Search

Korková podlaha je vhodná i do ložnice

Kvalitně zhotovená korková podlaha má řadu vlastností, díky kterým je vhodná pro použití i v ložnicích. Korek je velmi měkký pod nohama a působí podobně, jako když vstoupíte na koberec či měkkou podložku; čím silnější jsou korkové dlaždice či pláty, tím měkčí je pocitově pro nohy.

Chůze po korku nepůsobí hluk, takže nebudete budit spící osoby. Kromě toho má sklon místnost izolovat od okolních zvuků, takže podlaha zůstane i tichá.

Korek je zcela přírodní materiál, který se sklízí z kůry stromů známých jako korkový dub; tyto stromy rostou v oblasti Středomoří a bývají pěstovány speciálně pro výrobu korku; sběr kůry přitom nepoškozuje samotné stromy, které je možné sklízet každoročně.

 

Barevné možnosti do ložnice

Korek bývá k dispozici v jeho přírodních odstínech od barvy světlého medu až po tmavě hnědou, také je možné koupit mořený korek v řadě různých barev včetně červené, zelené, modré či šedočerné. Přírodní dojem těchto barev je vhodný do ložnic, protože vytváří přírodní atmosféru.

Dlaždice: korková podlahová krytina je obvykle k dostání ve velikosti standardních dlaždic, které mohou mít různou tloušťku, přičemž silnější jsou  odolnější vůči opotřebení; korkové dlaždice mohou být předem ošetřené nátěrem nebo neošetřené (těm můžete dodat lesk pomocí vosku či základové barvy.

 

Pláty: korkové pláty bývají někdy označovány jako „koberec“ a pracuje se s nimi obtížněji než s korkovými dlaždicemi; představují však podlahovou krytinu, která je o něco trvanlivější a má méně spojů.

 

Kompozitní korek: jedná se o relativně nový materiál vyráběný položením vrstvy přírodního korku mezi vinylovou spodní vrstvu a korkovou dýhu; celá podlaha je pak ošetřena vrstvou čirého akrylátu nebo vinylu, kdy výsledek je odolnější než přírodní materiál, ale také méně měkký a méně atraktivní, co se týče textury.

 

Jak na instalaci korkové podlahové krytiny

Možnosti montáže korku jsou dvě a to celoplošné lepení nebo verze plovoucí, kdy se provádí lepení korku na nosnou HDF desku. Oba tyto způsoby mají své výhody a nevýhody.

Korek je potřeba instalovat na suchý rovný povrch. Kvůli povaze lepidel není korek možné pokládat nad podlahovým vytápěním !! jelikož by to způsobilo pokroucení dlaždic. Před instalací je třeba nechat materiál v místnosti alespoň 48 hodin, aby se mohl aklimatizovat na okolní teplotu.

Ať už je korek v dlaždicích či plátech, je potřeba ho instalovat za pomocí doporučeného lepidla. Ve většině případů je možné použít organická lepidla. Při pokládání materiálu je nutné kolem okrajů místnosti nechat mezeru pro rozpínání podlahy. Korek samotný lze poměrně snadno nařezat na potřebnou velikost. V některých případech můžete vytvořit pěkné ohraničení akcentů použitím korku v kontrastující barvě. Na pokládku si vždy zavolejte odborníka.

 

Péče a údržba

Ložnice je prostředí s nízkou vlhkostí a malým provozem, takže korkovou podlahu nebude potřeba příliš uklízet. Zde uvádíme základní kroky, které byste při čištění podlahy měli provádět.

Po instalaci je třeba nanést impregnační nátěr, aby byla podlaha chráněná před vznikem skvrn a vlhkostí. Počkejte 48 hodin, než lepidlo zcela zaschne, a pak na povrch podlahy naneste vrstvu polyuretanového či polymerového nátěru. V případě předem ošetřeného korku stačí nanést jen jednu vrstvu, aby chránila spoje mezi dlaždicemi či pláty. U neošetřeného korku neneste tři nebo čtyři vrstvy, přičemž mezi jednotlivými nátěry vždy nechejte podlahu uschnout.

Neošetřenou korkovou krytinu je také možné ošetřit voskem, aby získala lesklý povrch. Nejdůležitější na údržbě korkové podlahy je však udržovat ji čistou a bez jakéhokoli smetí. Drsné částice totiž mohou dřít ochranný nátěr na povrchu, a tím ho opotřebovávat, a pak poškozovat samotný korek. Abyste tomuto předešli, je potřeba podlahu pravidelně zametat či vysávat.

Dále byste měli nanést nový nátěr vždy, když zpozorujete, že se vrstva začíná opotřebovávat nebo dochází k jejímu porušení. Četnost se bude lišit v závislosti na množství provozu ve Vaší ložnici.

Pokud se Vám korkové podlahy líbí, můžete je vidět v showroomech společnosti https://www.supellex.cz. Rádi Vám pomohou i s odbornou pokládkou.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *