladké. Lepidlo je potřeba nanášet přímo na zadní stranu, protože tapeta při styku s tekutinou bobtná a mírně tak mění svůj rozměr.

 

Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou vyráběny z netkané textilie, která na rozdíl od papíru nebobtná a tak nemění svoji tloušťku. Lepidlo lze tedy nanášet přímo na stěnu širokým štětcem a pak už jednotlivé pásy opatrně přikládat. Pokud vás vliesová tapeta omrzí, lze ji velmi jednoduše stáhnout v celém kuse, na rozdíl od papírových se totiž netrhá.

 

Vinylové tapety

Tyto umělohmotné tapety se již řadí mezi luxusnější třídu. Vzhledem k materiálu lze do tapet tisknout různé strukturované vzory, od orientálních, figurálních, historických až po soudobé moderní a industriální. Vzor většinou z tapety vystupuje jako reliéf. Vzhledem k vyšší ceně metráže se používají jako jednotlivé dekorační prvky, obrovskou službu vám udělá i jedna takto vyzdobená stěna spolu s barevně a typově sladěnými bytovými doplňky. Tapety jsou plně omyvatelné, nemusíte se tedy bát znehodnocení a můžete je umístit i do koupelny či do kuchyně. S trochou šikovnosti a za pomoci metru jistě zvládnete i navazování vzorů; tapety se běžně dodávají v 50 cm širokých pásech.

 

Tapety samolepicí

Pokud si nechcete zakrýt celou stěnu nebo se bojíte složitější instalace, můžete si zvolit tapety samolepicí, které jsou nejčastěji potisknuty makro fotografiemi a dodávají se v nejrůznějších tvarech i rozměrech. Můžete si pak proměnit obývací pokoj v les nebo ložnici v romantické zákoutí plné růží. Tapety jsou opatřeny samolepicí vrstvou, která je zakrytá ochranným papírem a nalepení zvládnete s trochou trpělivosti za pár minut. Nebo se potěšte vlastnoručně navrženým potiskem a vylepte si tak na stěnu třeba fotografii z dovolené.

tapeta

Svítící tapety

Svítící tapety jsou nejmodernější verzí dekorace stěn. Osvětlení je zajištěno pomocí elektroluminiscenčních technologií a tapeta je napájena speciálním zdrojem energie, vedoucím do zásuvky. Tapety jsou dodávaný ve čtvercích 50×50 cm, takže nemusíte osvětlit celou stěnu a rozmístit čtverce podle vlastní inspirace. Zezadu jsou opatřeny lepicí vrstvou, takže na instalaci nepotřebujete elektrikáře, jak by se na první pohled mohlo zdát. I když v sobě tapeta skrývá několik vrstev a spojů, dosahuje tloušťky pouze půl milimetru. Zatím elektřinou napájené tapety dováží jediná firma v ČR, ale v budoucnosti bude tento krásný prvek určitě běžnou součástí dekoru. „Zde je vidět, jak všestranně se dá elektřina využít,“ uzavírá s úsměvem Andrej Čírtek z LAMA energy.

Související příspěvky

Proč se zajímat o LED osvětlení a v čem spočívá jeho výhoda?

redakce

Myslete před začínající zimou na nebezpečí oxidu uhelnatého!

redakce

Vysokotlaké lamináty dokáží v interiéru divy

redakce