INSPIRACE

Máte hlučné sousedy? Víme, jak to vyřešit

 

Sousedy v bytovém domě si bohužel nevybíráme. Dlouho hledáme byt v co nejatraktivnější lokalitě a pokud možno s pěkným výhledem do okolí, abychom jen po pár dnech zjistili, že o patro výše se usídlilo stádo nejméně pěti slonů. Neohleduplných sousedů, kteří dupou, práskají dveřmi, pouští si nahlas televizi a pojem noční klid pro ně znamená pouze nedůležitou položku domovního řádu, který při podpisu ani nečetli. Jistě si na naše sousedy můžeme stěžovat nebo na ně volat policii, ale podobná řešení jsou pouze krátkodobá. Co tedy dělat, aby nás takoví sousedi nerušili už nikdy?

 

Za vším stojí izolace

Abychom mohli nerušeně relaxovat nebo spát, měla by se hluková hladina v místnosti pohybovat někde v rozmezí mezi 30 – 40 dB. V bytových nebo panelových domech, které pochází z období minulého režimu a kde se nejčastěji používaly kročejové izolace z nepříliš kvalitních izolačních materiálů, však často dochází k překročení této hranice. Někdy až o desítky dB. Existuje jen jedna cesta, jak tento problém trvale vyřešit – pořídit si novou zvukovou izolaci.

 

Na velikosti záleží

Na první pohled snadné řešení přináší jedno velké úskalí – v panelových domech obvykle není místa nazbyt a instalace nové izolační vrstvy tak bývá často problematická. Musíme proto najít takový materiál, který i ve velmi tenkých vrstvách přináší skvělé výsledky. A proč se při tomto hledání neinspirovat ve vyspělých zahraničních zemích, kde se už dlouhodobě pro tepelnou i zvukovou izolaci používají stříkané izolační pěny? U nás takovou izolaci představuje např. Chytrá pěna®.

 

Jednoduché počty

Proč pro izolaci zvolit Chytrou pěnu®? Odpověď je nasnadě. Zatímco běžné izolační materiály jako např. minerální vata mají při tloušťce 100 mm neprůzvučnost asi 30 dB, Chytrá pěna® při stejné tloušťce snižuje hlučnost o 39 dB. Dochází tedy ke snížení hlukové hladiny o 30 %. Se vzrůstající šířkou izolace je absolutní rozdíl v hodnotách neprůzvučnosti ještě vyšší. Stříkaná pěna mí i další výhody, např. hluk neodráží, ale pohlcuje, čímž vytváří tzv. „teplé ticho“ – zvuky nemají ozvěnu a v místnosti se nepřenáší.

 

Jak se pěna aplikuje?

Vůbec nejlepší variantou je nastříkat izolační pěnu přímo na zeď nebo strop a následně obložit sádrokartonem. Pokud už ve svém bytě sádrokartonové zdi a stropy máme, lze v některých případech vyříznout do podhledu otvory, nastříkat do nich pěnu a následně otvory opět uzavřít. Někdy je ale nutné celou stěnu demontovat a po aplikaci pěny znovu obložit. Konkrétní řešení vždy navrhne odborný pracovník firmy, která pěnu dodává.

 

Související příspěvky

Multifunkční kleště, jako nástroj, který se vyplatí mít kdykoliv po ruce

redakce

VÍTE JAK VAŘILY NAŠE PRABABIČKY?

redakce

Co je potřeba vědět před výběrem kování

redakce