INSPIRACE

Jak vybrat správnou jídelní židli?

 

Jídlo je a vždy bude nepostradatelnou potřebou každého člověka. Jíst by se mělo v klidu a pomalu. Kde jinde než doma se můžete takto najíst.

V hezké jídelně si vychutnáte jídlo dvojnásob, jelikož jíme také očima a to platí i o prostředí, v kterém stolujeme. Jídelna bývá velmi často propojována s obývacím pokojem či kuchyní v jeden celek, a proto by do něj měla stylově pasovat.

Pohodlné stolování

Aby stolování bylo pro Vás pohodlné, musíte si pořídit hlavně správnou jídelní židli. Ale jak vybírat? Výběr je individuální, ale my se Vám pokusíme v tomto článku poradit, na co se při výběru zaměřit.

 

Je potřeba sladit design s komfortem

V první řadě by měly židle ladit s jídelním stolem. Nejen barevně, ale i stylově. Pokud máte klasický dřevěný stůl, je vhodné pořídit židle celodřevěné nebo dřevěné s čalouněným sedákem. Pořídili jste si moderní jídelní stůl se sklem, tak k němu vybírejte moderní jídelní židle s kovovou kostrou a koženkovým sedákem. Nejlepším řešením však jsou celé jídelní sestavy, kde máte zaručeno, že styl a barevnost bude stejná. Nevybírejte však pouze očima. Je potřeba sladit design s komfortem!

 

  

 

Ergonomické požadavky

Jídelní židle patří mezi sedací nábytek, a proto jsou na ně kladeny i ergonomické požadavky.

Optimální šíře sedáku by měla být kolem 45cm, výška sedu by měla odpovídat délce nohy od kolene k patě. Chodidla by se měla celou délkou dotýkat podlahy. Opěradlo by mělo dosahovat k lopatkám, poté pomáhá udržet vzpřímená záda a rovná ramena. Mezi dolní hranou jídelního stolu a kolenem by měl být prostor 8-9cm.

 

 

 

Na výběr máte více druhů sedáků. Někdo má raději tvrdší sezení, pak je pro něj vhodnější celodřevěná židle, pokud máte raději měkčí sezení, pořiďte si jídelní židli s čalounem. Při delším sezení měkčí sed oceníte.

Je důležité také zvážit údržbu. Čalouněné židle se udržují o něco složitěji než polstrované koženkou či zcela bez polstru.

Hmotnost židle by měla být dostatečná, aby byla stabilní, ale zároveň ne moc těžká, aby se s ní dalo při vstávání manipulovat.

Díky dobře zvolené židli bude strávený čas u jídla patřit mezi nejpříjemnější.

 

Související příspěvky

I plynem se dá ohřívat voda ekonomicky

redakce

Levné rekonstrukce, které změní tvář domu

redakce

V České republice každým rokem vznikne více než 3 000 požárů v rodinných a bytových domech

redakce