INSPIRACE

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Vybíráte tepelné čerpadlo pro váš dům? K takovému úkolu přistupujte zodpovědně a s chladnou hlavou. Rozdíly v životnosti a spotřebě energie mohou být opravdu velké. Pro správné rozhodnutí o volbě tepelného čerpadla je důležité ujasnit si několik věcí. Na ně se společně s krátkým přehledem podíváme.

Typy čerpadel

Tepelná čerpadla se vyrábí v mnoha typech. Většinou můžete vybírat mezi čerpadly o dvou slovech. Tak například tepelné čerpadlo vzduch/voda. První slovo nám říká, odkud se bere teplo pro vytápění domu. Takže v případě čerpadla vzduch/voda jde teplo ze vzduchu. Druhé slovo pak udává místo, kam se teplo předává. Současná doba rozlišuje především následující čerpadla:

  • vzduch/voda
  • voda/voda
  • země/voda

Tepelné čerpadlo pak funguje na podobně jednoduchém způsobu, jako když chladnička ochlazuje potraviny tím, že jim bere jejich teplo. Čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu, vody nebo země a předává ho objektu pomocí radiátorů.

2

Jaké čerpadlo je vhodné?

Nejčastěji se setkáte se vzduchovým tepelným čerpadlem. Hodí se pro všechny typy domů s výjimkou těchto dvou:

  • Při možnosti dát do zahrady plošný konektor – v takovém případě použijte raději čerpadlo země/voda. Pořizovací náklady vyjdou zhruba nastejno, ale spotřeba elektřiny bude skoro o 1/3 nižší a čerpadlo zároveň déle vydrží.
  • Poloha domu je v horské nebo podhorské oblasti – i v tomto případě zvolte raději čerpadlo země/voda. Při použití vzdušného čerpadla byste měli díky nízkým teplotám vzduchu velkou spotřebu elektřiny.

Nejlepší tepelná čerpadla vzduch/voda

Pokud nepatříte mezi dvě výjimky, nejspíše se budete pohybovat na půdě vzdušných čerpadel. Vybírejte mezi takovými, která dokážou dosahovat vysoké energetické účinnosti i v zimních měsících. Můžete se proplétat sítí nejrůznějších čerpadel od mnoha výrobců, ale nejspíše skončíte u tepelných čerpadel Mitsubishi. Ta jsou jedinečná svými patentovanými způsoby výroby.

Jako jediný výrobce používá speciální úpravu vstřikování chladiva přímo do kompresoru. Tak umožňuje venkovním čerpadlům Mitsubishi Zubadan vytápět na 100 % svého výkonu i při teplotách -15 °C. Vedle toho disponuje ještě dalšími výhodami, které stojí za zmínku:

  • při venkovní teplotě -25 °C dosahuje stále 75 % topného výkonu
  • technologie odmrazování do 3 minut
  • vzdálenost mezi vnitřní a venkovní jednotkou až 80 metrů
  • nepotřebuje akumulační nádobu
  • Zubadan je zároveň tichý a vztahuje se na něj 5letá záruka

Tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan má různé způsoby použití. Zvládne ohřev užitkové vody, ohřev vody v bazénu a kromě topení dokáže i chladit.

3

A co náklady?

Točí se vám hlava při myšlence na placení tepelného čerpadla? Cena za jeho pořízení je sice vyšší a spoustu lidí možná odradí, ale náklady se vám průměrně za 5 let vrátí. Má nízké provozní náklady a k tomu všemu výrazně přispívá životnímu prostředí ve vašem okolí. Tak co víc dodat?

Související příspěvky

Průvodce výběrem ideální postele a matrace

redakce

Máte originální návrh pro výstavbu dřevostavby? Víme, kde ho splní!

redakce

Dřevěné krytiny Kährs a laminátové podlahy Witex exkluzivně pro maloobchodní síť 1FLOOR

redakce

1 komentář

Hugo 23. 1. 2021 at 19:13

Vybrat správné tepelné čerpadlo je docela věda. My jsme se o koupi tepelného čerpadla poradili s českým prodejcem Master Therm, kteří nám poradili tepelná čerpadla země-voda. Rovnou jsme si ho pak od nich i objednali https://mastertherm.cz/sortiment/tepelna-cerpadla-zeme-voda/ a jsem rád, že už je celý ten proces výběru tepelného čerpadla za námi 🙂 .

Diskuze je uzavřena.