INSPIRACE

Jak vybrat vhodnou bezpečnostní třídu vašich vstupních dveří?

Počet neoprávněných vniknutí do nemovitostí neustále roste. Jen v loňském roce řešila Policie ČR 4 446 případů krádeží vloupáním do bytů a 6 671 vykradených rodinných domů. Častou příčinou bývá nedostatečné zabezpečení objektu proti nezvaným návštěvníkům. Pokud se rozhodujete, zda svůj majetek chránit novými vstupními dveřmi, pečlivě volte jejich bezpečnostní třídu. Od ní se odvíjí nejen cena dveří, ale také výhodnost smlouvy o pojištění vaší domácnosti. Pojďme se tedy podívat, co to bezpečnostní třída vlastně je, jaké možnosti se nabízí a která z nich bude pro vás ta ideální.

 

Co je to bezpečnostní třída a jak se testuje?

Bezpečnostní třídy jsou vymezeny normami ČSN EN 1627 až 1630. Stupeň bezpečnostní třídy je určen na základě toho, co musí dveře vydržet při snaze zloděje překonat všechny bezpečnostní prvky. Aby mohly být dveře do dané bezpečnostní třídy zařazeny, musí splňovat určená kritéria a projít zkouškami odolnosti, mimo jiné právě proti pokusům o násilné vniknutí. Při těchto zkouškách se netestuje pouze konstrukce dveří, ale také zárubně, zámek a vložka či panty a čepy. Všechny tyto prvky musí splňovat požadavky na bezpečnost – právě jejich kombinací totiž vzniká kvalitní zabezpečení domácnosti.

 

Podle míry zabezpečení se dveře dělí do 6 tříd. Bezpečnostní třída 1 váš majetek ochrání pouze před nezkušeným zlodějem, který se je snaží překonat za pomocí fyzické síly bez jakýchkoli nástrojů. Naopak bezpečnostní třídy 5 a 6 jsou určeny pro velmi specifické účely, jako jsou například banky, trezory či muniční sklady. U bytů a domů se proto nejčastěji používají bezpečnostní třídy 2 až 4.

 

Bezpečnostní třída 2 – Základní varianta

Dveře 2. bezpečnostní třídy jsou vyrobeny tak, aby odolaly napadení příležitostným zlodějem, který se je snaží rozbít za pomocí fyzické síly a jednoduchého nářadí (např. šroubováku, kleští, kladiva, háčku, nože nebo pinzety). Tuto třídu doporučujeme volit pouze v případě, pokud máte v plánu nemovitost vlastnit jen po přechodnou dobu nebo jste velmi limitováni financemi. Pokud byste chtěli získat levnější pojistku na vybavení bytu, s touto nižší třídou se vám to nepodaří.

 

Bezpečnostní třída 3 – Ideální zabezpečení

Dveře s třetím stupněm bezpečnosti odolají i zkušenému zloději, který má po ruce páčidlo, delší šroubovák či mechanickou ruční vrtačku. Navíc jsou vysoce odolné vůči statickému a dynamickému zatížení. Třetí bezpečnostní třída je ideální pro zabezpečení bytu i rodinného domu a získání výhodné pojistky.

 

Bezpečnostní třída 4 – Vysoká ochrana velmi cenných věcí

Dveře čtvrté bezpečnostní třídy jsou odolné vůči profesionálním zlodějům, kteří jsou kromě bohatých zkušeností vybaveni také pokročilým nářadím jako je pila na železo, sekera, kladivo, nůžky na plech nebo akumulátorová vrtačka. Finančně náročnější bezpečnostní třída 4 je vhodná především pro nemovitosti, v nichž majitel uchovává drahé umění, zbraně apod. Pro běžný byt nebo dům jsou většinou zbytečným luxusem.

 

Bezpečnostní třída a pojištění

Bezpečnostní stupeň vstupních dveří má často velký vliv na výši pojistného při pojištění vaší domácnosti, v některých případech a pojistných smlouvách může být dokonce podmínkou. Pokud nedodržíte úroveň zabezpečení, porušujete tím pojistné podmínky a při vykradení vaší nemovitostí vám pojišťovna nemusí nic proplatit. Pokud ale svoji nemovitost zabezpečíte více, než pojišťovna vyžaduje, můžete získat slevu a za pojistné platit méně.

 

Jak poznat, jakou mají dveře bezpečnostní třídu?

Každý solidní dodavatel uvádí bezpečnostní třídu ve svém katalogu nebo na internetových stránkách. Ověřit si ji ale můžete také na samotných dveřích. Dveře splňující normu a danou třídu by měly být certifikovány. Certifikát kvality je pak připevněn v podobě štítku na samotných dveřích. Na něm je také uvedeno, jakou bezpečnostní třídu dveře splňují.

 

Co by měly splňovat bezpečnostní dveře kromě bezpečnostní třídy?

Kvalitní bezpečnostní dveře by měly splňovat následující 4 požadavky:

  1. Měly by mít již zmíněnou ocelovou konstrukcinatavenou kvalitní dekorativní fólií.
  2. Po bočních a horní straně konstrukce by měly být dveře vybaveny bezpečnostními čepy, které dveře chrání před vysazenímpantů.
  3. Pozornost byste měli věnovat také bezpečnostnímu zámku a kování. Zámky vždy pořizujte dva – centrální zámek tak nebude tolik zatěžován a pro chvíle, kdy jste právě doma, můžete využít přídavný horní zámek. Ten je vybaven tzv. vrtulkou, umožňující zamknutíinteriérové strany bez použití klíče.
  4. novými dveřmi byste vždy měli měnit také zárubeň. Jen tak zajistíte plnou funkčnost a bezpečnost všech komponentů a docílíte perfektních protihlukových a tepelně-izolačních vlastností.

Jiří Vyklický – Publikuji články o stavebnictví a bydlení se specializací na bezpečnostní problematiku. Dlouhodobě pracuji ve firmě www.htdvere.cz, která je zaměřena na prodej bezpečnostních dveří.

Související příspěvky

Nová paneláková kuchyně? Inspirujte se fotogalerií

redakce

Ložnice, ve které stojí za to spát – rady a tipy na rekonstrukci

redakce

Vylepšete interiér moderním stropním svítidlem

redakce