INSPIRACE

Konkrétní příklad úspor financí za vytápění

 

Pan Hanák je vlastníkem svého rodinného domku již 40 let. Dříve si se zimou tolik starostí nedělal. Když byla v domě zima, jednoduše přitopil. Před 30 lety bylo topení laciné a mohl topit na plný výkon, aniž by to jeho peněženka výrazněji postřehla. Na začátku nového tisíciletí si všiml jedné skutečnosti. Za peníze, které v té době investoval do vytápění by si mohl užít každý rok skvělou a dlouhou dovolenou. Od té doby hledal, zkoušel, radil se a také hodně udělal.

Zkoušel šetřit i najít inspiraci a řešení
První dva roky se pan Hanák snažil šetřit, kde se dalo. Topení pouštěl na minimum a v některých místnostech dokonce vůbec. Toto řešení bylo pro život nepříjemné. Zkoušel tedy najít řešení. Pan Hanák si nechal poradit a vyměnil svá stará okna za nová. Spokojenost se vzhledem a provozem oken byla maximální. Úspora za topení ale minimální. Další rok byla dovolená doslova v kamnech. Pan Hanák se rozhodl najít inspiraci na stavebním veletrhu. Jak to dopadlo? Bolavé nohy, spousta prospektů, spousta rad, hlava jako pátrací balon a co si pamatoval? Že v místním občerstvení dělali na grilu skvělé klobásky. Ale i tak se pan Hanák rozhodl činit. Pan Hanák zateplil fasádu. Úspory na vytápění konečně přišly, ale náklady na zateplení fasády byly obrovské. V úsporách za topení se tyto náklady možná vrátí jeho dětem. Skoro půl milionu za to, aby doma bylo lacinější teplo? To bylo věru hodně.

Když už byla fasáda, soused přišel s nápadem
A pak přišel soused a povídá: „Už jsi tu měl technika na energetickou prohlídku?“ . odpověď pana Hanáka byla samozřejmě NE. Škoda jen, že soused nepřišel dříve. Pan Hanák dostal od souseda vizitku, nelenil a přeci jen zavolal. Zbytek tohoto příběhu zřejmě nejlépe vystihnou slova samotného pana Hanáka.

„Tak mi dal vizitku a já tam zavolal. Byli příjemní a také rychlí. Přijel chlapík s firemním autem, prošel se mnou celý dům a pořád se ptal a pak ti mi poradil věc. ZATEPLIT NEJDŘÍV STROP! Utíká jím až 30% tepla a je to 10x levnější než fasáda a okna. Kdybych to byl věděl před 10 lety, to bych ušetřil a co by bylo dovolených za ty peníze, co jsem dal za to drahý topení. A za pár tisíc to dělají. Jak ono se to… jo MAGMARELAX. Fungují od roku 1995. A taky jsem jim řekl, že to dělají špatně, že se o nich neví, že by měli jít do televize, aby lidi ušetřili.“

Více informací na www.ippolna.cz.

 

Související příspěvky

Koupelnové zrcadlo dotváří design koupelny

redakce

Ani nevyužívané podkrovní prostory by neměly vlhnout!

redakce

Proč se při výběru garážových vrat obrátit na Univers?

redakce

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.