INSPIRACE

Máte nouzi o nájemníky do svého bytu? Zvolte cestu profesionální správy pronájmu

Přestože byl ještě před pár měsíci realitní trh v České republice kompletně mrtvý, nyní se začínají hýbat jak investice samotné, tak pronájmy. O ty je nadále podobný zájem jako v uplynulých třech letech, rozdíl je ale v tom, že je nyní v turisty hojně navštěvovaných městech daleko větší nabídka než bývala. Postupně se totiž uvolňují byty, které byly původně určeny ke krátkodobým pronájmům a aktuálně to jsou pronajímatelé, kdo se musí pořádně otáčet.

Vývoj situace je přitom poměrně logický. Ještě v zimě se totiž hovořilo o tom, že například jen v centru Prahy byly tisíce bytů, které dnes a denně plnili turisté ze všech koutů světa. Jakmile však turisté jeden den nepřijeli, situace nabrala poněkud dramatický vývoj a všechny tyto byty zůstaly ze dne na den neobsazené.

Drtivá většina pronajímatelů tak plynule přešla na jinou strategii a z krátkodobého pronájmu se stal pronájem dlouhodobý, který však zároveň musel být v nabídce bytů konkurenceschopný. Proto se teď v určitých lokalitách setkáváme s velmi pestrou a bohatou nabídkou, která nezřídka převyšuje poptávku. To ovšem může mnohým majitelům nájemních bytů zadělat na vrásky. Jak dlouho toto období potrvá? A jaká je v dané chvíli nejlepší taktika?

Co se pronájmů bytů týče, nejedná se obor, ve kterém je mnoho způsobů, jak předčít konkurenci. V důsledku vlastně existuje jen způsob jeden, a to je jít s cenou pronájmu níže než ostatní, kteří mají byt ve stejné lokalitě a o stejných dispozicích. Kde je ale hranice, která určuje, kdy je nájem ještě výdělečný? „V dnešní době se už moc často nesetkáváme s případy, kdy má někdo nemovitost určenou k pronájmu a zároveň za ní nic neplatí. A už vůbec ne ve velkých městech. V těch naopak lidé do nemovitostí záměrně investují, aby je poté pronajímali. Tyto nemovitosti jsou však v drtivém procentu případů financovány hypotékou a pro pronajímatele je tak stěžejní, aby byl nájem inkasován v pravidelném měsíčním intervalu, jinak pro ně může celá situace být brzy devastující. Nájemné však zároveň nesmí jít pod určitou cenovou hladinu a v momentě, kdy pronajímatel nemůže sehnat nájemníky, je třeba vytasit jiné zbraně,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Ta se kromě investic do nemovitostí specializuje i na správu nemovitostí a svým klientům nabízí službu garantovaného pronájmu. „Služba garantovaného pronájmu je určená například těm lidem, kteří jsou v nemovitosti stále finančně zainteresovány a potřebují, aby nemovitost vydělávala. Díky této službě totiž budou nájemné inkasovat i v případě, když by byla nemovitost aktuálně neobsazená nebo když by nájemníci nájemné nezaplatili,“ vysvětluje Novotný.

Společnost Bohemian Estates se však v případě využití jejich služeb stará o hledání nájemníků, inzerci nemovitosti, o potřebnou administrativu a o komunikaci s nájemníky či s úřady. „Na svá bedra bereme od majitele nemovitosti úplně vše včetně starostí o inkasování nájemného. Ten si s tím naopak nemusí vůbec dělat hlavu. Své peníze totiž uvidí vždy s železnou pravidelností, a to i v dobách, jako je tato,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

Související příspěvky

Kde nakoupit elektroniku pod stromeček opravdu výhodně?

redakce

Dům či byt ve venkovském stylu má své kouzlo

redakce

Do krásné koupelny patří i krásný radiátor

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.