INSPIRACE

Jak vybrat tepelné čerpadlo?

Vybíráte tepelné čerpadlo pro váš dům? K takovému úkolu přistupujte zodpovědně a s chladnou hlavou. Rozdíly v životnosti a spotřebě energie mohou být opravdu velké. Pro správné rozhodnutí o volbě tepelného čerpadla je důležité ujasnit si několik věcí. Na ně se společně s krátkým přehledem podíváme.

Typy čerpadel

Tepelná čerpadla se vyrábí v mnoha typech. Většinou můžete vybírat mezi čerpadly o dvou slovech. Tak například tepelné čerpadlo vzduch/voda. První slovo nám říká, odkud se bere teplo pro vytápění domu. Takže v případě čerpadla vzduch/voda jde teplo ze vzduchu. Druhé slovo pak udává místo, kam se teplo předává. Současná doba rozlišuje především následující čerpadla:

  • vzduch/voda
  • voda/voda
  • země/voda

Tepelné čerpadlo pak funguje na podobně jednoduchém způsobu, jako když chladnička ochlazuje potraviny tím, že jim bere jejich teplo. Čerpadlo odebírá teplo ze vzduchu, vody nebo země a předává ho objektu pomocí radiátorů.

2

Jaké čerpadlo je vhodné?

Nejčastěji se setkáte se vzduchovým tepelným čerpadlem. Hodí se pro všechny typy domů s výjimkou těchto dvou:

  • Při možnosti dát do zahrady plošný konektor – v takovém případě použijte raději čerpadlo země/voda. Pořizovací náklady vyjdou zhruba nastejno, ale spotřeba elektřiny bude skoro o 1/3 nižší a čerpadlo zároveň déle vydrží.
  • Poloha domu je v horské nebo podhorské oblasti – i v tomto případě zvolte raději čerpadlo země/voda. Při použití vzdušného čerpadla byste měli díky nízkým teplotám vzduchu velkou spotřebu elektřiny.

Nejlepší tepelná čerpadla vzduch/voda

Pokud nepatříte mezi dvě výjimky, nejspíše se budete pohybovat na půdě vzdušných čerpadel. Vybírejte mezi takovými, která dokážou dosahovat vysoké energetické účinnosti i v zimních měsících. Můžete se proplétat sítí nejrůznějších čerpadel od mnoha výrobců, ale nejspíše skončíte u tepelných čerpadel Mitsubishi. Ta jsou jedinečná svými patentovanými způsoby výroby.

Jako jediný výrobce používá speciální úpravu vstřikování chladiva přímo do kompresoru. Tak umožňuje venkovním čerpadlům Mitsubishi Zubadan vytápět na 100 % svého výkonu i při teplotách -15 °C. Vedle toho disponuje ještě dalšími výhodami, které stojí za zmínku:

  • při venkovní teplotě -25 °C dosahuje stále 75 % topného výkonu
  • technologie odmrazování do 3 minut
  • vzdálenost mezi vnitřní a venkovní jednotkou až 80 metrů
  • nepotřebuje akumulační nádobu
  • Zubadan je zároveň tichý a vztahuje se na něj 5letá záruka

Tepelné čerpadlo Mitsubishi Zubadan má různé způsoby použití. Zvládne ohřev užitkové vody, ohřev vody v bazénu a kromě topení dokáže i chladit.

3

A co náklady?

Točí se vám hlava při myšlence na placení tepelného čerpadla? Cena za jeho pořízení je sice vyšší a spoustu lidí možná odradí, ale náklady se vám průměrně za 5 let vrátí. Má nízké provozní náklady a k tomu všemu výrazně přispívá životnímu prostředí ve vašem okolí. Tak co víc dodat?

Související příspěvky

Nenechávejte svou domácnost mezi svátky bez ochrany!

redakce

Komody do každého bytu

redakce

Solární ventilace jako zbraň proti vlhnutí interiéru!

redakce

1 komentář

Hugo 23. 1. 2021 at 19:13

Vybrat správné tepelné čerpadlo je docela věda. My jsme se o koupi tepelného čerpadla poradili s českým prodejcem Master Therm, kteří nám poradili tepelná čerpadla země-voda. Rovnou jsme si ho pak od nich i objednali https://mastertherm.cz/sortiment/tepelna-cerpadla-zeme-voda/ a jsem rád, že už je celý ten proces výběru tepelného čerpadla za námi 🙂 .

Odpověď

Přidat komentář

* Použitím tohoto formuláře souhlasíte s ukládáním a zpracováním vašich údajů na tomto webu.