INSPIRACE

Konkrétní příklad úspor financí za vytápění

 

Pan Hanák je vlastníkem svého rodinného domku již 40 let. Dříve si se zimou tolik starostí nedělal. Když byla v domě zima, jednoduše přitopil. Před 30 lety bylo topení laciné a mohl topit na plný výkon, aniž by to jeho peněženka výrazněji postřehla. Na začátku nového tisíciletí si všiml jedné skutečnosti. Za peníze, které v té době investoval do vytápění by si mohl užít každý rok skvělou a dlouhou dovolenou. Od té doby hledal, zkoušel, radil se a také hodně udělal.

Zkoušel šetřit i najít inspiraci a řešení
První dva roky se pan Hanák snažil šetřit, kde se dalo. Topení pouštěl na minimum a v některých místnostech dokonce vůbec. Toto řešení bylo pro život nepříjemné. Zkoušel tedy najít řešení. Pan Hanák si nechal poradit a vyměnil svá stará okna za nová. Spokojenost se vzhledem a provozem oken byla maximální. Úspora za topení ale minimální. Další rok byla dovolená doslova v kamnech. Pan Hanák se rozhodl najít inspiraci na stavebním veletrhu. Jak to dopadlo? Bolavé nohy, spousta prospektů, spousta rad, hlava jako pátrací balon a co si pamatoval? Že v místním občerstvení dělali na grilu skvělé klobásky. Ale i tak se pan Hanák rozhodl činit. Pan Hanák zateplil fasádu. Úspory na vytápění konečně přišly, ale náklady na zateplení fasády byly obrovské. V úsporách za topení se tyto náklady možná vrátí jeho dětem. Skoro půl milionu za to, aby doma bylo lacinější teplo? To bylo věru hodně.

Když už byla fasáda, soused přišel s nápadem
A pak přišel soused a povídá: „Už jsi tu měl technika na energetickou prohlídku?“ . odpověď pana Hanáka byla samozřejmě NE. Škoda jen, že soused nepřišel dříve. Pan Hanák dostal od souseda vizitku, nelenil a přeci jen zavolal. Zbytek tohoto příběhu zřejmě nejlépe vystihnou slova samotného pana Hanáka.

„Tak mi dal vizitku a já tam zavolal. Byli příjemní a také rychlí. Přijel chlapík s firemním autem, prošel se mnou celý dům a pořád se ptal a pak ti mi poradil věc. ZATEPLIT NEJDŘÍV STROP! Utíká jím až 30% tepla a je to 10x levnější než fasáda a okna. Kdybych to byl věděl před 10 lety, to bych ušetřil a co by bylo dovolených za ty peníze, co jsem dal za to drahý topení. A za pár tisíc to dělají. Jak ono se to… jo MAGMARELAX. Fungují od roku 1995. A taky jsem jim řekl, že to dělají špatně, že se o nich neví, že by měli jít do televize, aby lidi ušetřili.“

Více informací na www.ippolna.cz.

 

Související příspěvky

V jednoduchosti je síla – důkazem toho jsou stavebnicové bloky Stavoblock

redakce

Jak snížit až o třetinu částku za vytápění domu?

redakce

Svěřte své koberce do péče odborníkům. Čištění do hloubky Praha 3

redakce