INSPIRACE

Jaké jsou alternativy ke klasickému bydlení? Zkuste mobilní dům

Pořídit si vlastní bydlení je v poslední době čím dál složitější. Ceny nemovitostí extrémně narostly a mnohé domácnosti na hypotéku v takové výši nedosáhnou. Existují ale také alternativy, kvůli kterým se nemusíte na celý život zadlužit – mobilní domy.

Mobilní dům není žádná víkendová chata. Je to plnohodnotné bydlení, ve kterém nechybí koupelna a WC, kuchyně a obývací pokoj a samozřejmě ložnice. A když se dobře zateplí, můžete v něm komfortně bydlet a netrápit se v letních vedrech, ani zimních mrazech.

 

Pozemek si můžete pronajmout

Výhodou mobilního domu je, že je možné ho umístit i na pozemky, na kterých výstavba RD není možná – třeba na zahrady, do záplavových oblastí, CHKO a podobně. Využít tak můžete různých obecních pozemků, které lze pronajmout i za opravdu nízké ceny, od 10 Kč za m2  ročně. Porozhlédněte se ve svém okolí nebo se poptejte na obecních úřadech. Určitě najdete různé možnosti.

 

Bazarový domek už za 150 tisíc

Mobilní domek si nemusíte kupovat nový, můžete klidně vsadit na bazarový, například u prodejce Mobilní domy Olomouc najdete bazarové domky po jednom majiteli, v bezvadném stavu.  Nepotřebujete stavební povolení, ale před umístěním mobilního domu se na stavebním úřadě rozhodně stavte a nechte si vystavit územní souhlas. Jedná se o rychlou formalitu.

Standardní 3+1 váš vyjde cca na 150 tisíc. Pokud nemáte k dispozici napojení na inženýrské sítě, počítejte také s nutností vykopat kanalizační jímku a studnu. U bazarových domků je také potřeba zkontrolovat a doplnit izolaci, zateplit stěny, podlahu i střechu, okna, dveře a případně i rozvody.  Počítejte tedy i s  investicí do zateplení.

K domku si můžete nechat udělat také terasu, obložit fasádu nějakým zajímavým obkladem – zkrátka vše, aby se vám v domku bydlelo dobře. Nemusíte mít hotovost, na bydlení v mobilheimu si můžete vzít půjčku. Samotné náklady na bydlení jsou nízké.

 

Na co se připravit?

V dobře zatepleném domku se výkyvy počasí nemusíte trápit. Domky jsou nejčastěji vybaveny plynovými kamny, někde elektrickými radiátory, na léto je vhodné si pořídit větrák. Jediným problém je trvalé bydliště – to v mobilním domku mít nemůžete.

Pokud nemáte adresu, na kterou se zapsat (u příbuzných například), můžete si zajistit trvalé bydliště na úřadě, případně za drobný poplatek u specializovaných firem, které vám zajistí i poštovní schránku. A jinak už nic řešit nemusíte a jen si užívat vlastního bydlení bez toho, aniž byste se na celý život zadlužili.

Související příspěvky

Jak se zbavit potkanů?

redakce

Nadzemní bazény, finské sauny a infrasauny se stávají stále neodmyslitelněji součástí našich domovů.

redakce

Zařizujete si interiér? Zainvestujte do nábytku na zakázku

redakce