Search

Krb v nejisté pozici, opravdu jsou krbová kamna lepší?

Za rodinnými okny se odehrávají kruté plískanice, sychravo a nevlídno, doma v krbu praská plápolající oheň a šíří kolem sebe příjemné teplo a příjemnou atmosféru a aroma dřeva se mísí s vůní lahodné kávy.

Tak nějak si mnoho z nás dokáže představit dokonalé víkendové odpoledne v poklidném souznění. Je však současný krb vždy správnou volbou či se vyplatí dát raději přednost krbovým kamnům?

 

Rozdíl mezi krbovými kamny a krbem

Hlavní rozdíl mezi krbem a krbovými kamny je naprosto zásadní a každá volba přináší své výhody. Zatímco tradiční krbová kamna můžete, s nadsázkou řečeno, bez sebemenšího zaváhání čapnout a odnést jinam nebo je zcela zaměnit za jiná s jiným vzhledem. To s krbem to půjde opravdu jen velmi těžko, je součástí stavby a abyste s ním mohli jakkoliv pohnout nebo změnili jeho vzhled, budete s největší pravděpodobností na jeho revitalizaci potřebovat stavební sbíječku.

 

Krbová kamna a krb je otázkou dlouhodobého charakteru – nespěchejte

V obou těchto situacích se tak vyplatí se při výběru zadumat a rozhodně nepodlehnout aktuálním módním trendům a dát na svůj vjem i celkový vzhled a dojem místnosti, kde by měl krb či daná kamna stát. Krbová kamna tak stačí pouze zakoupit, připojit ke komínu a můžete z vesela topit. Pro krb musíte postavit celou krbovou vložku a tu pak obezdít či obložit, aby byl krb funkční a připraven k následnému použití.

 

Co od krbu nebo krbových kamen čekáte?

Před nákupem si rozhodně ujasněme, co od krbu očekáváme a podle této vlastní potřeby se pak zaměřte na jeho poskytovaný aktuální výkon. Současně se také zaměříme na důležitý atribut spojený s velikostí vašeho komínu. Kdo by to však řekl, ale když komín vlastníme, volíme typ kamen podle komínu, naopak když ještě komín vůbec neexistuje, zvolíme si samozřejmě zprvu kamna a podle nich navrhneme parametry komínu.

 

Krbová kamna a krb ve starších rodinných zástavbách

U starších rodinných domů je mnohem lepší nechat takový komín důkladně prohlédnout a posoudit jeho stav, zda není potřeba přistoupit k opravě či jeho celkovému vyčištění. Předejdete tak případným potížím v budoucnu. Když máme už zcela vyřešený komín, je čas na další důležité otázky. Jak často budeme takový krb využívat a k čemu má skutečně právě vám sloužit? Budeme krb používat jako hlavní zdroj vytápění v místnosti nebo pro celý dům nebo jen jako kulisu při posezení s rodinou a svými přáteli?

 

Výkon krbových kamen hraje nejdůležitější roli

Podle vlastního způsobu použití vybíráme optimální výkon kamen, abyste si je mohli skutečně užít a ne si přidělat pouze starosti. Výkon se vypočítává podle metrů krychlových dané vytápěné místnosti nebo případně celého objektu a s ohledem na izolaci domu. Jinak bude teplo razantně utíkat v postavené nízkoenergetické novostavbě a úplně jinak v dřevěné chatce sloužící k víkendové rekreaci.

 

Krbová kamna jsou levnější

Krbová kamna jsou nakonec mnohem menší, často i finančně méně nákladnější, tedy levnější a v případě nutnosti nebo požadavku změny je jejich výměna relativně snadná. Krb je robustnější a stává se dominantou interiéru, i když se zrovna nepoužívá.

Jeho případná pozdější výměna je však posléze velmi složitá. Investice do krbu nebo krbových kamen nepatří mezi ty úplně nejmenší a tak se rozhodně vyplatí poradit se s proškoleným odborníkem. Ten dokáže pomoci jak s daným výpočtem potřebného výkonu a s volbou typu kamen, tak s případným atypickým řešením nebo výrobou na míru vámi navrhovaným požadavkům. Příjemnou atmosféru u plápolajícího dřeva dokáže poskytnout krb i krbová kamna. Je tedy pouze na vás, čemu dáte ve svém útulném domově nakonec přednost.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *