INSPIRACE

Kovové nebo plastové dveřní kliky? Každé mohou mít své přínosy

V současné době zažívají kovové dveřní kliky renesanci. Stále ještě se na trhu prodávají více ty plastové, protože mají modernější vzhled a jsou mnohem levnější. Také je najdete v celé spoustě zajímavých tvarů, takže je snadno sladíte ke zbylým částem domu. Hodí se zejména k moderně vypadajícím domům, jako jsou například novostavby. Stále větší podíl na trhu ale získávají právě kovové kliky.

Kovové kliky získávají na oblibě

Dříve byly kovové dveřní kliky velmi často využívány a byly běžnou součástí domů. A to nejenom u vstupních dveří, ale také jako součást interiérových dveří. Jejich hlavní výhodou byla mnohem delší životnost. Není proto výjimkou, že můžete narazit na kliky, které měly na dveřích generace před vámi. Cena kovových klik je sice vyšší, platíte ale za vyšší životnost. Zatímco plastová klika už bude potřebovat výměnu, protože bude zašlá a poškrábaná, ta kovová bude (s trochou péče) stále ještě vypadat k světu.

Jak vybrat kovovou kliku?

Výběr kovové kliky nemusí být tak jednoduchý, jak by se na první pohled zdálo. Na výběr máte z několika variant materiálů – mosaz, cín, měď nebo například nerezová ocel. Poslední jmenovaná se považuje za jeden z nejodolnějších materiálů, které můžete zvolit. Vyrábí se ve spoustě moderních variantách, včetně moderních madel, které se nyní tak často používají místo kliky. Ať už vyberete jakýkoli kov, zkuste jej sladit s ostatními exteriérovými prvky, jako jsou kované polotovary, ve formě ozdobných kovových tyčí, hrotů a dalších dekoračních předmětů.

Pravidelná péče o kovové kliky

Aby se vaše kliky zachovaly co nejdéle, je dobré se o ně pravidelně starat. To zahrnuje občasné setření nečistot a prachu. Odolné nečistoty se můžete pokusit odstranit horkou mýdlovou vodou a měkkým hadříkem. Abrazivním čisticím prostředkům a drsným houbičkám se raději vyhněte, aby nedošlo k poškrábání povrchu.

Související příspěvky

Zelená střecha sníží náklady za vytápění, získat jí můžete s dotací

redakce

Co je příspěvek na bydlení a jak může pomoci?

redakce

Je ratanový nábytek vhodnou volbou i pro menší terasy a balkony? ARTIKA rozhodně ano!

redakce