INSPIRACE

Krb v nejisté pozici, opravdu jsou krbová kamna lepší?

Za rodinnými okny se odehrávají kruté plískanice, sychravo a nevlídno, doma v krbu praská plápolající oheň a šíří kolem sebe příjemné teplo a příjemnou atmosféru a aroma dřeva se mísí s vůní lahodné kávy.

Tak nějak si mnoho z nás dokáže představit dokonalé víkendové odpoledne v poklidném souznění. Je však současný krb vždy správnou volbou či se vyplatí dát raději přednost krbovým kamnům?

 

Rozdíl mezi krbovými kamny a krbem

Hlavní rozdíl mezi krbem a krbovými kamny je naprosto zásadní a každá volba přináší své výhody. Zatímco tradiční krbová kamna můžete, s nadsázkou řečeno, bez sebemenšího zaváhání čapnout a odnést jinam nebo je zcela zaměnit za jiná s jiným vzhledem. To s krbem to půjde opravdu jen velmi těžko, je součástí stavby a abyste s ním mohli jakkoliv pohnout nebo změnili jeho vzhled, budete s největší pravděpodobností na jeho revitalizaci potřebovat stavební sbíječku.

 

Krbová kamna a krb je otázkou dlouhodobého charakteru – nespěchejte

V obou těchto situacích se tak vyplatí se při výběru zadumat a rozhodně nepodlehnout aktuálním módním trendům a dát na svůj vjem i celkový vzhled a dojem místnosti, kde by měl krb či daná kamna stát. Krbová kamna tak stačí pouze zakoupit, připojit ke komínu a můžete z vesela topit. Pro krb musíte postavit celou krbovou vložku a tu pak obezdít či obložit, aby byl krb funkční a připraven k následnému použití.

 

Co od krbu nebo krbových kamen čekáte?

Před nákupem si rozhodně ujasněme, co od krbu očekáváme a podle této vlastní potřeby se pak zaměřte na jeho poskytovaný aktuální výkon. Současně se také zaměříme na důležitý atribut spojený s velikostí vašeho komínu. Kdo by to však řekl, ale když komín vlastníme, volíme typ kamen podle komínu, naopak když ještě komín vůbec neexistuje, zvolíme si samozřejmě zprvu kamna a podle nich navrhneme parametry komínu.

 

Krbová kamna a krb ve starších rodinných zástavbách

U starších rodinných domů je mnohem lepší nechat takový komín důkladně prohlédnout a posoudit jeho stav, zda není potřeba přistoupit k opravě či jeho celkovému vyčištění. Předejdete tak případným potížím v budoucnu. Když máme už zcela vyřešený komín, je čas na další důležité otázky. Jak často budeme takový krb využívat a k čemu má skutečně právě vám sloužit? Budeme krb používat jako hlavní zdroj vytápění v místnosti nebo pro celý dům nebo jen jako kulisu při posezení s rodinou a svými přáteli?

Spočítejte si půjčku od České spořitelny na nové vybavení domácnosti.

 

Výkon krbových kamen hraje nejdůležitější roli

Podle vlastního způsobu použití vybíráme optimální výkon kamen, abyste si je mohli skutečně užít a ne si přidělat pouze starosti. Výkon se vypočítává podle metrů krychlových dané vytápěné místnosti nebo případně celého objektu a s ohledem na izolaci domu. Jinak bude teplo razantně utíkat v postavené nízkoenergetické novostavbě a úplně jinak v dřevěné chatce sloužící k víkendové rekreaci.

 

Krbová kamna jsou levnější

Krbová kamna jsou nakonec mnohem menší, často i finančně méně nákladnější, tedy levnější a v případě nutnosti nebo požadavku změny je jejich výměna relativně snadná. Krb je robustnější a stává se dominantou interiéru, i když se zrovna nepoužívá.

Jeho případná pozdější výměna je však posléze velmi složitá. Investice do krbu nebo krbových kamen nepatří mezi ty úplně nejmenší a tak se rozhodně vyplatí poradit se s proškoleným odborníkem. Ten dokáže pomoci jak s daným výpočtem potřebného výkonu a s volbou typu kamen, tak s případným atypickým řešením nebo výrobou na míru vámi navrhovaným požadavkům. Příjemnou atmosféru u plápolajícího dřeva dokáže poskytnout krb i krbová kamna. Je tedy pouze na vás, čemu dáte ve svém útulném domově nakonec přednost.

Související příspěvky

Koupelnová zrcadla jako efektivní a krásný doplněk

redakce

Třiďte odpad

redakce

Vyzrajte na hluk, který vás obtěžuje doma i ve vaší výrobní společnosti

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.