INSPIRACE

Máte připravenou dílnu na zimu?

Jste připraveni na zimu? Využili jste naplno svou dílnu a možnosti úschovy co největšího množství zahradního náčiní, tekutých i pevných materiálů nebo cibulek rostlin? Pojďme si shrnout na co nesmíme zapomenout při nástupu zimy ve vztahu k naší zahradě, jejímu vybavení a dílenskému prostoru.

Přístroje a nářadí

Péči a uskladnění si v první řadě zaslouží pomocníci v každodenní práci na zahradě. Lopatky, hrábě, motyky – vše by se mělo řádně očistit, osušit a umístit do vnitřních prostor. Dřevo, plast či kov, ze kterých jsou nejčastěji obdobné druhy nářadí vyrobeny, sice nevyžadují speciální podmínky pro uskladnění mimo zahradní sezonu, ale povětrnostní vlivy v průběhu zimy by jim ve venkovním prostoru na výdrži určitě nepřidaly.

Další kategorií jsou přístroje poháněné benzínem. Co můžeme pro sekačku nebo pilu udělat? Pokud nemáme dílnu zateplenou, nejlépe zamezíme újmě na pohonných hmotách a motoru celkově odčerpáním zbývajících provozních tekutin. Nízké teploty vyloženě nejsou problematické ani pro elektrické nářadí. Zde je však důležité zajistit uložení v prostředí s nízkou vlhkostí a prouděním vzduchu po celou dobu jeho odpočinku. Pokud je dílna součástí domu nebo garáže, máte i v tomto ohledu o starost méně.

Barvy, náplně a lepidla

Bavili jsme se o odčerpání pohonných tekutin z benzínových sekaček, nicméně ani originální obal nezajišťuje bezpečnou úschovu před mrazem. Nízké teploty mohou stejně tak poškodit například barvy, jejichž struktura je díky nízkým teplotám významně narušena a nesvědčí ani lepidlům nebo lakům. Nejlepší ochranou je přemístění do trvale vytápěných prostor, resp. do prostor se stálou kladnou teplotou jako je například vnitřní technická místnost s bojlerem nebo prostor zádveří. Nechceme-li z principu tahat chemikálie a různě zašpiněné či mastné obaly do obytných prostor, můžeme využít zbylých materiálů, které lze i snadno pořídit, k výrobě přezimovací bedýnky s izolační vrstvou. Ta nám zajistí kvalitu uložených tekutých materiálů i v prostředí nezateplené dílny.

Stavební materiály

Pozornost si zaslouží nejen tekuté, ale i stavební a pevné materiály. Pytle s cementem, různé směsi, ani spárovací hmoty nejsou náchylné na změnu teplot, tedy mohou zůstat klidně ležet i na pracovním stole. Vše bychom ale měli dostat “pod střechu”. Suché hmoty mají sice své obaly, ale ani v případě plastových a samozřejmě už vůbec papírových nelze zajistit jejich výdrž a kvalitu obsahu po proniknutí vlhkosti. Je přirozené, že se nám častokrát s těžkými pytly nechce manipulovat, znehodnocení celého balení je ale zbytečnou škodou.

Zahrada

Zazimovat vyžaduje nejen nářadí, ale i zahrada. Jak to souvisí s dílnou? Cibuloviny, které nejsou mrazuvzdorné, potřebují na zimní období vyjmout z půdy ideálně v září nebo říjnu a po očištění a správném vysušení uložit v prostředí, které může poskytnout právě dílna. Ideální teplota pro odpočinek hlíznatých a cibulovitých rostlin se totiž pohybuje mezi 5 a 10 °C. Abychom zajistili cibulkám správnou péči, uložíme je například do dřevěných beden, které můžeme naplnit pilinami či rašelinou. Stejným materiálem je po rozmístění v bedně znovu zasypeme. Je důležité dát pozor, aby se cibule jednotlivých rostlin vzájemně nedotýkaly. Dobrým místem k uložení je například dílenská skříň, která zajistí chladné, suché a tmavé prostředí.

Související příspěvky

Vylepšete si své bydlení se společností EKOPLAST TELČ!

redakce

Trochu jiné stínění teras a zahrad představujeme mobilní markýzový přístřešek Versatil

redakce

Vsaďte na vinylovou podlahu

redakce