INSPIRACE

Jídelní židle by měly být pohodlné a kvalitní

Jedním z faktorů ovlivňujících pocit příjemného a útulného bydlení je kvalitní a krásné vybavení. To by na jedné straně mělo být praktické a funkční, a na straně druhé zároveň i designově povedené. Totéž tedy platí i pro jídelní židle. Stejně tak musí být pohodlné, abychom si posezení při konzumaci jídla mohli patřičně užít. Na co se zaměřit při výběru jídelních židlí? To vám dnes přiblížíme.

 

Ač jsou židle do kuchyně součástí každého interiéru, často je považujeme za ne tolik důležité vybavení a jsou mnohými opomíjeny. Je to dáno i z části tím, že ve spoustě bytů, zejména těch menších, není pro umístění jídelního stolu s židlemi dostatek prostoru. Když už jej ale máte, pak byste toho rozhodně měli využít. Jídelna totiž může být určitým středobodem vašeho bytu. Nejen, že se zde budete moci v klidu najíst, ale na tomto místě se můžete scházet se všemi členy vaší rodiny, s přáteli, abyste si mohli popovídat a sdělit si, co jste během dne prožili. K tomu si dáte třeba šálek dobrého čaje nebo kávy a užijete si rodinnou pohodu. Jestliže byste to tak chtěli mít i u vás doma, pak by měla vhodná židle do vaší jídelny splňovat několik základních kritérií.

 

Výběr z různých materiálů

První věc, na kterou byste se měli soustředit, je materiál. Dnes se jídelní židle vyrábí z nejrůznějších materiálů. Klasiku představují dřevěné židle zaručující dlouhou životnosti. V hojné míře jsou kombinovány s čalouněním. Takový styl se však hodí do bytů, u kterých převládají dřevěné prvky.

image_2267
Jestliže patříte mezi ty, kteří mají rádi pohodlné sezení u stolu, pak jídelní židle s područkami z kolekce židlí z masivu Josefina může být možná právě ta pravá. (foto: nabytek-aldo.cz)

 

Dnes se v moderních bytech dosti využívají plasty a kovy, takže právě zde by dřevěné židle nepůsobily zrovna nejlépe. Aktuální trendy vychází ze základů minimalistického stylu, jemuž vévodí kovové a plastové jídelní židle. Jsou velmi designové a i praktické, protože se dají snadno očistit.

11
Designová židle Wave nabízí trendy, moderní design v transparentním provedení. Sedák s opěrkou byly vytvarovány tak, aby byly maximálně pohodlné a co nejvíce přizpůsobené tvaru těla.(foto: nabytek-aldo.cz)

 

Koneckonců takové jsou rovněž velice populární kožené nebo koženkové židle v kombinaci s kovem.

22
Jídelní židle Guevara má styl a navíc je téměř bez údržby. Černý odstín a eko kůže jako potah se hodí zejména do moderních interiérů.(foto: nabytek-aldo.cz)

 

333
Jídelní židle Montana disponuje kovovou konstrukcí, která zabezpečuje pevnost židle a dostatečnou nosnost. Potahový materiál zase nenáročnost na údržbu. (foto: nabytek-aldo.cz)

 

Ať už dáte přednost jakémukoliv materiálu, rozhodně se vyplatí investovat do kvality. Židle budete často využívat a neměly by se vám po čase rozviklat nebo jinak poškodit z tohoto důvodu, že je použit jednak vetchý materiál, tak konečné zpracování nebylo zrovna propracované. Na takovém unáhleném nákupu levných kousků byste později spíše prodělali, neboť by vám rychle dosloužily a museli jste pořídit nové.

 

Důležitá je pevnost, stabilita a praktičnost

Kromě materiálu je při výběru jídelních židlí důležitá rovněž pevnost a stabilita. V tomto případě je však potřeba zohlednit, zda je budete mít k velkému jídelnímu stolu nebo pouze do jídelního koutu., kde se s nimi mnohem více manipuluje. Do menších prostor jsou vhodnější skládací jídelní židle, které ušetří místo. Zde je ale potřeba dbát na konstrukční zpracování a stejně tak kvalitu detailních prvků. Není na škodu si židli uchopit do ruky, zjistit, jak je těžká a usadit se na ní. Určitou alternativu představují i barové židle, pokud v kuchyni máte barový pult.

 

Zaměřte se také na polstrování či čalounění. Vždy musíte počítat s tím, že se vám židle může ušpinit od jídla nebo pití. U plastových, kovových a koženkových židlí je výhoda v tom, že potah snadno otřete. Pokud se vám však líbí čalounění, je dobré, pokud lze látku sundat a vyprat. Omyvatelnost je rovněž důležitým aspektem.

 

Myslete na podlahu

Při nákupu židlí myslete také na podlahu, ať vám ji nepoškodí. Existují typy, jež mají na spodní hraně noh úpravu, jež zabraňuje poškození a poškrábání podlahy.

 

Orientační hodnoty židle

Užitečné jsou jistě i informace, týkající se rozměrů, jež by měla jídelní židle zachovávat. Sedák židle by se měl nacházet minimálně 45 cm od země, mezera mezi sedákem a podkolenní jamkou je ideální kolem 8 až 10 cm a vzdálenost sedáku od stolu by měla být v optimální vzdálenosti cca 30 cm. Prostor kolem židle by měl činit kolem 1,3 m2.

 

Kde pořídit kvalitní a moderní jídelní židle?

Na závěr pro vás máme ještě doporučení na jeden ověřený internetový obchod zabývající se prodejem nábytku. Najdete jej na stránkách www.nabytek-aldo.cz, kde nabízí rovněž široký sortiment jídelních židlí do kuchyně. Jistě si zde vyberete.

 

Související příspěvky

LED STMÍVAČ I BETON… VELETRH FOR ARCH OŽIVÍ NOVINKY DOMOVNÍCH VYPÍNAČŮ

redakce

Letos nás čeká El Niňo – velmi tuhá zima!

redakce

Čím sypat v zimě chodníky a silnice? Ideální řešení nabízí Liapor!

redakce