INSPIRACE

Jak vybrat předokenní rolety?

 

Sluneční paprsky, které vás lákají z postele a slibují krásný den, jsou někdy příjemné. Jenže když si chcete pospat po probdělé noci, mohou být spíše na obtíž. Nemluvě o horkých letních dnech … A pak přijde zima, které naopak nechceme dát ani kousek tepla z našeho domova. Má vůbec tento neustálý boj s počasím řešení?

Touhu po tepelné i světelné pohodě máme vrozenou. Od vnitřního klimatu se odvíjí, jak dobře se cítíme na duši i na těle. V přetopených a nevětraných místnostech nám bývá těžko. Stejně jako v chladném interiéru. Přitom se požadavky na vnitřní klima mění i během dne.

 

Předokenní rolety: klid a tepelná pohoda

Jednoduchou regulaci světla i teploty v interiéru nabízí předokenní rolety, které jsou mnohem účinnější a hygieničtější než klasické závěsy. Navíc propůjčují domu neotřelý moderní vzhled a slouží i jako ochrana před nenechavými prsty případných zlodějů.

„Předokenní rolety jsou v řadě případů i nedocenitelným bezpečnostním prvkem rodinných domů, kanceláří i obchodů. Vyšší bezpečnost poskytují zejména lamely z extrudovaného hliníku, které jsou pevné a skvěle odolávají také povětrnostním vlivům,“ uvedl Jiří Dlouhý ze společnosti PERFECTA dodavatele stínící techniky.

Předokenní rolety využijete v celé řadě případů:

 • chrání před dotěrnými slunečními paprsky,
 • zamezují přehřívání interiéru v létě (úspora za klimatizaci),
 • fungují jako tepelná izolace v zimě (úspora za vytápění),
 • celkově mohou snížit náklady na energii až o 40 %,
 • jsou i bezpečnostním prvkem,
 • snižují i venkovní hluk, a to až o 7 dB,
 • zajišťují klidný spánek bez jakýchkoli rušivých vnějších vlivů.

Předokenní rolety se velmi snadno ovládají, takže si můžete jednoduše regulovat teplotu v interiéru a snížit tak výdaje za energie. Primárním cílem předokenní rolety však je poskytnout vám ochranu před slunečními paprsky, pokud zrovna nejsou v interiéru žádané. Tím vám předokenní rolety pomáhají udržet optimální teplotu v interiéru, která přispívá k vytvoření zdravého vnitřního prostředí pro spánek, odpočinek i práci.

 

Při výběru předokenních rolet dejte pozor na…

 • Kvalitu provedení. Protože ta rozhoduje o tom, zda budete s předokenními roletami spokojeni a zda perfektně splní všechny výše uvedené funkce. Nejvíce funkční jsou zejména předokenní rolety, které mají hliníkové lamely vyplněny termoizolační PUR pěnou, která dobře utěsní okna a ušetří v zimě až 70 % tepelné energie.
 • Materiál. Při výběru předokenních rolet zohledněte také jejich materiál. Je třeba podotknout, že dříve využívané plastové předokenní rolety jsou spíše na ústupu a předokenní rolety se již delší dobu vyrábí převážně z hliníku, který má celou řadu vynikajících vlastností. Velmi dobře odolává povětrnostním vlivům, nabízí vyšší bezpečnost, delší životnost, poskytuje lepší ochranu vůči UV záření a má lepší izolační vlastnosti.
 • Způsob ovládání. Můžete si vybrat mezi ručním a elektrickým ovládáním rolet. Každé z nich má své výhody a nevýhody. Moderní elektrické ovládání je sice o něco nákladnější, na druhou stranu ušetří váš čas a zvyšuje vaše pohodlí, protože předokenní rolety můžete ovládat z pohodlí vaší ložnice, obýváku nebo jiné místnosti. „Elektrické ovládání je navíc šetrné k lamelovým zámkům, což prodlužuje životnost předokenních rolet. Pro jejich ovládání bych doporučil zejména dálkový ovladač, který umožňuje obsluhu předokenních rolet v celém domě prostřednictvím jednoho tlačítka,“ doplnil Jiří Dlouhý.
 • Barevné provedení. Po vyřešení technických detailů je třeba vzít v potaz i design, resp. barvu rolet. Hliníkové předokenní rolety můžete běžně vybírat až v 25 barvách, za příplatek je pak možné realizovat i další odstíny. Schránka s vodícími lištami se standardně dodává v bílé, hnědé, stříbrné, béžové a šedé barvě. Povrch je kryt kvalitním lakem, který zajišťuje vysokou odolnost proti otěru. Samozřejmostí je lakování vodících lišt a dalších komponentů dle vzorníku RAL, který nabízí přes 2.500 odstínů barev.

Kvalitu provedení a bezchybnou funkčnost předokenních rolet mohou garantovat pouze přední výrobci a dodavatelé. „V případě předokenních rolet využíváme komponenty pro roletové systémy firmy Building Plastics a ALUKON, které patří k předním evropským lídrům na trhu. Co se týká pohonů a řízení, využíváme rovněž systémy od světové jedničky na trhu, tedy společnosti SOMFY,“ dodal Jiří Dlouhý.

 

Související příspěvky

Jak zvýšit zabezpečení dveří proti vloupání?

redakce

Designové osvětlení z područí portugalských profesionálů

redakce

Vyšperkovaná markýza

redakce