INSPIRACE

Kde najít stín na otevřené zahradě?

Léto se tento rok opravdu nenechá zahanbit, horkých dní nám nabízí mnoho a někdo by mohl říci, že až příliš. Tropické teploty nás provází téměř od jara a s nimi je spojené i sucho. Podle dlouhodobých předpovědí se ochlazení hned tak nedočkáme a tak se stalo běžnou denní rutinou, že hledáme na zahradě stín a azyl před slunečními paprsky.

Pokud máme na naší zahradě vzrostlé stromy, máme vyhráno a nemusíme si s ničím lámat hlavu. Lavičky, posezení nebo jen deku jednoduše umístíme pod jeho korunu a horko na nás nemůže. Ne vždy tomu tak ale je a tak hledáme jiné řešení, jak mít stín. Slunečníky a sluneční clony jsou první možností, která nás napadne, ale ještě před zbrklým nákupem v prvním supermarketu bychom měli mít alespoň základní představu o tom, co vlastně chceme.

Standardně se vyrábí dva typy slunečníků – se středovou tyčí a s bočním stojanem. Oba typy mají své výhody a nevýhody, je tak potřeba si dopředu rozmyslet, k čemu bude slunečník sloužit především. Použijeme ho na vytvoření stínu nad lehátky u bazénu nebo spíše nad zahradním nábytkem vedle grilu? Budeme ho používat sami nebo předpokládáme, že se v jeho stínu bude chladit mnoho lidí z rodiny i přátelé a také děti? Dá se předpokládat, že kolem něj bude neustále pohyb a hrající si ratolesti, nebo spíše bude chránit klidnou oázu určenou k relaxaci a odpočinku u dobré knihy?

Teprve po zodpovězení těchto otázek můžeme začít s výběrem designu. Vyplatí se vsadit na kvalitní značku s propracovaným systémem ukotvení, slunečník by měl mít ve své konstrukci také větrný kanál pro bezpečné používání i za větru. Průměr slunečníku pak záleží opět na našich preferencích, ideální je kolem 3,5 metru. Sestavení i ukotvení bývá jednoduché a zvládneme ho svépomocí. Pak už zbývá jen uvařit si kávu nebo donést vychlazený ledový čaj a užívat si stínu a léta.

Související příspěvky

Veletrh IZOTERM 2016 řeší aktuální téma

redakce

Obkladové profily z WPC

redakce

Jak na osvětlení zahrady?

redakce