INSPIRACE

Jak vybavit ložnici? Nepodceňte barvy ani polštáře

Trpíte nespavostí, obtížně se vám usíná nebo naopak ráno nejste schopni vstát z postele, i když jste spali dostatek hodin? Na vině můžete být špatně zařízená ložnice. Na kvalitu spánku má vliv celá řada faktorů, mezi které spadá i prostředí, ve kterém spíme. Podívejte se s námi, jak vybavit ložnici a nepodceňte ani takové detaily, jako je například polštář či barva stěn a textilu.

Ložnice je místo, které náleží jen a pouze spánku a odpočinku. Proto tak musí působit už na první dojem, kdy do ložnice vstoupíte. Velkou roli hrají barvy, které ložnici dominují. Pokud patříte mezi milovníky barevných stěn, v ložnici si volbu barvy dobře rozmyslete. Vyvarujte se křiklavých barev, vhodnou volbou nejsou ani ponuré, tmavé barvy, které ložnici opticky zmenšují, utápí.

Můžete vsadit na radostnou meruňkovou, světle modrou nebo třeba jemnou fialovou, o které se říká, že pomáhá s usínáním. Pokud naopak patříte mezi typy, které snadno usínají, ale těžko vstávají, vsaďte na jemnou žlutou, která dodává energii. Nejjednodušší variantou však zůstávají bílé stěny, které rozzáříte barevnými doplňky.

 

Barevné povlečení a polštářky

Vyřádit se můžete v barvách povlečení. Vyvarujte se černé barvy, jinak se ale fantazii meze nekladou a můžete zvolit pestrobarevné povlečení s květinkami, geometrickými obrazci… Zkrátka něco, co vám udělá radost a působí na vás mile. Celkový dojem můžete doladit barevnými polštářky. Povlečení pravidelně měňte, ideálně jednou týdně a nejdéle po 14 dnech. Udělejte si z postele královské místo, kde se budete cítit skvěle.

 

Žádná televize, činky ani cvičební pomůcky

Pokud nebydlíte v garsonce, kde jinou možnost nemáte, nedávejte si do ložnice televizi ani jinou elektroniku. I mobil můžete nahradit klasickým budíkem. Facebook proto před spaním vyměňte třeba za časopis, nebo knížku. V případě, že vás trápí vážné problémy s usínáním, je lepší si v posteli ani nečíst a zkusit navyknout své tělo pouze na spaní. Ač se to zdá jako detail, ani činky, podložka na jógu či rotoped by v ložnici neměly být, zbytečně vás rozptylují.

 

Zkontrolujte matraci i lamely

Kromě barev je samozřejmě důležitá i samotná postel a matrace. Bohužel, kvalitní matrace stojí dost peněz a rady, jak správně ji vybrat by vyšly na celou knihu. Matraci si proto vyzkoušejte, aby vám vyhovovala tvrdostí i materiálem a hlavně rozměrem. Proleželé matrace vyhoďte nebo aspoň otočte, pokud není zbytí. Zkontrolujte i konstrukci postele a vyspravte polámané lamely, ať se v noci nikam nepropadáte.

 

Jaký máte polštář?

Pokud se vám špatně usíná a ráno máte ztuhlý krk, potřebujete nový polštář. Pořiďte si takový, který bezpečně podepře hlavu a krk a uleví vašemu svalstvu. U polštáře je důležitá výška, pokud spíte na břiše, musí být co nejnižší. Pro spaní na boku je naopak vhodný vysoký polštář a pro spaní na zádech střední.

Udělejte si z ložnice to správné relaxační místo a uvidíte, že se vám bude skvěle spát.

Související příspěvky

Proč vsadit na venkovní žaluzie?

redakce

Rohové vany jsou hitem dnešní doby

redakce

Chcete se stát méně závislí na fosilních palivech?

redakce