INSPIRACE

JAK VYBRAT NÁBYTEK DO DĚTSKÉHO POKOJE

Výběr nábytku do dětského pokoje byste rozhodně neměli podceňovat. Vaše ratolesti zřejmě neocení nadčasový design a eleganci, ale především praktičnost a bezpečnost. Dítě v pokoji navíc bude trávit velkou část svého času, musí se v něm tedy cítit komfortně. Na co byste si tedy při výběru měli dávat pozor a co rozhodně neopomenout? Na to se pokusíme odpovědět v dnešním článku.

Bezpečnost nadevše

Při výběru vhodného vybavení je bezpečí dítěte vždy na prvním místě. Zároveň by ale nábytek měl dotvářet celkový vzhled pokoje a případně i reflektovat preference potomků. Je také třeba zvolit vhodnou variantu pro možnost, že bude pokoj obývat více než jen jedno dítě a uspořádat tedy prostor tak, aby děti neměly pouze kde spát a psát domácí úkoly, ale aby zároveň měly místo na hraní.

Jakou vybrat postel?

Na kvalitě postele byste rozhodně neměli šetřit. Dítě je totiž stále ve vývinu, a tak by mu špatná a nekvalitní matrace mohla uškodit více než dospělým. Je také vhodné myslet do budoucna a rovnou koupit dítěti rostoucí postel, případně postel pro dospělé.

Co se týče matrace, neměla by být pro dítě ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Pro děti je ideální postel vybavit lamelovým roštem, na kterém je položena zdravotní matrace.

Psací stůl a správná židle

Součástí pokoje by měl být psací stůl, na kterém si dítě může psát domácí úkoly. Opět je vhodné myslet do budoucna a pořídit dostatečně široký stůl, na který se dá později položit i počítač. I zde můžete vybírat z různých druhů rostoucího nábytku. Obecně není úplně vhodné kupovat dětem stoly z masivu či jiného drahého materiálu, které se snadno zničí a poškrábají, vždy je lepší myslet na to, že nábytek v dětském pokoji díky svým obyvatelům zřejmě projde rychlejší amortizací než jiné kousky v domě.

Aby bylo dítko již odmala zvyklé zdravě sedět, je výběr té správné židle neskutečně důležitý. Nejvhodnější variantou je, pokud má židle kolečka a je výškově nastavitelná. Opět je vhodné vybrat rostoucí židli s dostatečně širokým sedátkem a opěradlem, abyste za pár let nemuseli pořizovat novou. Sedák by měl být tak vysoko, aby se dítě dotýkalo nohama země a zádová opěrka by měla končit pod lopatkami. Hlavním parametrem je, aby byla židle pro dítě pohodlná – bude na ní trávit hodně času učením a vyplňováním domácích úkolů, proto je důležité, aby se cítilo komfortně.

Úložný prostor

dětském pokoji rozhodně nesmí chybět dostatek úložného prostoru – nejen na hračky, ale také na oblečení a osobní věci. Ideálním řešením jsou komody, skříňky s uzavíratelnými zásuvkami, popřípadě i šatní skříň. Jako u všeho ostatního nábytku i zde je důležité myslet do budoucna a vybavit pokoj nábytkem, ze kterého dítě brzy nevyroste a nebude se k němu muset hrbit. Naopak není příliš vhodné pořizovat coby úložiště police, na kterých se drží prach a vypadají často neuspořádaně.

S úložnými prostory si můžete skutečně vyhrát – například můžete pořídit postel s vnitřním úložným prostorem nebo stůl, který má velké množství různě velkých zásuvek. Fantazii se zkrátka meze nekladou – cílem ovšem vždy zůstává, aby se dítě cítilo v pokoji komfortně a nepořádek v dětském pokoji se dal snadno uklidit na předem určené místo.

Související příspěvky

Nechte se inspirovat.

redakce

Bohemiaflex CS navázala spolupráci s řetězcem hobbymarketů Bauhaus

redakce

Prohlédněte si extra výkonná krbová kamna na pelety a kotle na pelety COLA

redakce