INSPIRACE

Konec obav z chytré domácnosti

Na trhu existují různé systémy, standardy řízení chytré domácnosti. Můžou uživatelé doufat v jednotný standard, který by spojil zařízení od různých výrobců pod jednu střechu? Možná. Než to tak nastane, je lepší plánovat a vybrat si systém, který se nebrání spolupráci s jinými. Správná volba se vrátí v možnosti nenásilného připojení dalších prvků a rozšiřování funkcí systému.

Toto je výzva pro systémovou elektroinstalaci, tzv. sběrnicový systém s distribuovanou logikou. Co si pod tím představit? Modulární distribuovaný systém připomíná stavebnici, přidávají se moduly dle potřeby, funkční pokrytí se zvětšuje. Je zde však jeden zásadní rozdíl. Není potřeba centrální jednotka, která celý systém řídí. Každý modul pracuje samostatně, neboť je individuálně parametrizovaný.  Slovo parametrizovaný sedí lépe, programování už je zbytečně nadnesený pojem. Toto zvládne téměř každý elektrikář, navíc když má možnost bezplatného školení a technických konzultací od dodavatele systému.

I sběrnicových systémů s distribuovanou logikou je více. Lze zvolit mezinárodní standard KNX, za který si uživatel sice připlatí, ale získá výhodu kombinace různých dodavatelů. Anebo se vydá cestou levnější varianty, např. Buspro od společnosti HDL Automation s.r.o., která je funkčně srovnatelná, a navíc jednodušší na instalaci.

Rozvaděč

Kabel nebo bezdrát? Každý elektrikář se postaví za kabelové řešení. Přenos po kabelu je podstatně odolnější proti rušení a výpadkům. Z pohledu kybernetické bezpečnosti většina rozvodů pro silový a datový tok je schovaná ve zdi. Výměna informací je kódována, takže bezpečnost dat je na uspokojivé úrovni vzhledem k účelům použití. Bezdrátová verze zase neklade nároky na rozvod kabelů, tudíž je vhodná pro již postavené objekty. Prvky komunikují ve vyhrazeném frekvenčním pásmu 864 až 870 MHz a neovlivňují Wi-Fi přenos. Dodatečné stavební úpravy? Nic nebrání kombinaci obou světů Buspro a Buspro Wireless, čímž se eliminují právě zmíněné dodatečné stavební zásahy nebo změny v elektroinstalačním projektu.

A výhody výše uvedených systémů pro uživatele? Mohou si v prvním kroku pořídit nejfrekventovanější nebo dle jejich potřeb nejvyužívanější část systému, třeba řízení osvětlení a vytápění. Další funkce se připojí později na základě potřeb, finančních možností a získaných uživatelských zkušeností. Benefitem systémové elektroinstalace je rovněž funkčnost systému v případě výpadku jednoho modulu. Prostě jen dočasně nefunguje ta část, kterou daný modul ovládal, třeba zapínání audia.

Struktura sběrnicového systému

Jednoduchý postup na závěr: Volba systému dle typu budovy, potřeb, designu, spolehlivý dodavatel, projekt, proškolená elektroinstalační firma. Další potřebné informace a reference naleznete na www.hdl-automation.cz.

Související příspěvky

Proč patří podlahy Marmoleum v současnosti k nejvyhledávanějším?

redakce

Víte, že myčka nádobí výrazně šetří vodu?

redakce

Průvodce nákupem: Jak vybrat pracovní rukavice?

redakce