INSPIRACE

Látkové stínění – řešení pro komfort i estetiku budov

Sklo je „vyvoleným“ stavebním materiálem dneška. Stačí se podívat na návrhy architektonických studií, abychom si uvědomili, že sklo a jeho skvělé vlastnosti v prosvětlení interiérů, ve vytvoření iluze volného prostoru a v umožnění co největšího kontaktu s okolním prostředím, jsou nedocenitelné. Tyto unikátní vlastnosti a přednosti skla je však třeba chránit, aby se nestaly nevýhodou a nepřinesly uživatelům spíše problémy a trápení. Velké prosklené plochy se totiž snadno  stávají zdrojem přehřátí a úporného ozáření interiérů.

Nezbytným řešením pro zachování komfortu uživatelů budov je přidání účinné sluneční ochrany, která zabrání dopadu slunečního záření na skleněné plochy, jejich zahřátí a průniku tepla do místností.

Screenová interiérová roleta

Dlouhou dobu se upřednostňovaly hliníkové sluneční clony. Ty byly populární  v době, kdy průmysl ještě nepokročil tak daleko, aby nabídl velmi funkční textilní ochranu před negativními vlivy slunečního záření. Dnešní technické tkaniny mají daleko lepší funkci při ochraně budov před teplotními výkyvy při zachování skvělého poměru průniku denního světla a výhledu z budov ven.

Screen Zip – exteriérová textilní roleta 

 

Technické tkaniny totiž umožňují nejen regulovaný průnik denního světla a výhled ven, ale zároveň dokážou díky svým technickým vlastnostem odblokovat až 96 % negativního slunečního záření. Tato ochrana je navíc pasivní, minimalizující využívání umělého světla a/nebo klimatizace. Široce využívaná pasivní sluneční ochrana v podobě předokenních textilních rolet nám umožní dosáhnout významných úspor v oblasti spotřeby energie. V létě může teplota v místnostech stoupnout až o 15 stupňů Celsia nad  venkovní teplotu.  Pouhou instalací předokenních textilních rolet můžeme tuto teplotu snížit o 15 stupňů Celsia a tak omezit potřebu klimatizace. Naopak v zimě zabrání tyto stejné rolety úniku tepla, a tak snižují spotřebu energie potřebné na vytápění budov.

 

 

Textilní roleta s vodícími tyčemi

 

 

Tam, kde již není možné instalovat předokenní ochranu, může částečně pomoci i interiérové stínění, které navíc skvěle doplní estetiku interiéru. Možností je nekonečná řada – od klasických řetízkových rolet až po sofistikované, laserově tvarované posuvné panely nebo dnes tak oblíbené rolety den a noc, které v noci zatemní a přes den umožní průniku denního světla do místností. Vždy ale platí hlavní zásada – pro kvalifikovanou radu a kvalitní stínění je potřeba se obrátit na odborníky.

Ivana Střílková, MBA

Bohemiaflex CS, s.r.o.

Související příspěvky

Vneste do vašeho domova letní atmosféru a zářivý šmrnc

redakce

Kvalitní vyčištění a dezinfekce koberců v mateřské školce v Praze

redakce

Zařiďte si kancelář dle aktuálních trendů

redakce