INSPIRACE

Když doma táhne od oken a dveří

V horkém létě si málokdy uvědomíme, že na nás odněkud táhne průvan nebo studený vzduch. Okna máme většinou dokořán po celý den i noc a venkovní teploty rozhodně nejde nazývat jako chladné. Pak ale přijde podzim a zjistíme, že okna nebo dveře špatně těsní. Co teď?

Příchod chladných dní a s nimi spojených nižších teplot pocítíme doma téměř okamžitě. Skrz špatné těsnění v oknech nebo dveřích proniká chlad a na nás takzvaně táhne. A to je špatné nejen pro naše zdraví nebo pocit komfortu, ale také pro naši peněženku. Studený vzduch, který se dostane do místnosti, v ní snižuje teplotu a tak musíme více topit, což se projeví na celkových nákladech za topnou sezónu. Kvalitní těsnění oken a dveří dokáže situaci napravit a zajistit, aby teplo zůstalo doma a chladný vzduch venku.

Když zjistíte, že těsnění ve vašich oknech už netěsní, není hned důvod k panice. Vyměnit těsnění zvládne zručný člověk nebo specializovaný pracovník. Pokud se rozhodnete k výměně svépomocí, je dobré nejdříve zjistit, jaké těsnění zvolit. Změřte šířku mezery mezi sklem a rámem a podle této hodnoty vyberte vhodný typ těsnění. Ty se liší především tvarem, který připomíná určité písmeno, a podle toho je tvar pojmenovaný. Samolepicí těsnění na místě pevně drží a tak ho do svých oken nebo dveří aplikujete rychle a bez problémů.

Někdy ale nepomůže jen utěsnit okna, průvan vnímáme dál. Nejčastěji za to může mezera pod dveřmi, která do bytu či domu propouští chladný vzduch zvenku. Stačí jen, aby dveře přesně nekopírovaly podlahu a vznikla mezera široká jen pár milimetrům abychom vnímali chlad na nohou v místnosti. Zde jsou řešením těsnící lišty dveří, které jsou z pružného plastu nebo opatřeny kartáčem a mezeru mezi dveřmi a podlahou tak vyplní, aniž by jakkoli překážely v užívání. Na dveře je jednoduše nalepíte, protože jsou samolepicí, a průvanu tak zamezíte s okamžitým účinkem. Přestane nám od dveří táhnout na nohy a v místnosti se udrží teplo.

Související příspěvky

7 rad pro dokonalou proměnu vaší koupelny

redakce

Dobrý řemeslník je k nezaplacení, víte jak nenaletět?

redakce

Květináče na zakázku – jediný limit je vaše fantazie!

redakce