INSPIRACE

Jaké systémy a zařízení vám pomohou snížit náklady na provoz rodinného domu?

Rostoucí ceny energií znepokojují řadu majitelů nemovitostí. Ti z vás, kteří bydlí v rodinném domě, mohou kvůli tomu mít vyšší náklady na provoz domácnosti, a to každý rok až o několik tisíc korun. Dá se tomu ale do jisté míry předejít, pokud se neustále snažíte inovovat svoji nemovitost a investujete do nových, energeticky úsporných systémů a zařízení. Jaké prvky se v současnosti vyplatí využívat?

Solární panely

Už poměrně dlouhou dobu jsou populární solární panely. Lze je snadno a bez nutnosti nějaké významné rekonstrukce instalovat například na střechu domu. Poté vám solární energie dokáže zajistit ohřev vody a vytápění levnější elektřinou. Moderní solární systémy umožňují získat teplo ze slunečních paprsků, které vás prakticky nic nestojí. Provoz tohoto zařízení funguje celoročně, nemusí se omezovat jen na letní měsíce, kdy je intenzita slunečního záření největší.

Podlahové topení

Zajímavou možností, díky níž se dá ušetřit překvapivě velké množství peněz, je podlahové vytápění. Pokud jde totiž teplo od země, není nutné doma v zimních měsících topit tak intenzivně, jako je tomu v případě klasického radiátorového vytápění. Vnitřní teplota může být až o několik stupňů Celsia nižší, přesto je pocitová hodnota na příjemné úrovni. Tím se logicky snižují provozní náklady, což poznáte na účtech za elektřinu, potažmo plyn a vodu.

Tepelná čerpadla

Důmyslné řešení pro moderní rodinné domy v 21. století představují tepelná čerpadla. Získávají energii z okolního vnějšího prostředí, tedy z obnovitelných zdrojů. Existují tři základní druhy tepelných čerpadel dle toho, odkud teplo čerpají. Nejčastěji se aplikují tepelná čerpadla vzduch/voda. Jak už z názvu vyplývá, energii si berou z okolního vzduchu. Alternativou jsou pak tepelná čerpadla země/voda, případně voda/voda. Pomocí tepelného čerpadla lze ohřívat užitkovou vodu a rozvádět teplo do radiátorů či podlahového vytápění po celém objektu, přičemž máte minimální výdaje, neboť nejste tolik závislí na centrálních dodávkách elektřiny.

Kondenzační kotle

Výhodným zařízením je bezesporu také kondenzační kotel. V jeho případě se zvyšuje účinnost tím, že zařízení využívá teplo ze spalin, které jinak běžně odchází bez dalšího využití komínem ven z objektu. Tím se samozřejmě opět výrazně snižují celkové náklady na provoz domácnosti.

Přímotop s nízkou spotřebou

Přímotopy obvykle nejsou zrovna energeticky nenáročnou záležitostí. Dnes už se však na trhu objevují elektrické přímotopy s nízkou spotřebou, které jsou ideální například pro rekreační objekty, v nichž nemáte možnost topit jiným, levnějším způsobem. Výhodou je poměrně nízká pořizovací cena a nenáročná instalace, při níž není zapotřebí provádět žádné stavební úpravy.

Související příspěvky

Vaše venkovní wellness – užívejte si bez kompromisů!

redakce

Moderní metoda zastínění interiéru

redakce

Mytí oken a výloh už není žádná věda!

redakce