INSPIRACE

Krbová kamna

V současné době se na trhu můžeme setkat s doslova nepřeberným množstvím druhů, ale i typů krbových kamen.

Za základní rozdělení krbových kamen můžeme považovat rozdělení na

a) Krbová kamna jednoplášťová – dokáží danou místnost vytopit ve velmi krátkém čase. Teplo z nich totiž sálá jednak ze skla (záleží na velikosti prosklené části) a druhak z jejich boků (zde je ale zapotřebí si hlídat bezpečnou vzdálenost mezi kamny a okolními předměty, která je cca 40 cm – boky kamen jsou totiž velmi horké). Nevýhodou naopak u tohoto typu kamen pak může být to, že teplo má občas tendenci se hůře dostat do celé místnosti – překážkou mu mohou být např. rohy místnosti.

b) Krbová kamna dvouplášťová – mohou vytápět prostor dvojím způsobem. Jedním je sálání tepla z prosklené části, jako je tomu u kamen jednoplášťových. Druhým způsobem je pak předávání tepla prouděním – kamna nasají potřebný vzduch do mezery mezi samotnými plášti, který následně proudí pod a kolem topeniště, kde se ohřívá. Tím, jak je vzduch teplý získává na rychlosti a je pak vyfukován horními průduchy kamen. Jeho rychlost pak podporuje i cirkulaci v celé místnosti a oproti teplu z jednoplášťových kamen se dostává lépe i za rohy.

Kromě klasických krbů se dnes můžeme setkat s poměrně širokou nabídkou tzv. alternativních krbových kamen, jako jsou

a) Plynové krby – v dnešní době jsou společně s plynovými kamny velmi populární. Na první pohled jsou od klasických krbů v podstatě k nerozeznání, liší se však v mnohém. Jedním z rozdílů je například jejich velmi snadné používání, kdy si můžete regulovat teplotu pomocí ovladače, ale i jednodušší a levnější instalace samotného krbu.

b) Elektrické krby – nazývané někdy také jako tzv. krby bez ohně. Jsou často instalovány do bytů a domů, kde není komín. Pro iluzi ohně jsou uvnitř krbu nainstalovány žárovky osvětlující umělé plameny. Výhodou těchto krbů jsou i jejich rozměry, kdy se jejich hloubka pohybuje mezi 20 – 30 centimetry, a jsou tak vhodné i do menších prostor.

c) Bio krby – typ ekologických krbů, kdy se při hoření tvoří především vodní pára a nezávadný oxid uhličitý. Umístění tohoto typu krbu je možné téměř všude, doporučují se však větší a dobře větratelné místnosti. Bio krby jsou spíše dekorativním prvkem – místnost příliš nezahřejí.

Alternativou ke krbovým kamnům, jsou například kachlová kamna, nebo pokud se kromě zahřání chcete pročistit krevní oběh, pak je pro Vás vhodnější infrasauna.

Související příspěvky

Sublimace

redakce

Barové pulty jsou estetickou a funkční ozdobou i pro malé kuchyně

redakce

Stavba venkovní sauny – co vše vás čeká?

redakce