INSPIRACE

Jaká je úspora při pořízení plastových oken?

Tepelně-izolační vlastnosti staveb jsou v posledních letech velmi intenzivně rozebíraným tématem. Dosáhnutí co nejvyšších izolačních vlastností svého bydlení je považováno za jeden ze základních prvků, ovlivňujících efektivitu bydlení. Samozřejmě se ale nejedná o malou investici. Výměna oken v celém rodinném domě najednou může znamenat investici, přesahující i 100 000Kč. Jakou tedy plastová okna nabízí úsporu a návratnost investice?

 

Záleží na několika faktorech

Bohužel se nedá jednoznačně říci, že by vám montáž plastových oken do starší stavby dokázala ušetřit 1 000Kč každý měsíc. Výši úspory ovlivňuje totiž hned několik faktorů. Ty se týkají především samotné skladby oken. Na trhu je v současnosti nabízeno hned několik druhů plastových oken. Každý druh pak disponuje odlišnými izolačními vlastnostmi. Velmi důležitá je také odborná montáž. I ta ovlivňuje výrazným způsobem množství udrženého tepla v interiéru.

 

Co u oken sledovat?

Pokud přemýšlíte nad nákupem plastových oken, měli byste se zaměřit hned na několik zásadních faktorů. Prvním by měla být hodnota prostupu tepla. U oken s opravdu kvalitními izolačními vlastnostmi může být hodnota prostupu tepla až 0,70 W/m2K. Velmi důležité je také zasklení, tedy počet skel a jejich provedení. Okna se dají vybavit izolačními dvojskly i trojskly. Prostor mezi skly může být ještě vyplněn izolačním plynem, který zvýší hodnoty tepelné izolace. A nezapomínejte se podívat i na kvalitu rámu oken. Rámy se vyrábí v provedení s několika komorami. Důležitý je nejen počet komor, ale také jejich velikost a rozmístění. Až budete vybírat plastová okna, detailně porovnejte všechny tyto faktory u jednotlivých modelů výrobců. Doporučujeme volit stabilní a kvalitní výrobce se zkušenostmi a tradicí. Kromě odborné montáže vám tyto společnosti nabídnou třeba i nadstandardní záruku na okna a komplexní servis.

Jednoho z největších výrobců na trhu najdete například na www.vekra.cz.

 

Související příspěvky

Přírodní kámen a jeho využití pro dlažby, obklady či do zahrady

redakce

Prozkoumejte neprobádaný svět ratanu a proutí

redakce

Novostavba anebo rekonstrukce – spolehněte se na Figarostav, s.r.o.

redakce