INSPIRACE

Jak si zajistit neustále uklizenou domácnost?

Rozhodli jste se zase po čase provést velký generální úklid? Strávili jste na posledním uklízení veškerý svůj volný čas? My Vám zde shrneme, jak při úklidu správně postupovat, co vše si připravit nebo jaké čisticí náčiní a prostředky budou zapotřebí.

Příprava

Ať už plánujete menší nebo velký úklid, vždy je potřeba se na něj určitým způsobem připravit. Velice užitečné bývá sepsání seznamu s veškerými pracemi a úkony, které chcete vykonat. Na základě tohoto seznamu si stanovíte své priority a na nic při úklidu nezapomenete.

Pomocníci při úklidu

Dříve bylo uklízení opravdová dřina, dnes však máme k dispozici velké množství čisticích a úklidových pomocníků jako např. vysavače, myčky, prachovky, papírové utěrky, pračky a sušičky, mopy, žehličky a skálu vysoce účinných saponátů.

Výběr vysavače

Jedním ze základních pomocníků pro dokonalý úklid je vysavač. Ten musí být opravdu kvalitní a výkonný. Dnes si můžete vybrat z velkého množství vysavačů (např. Vorwerk vysavače) – od těch klasických až po vysavače disponující řadou funkcí nebo vysavače robotické.

Při výběru vysavače by si člověk měl uvědomit, zdali dá přednost sáčkovému, nebo si radši pořídil vysavač bez přítomnosti sáčku. Vysavače se sáčkem velice efektivně zachycují veškerý prach a nečistoty. Pokud se rozhodnete pro takovýto vysavače, nezapomínejte také na kvalitní sáčky. Mezi vysoce kvalitní patří např. sáčky do vysavače Vorwerk.

Bezsáčkové vysavače pracují oproti sáčkovým úplně na jiném systému. Pro čištění využívají tzv. cyklonový efekt, který odděluje nečistoty od vzduchu, a tak vrací do místnosti zpět čistý vzduch. Při výběru si také zjistěte, zdali jsou k dané značce k dispozici náhradní díly a při nákupu k tomu přihlédněte.

Výběr mopu

Mop je pro úklid dalším velice důležitým náčiním. Na trhu jich existuje celá řada, my však doporučujeme vybírat pouze ze dvou typů – z klasického kbelíkového mopu a mopu s vlastním postřikem a nádržkou v rukojeti. Obě varianty mají svá pro i proti.

Kbelíkové mopy

Nejvíce dostupných mopů na trhu jsou právě ty kbelíkové. Nejlepší možnou variantou jsou mopy s rotačním systémem. Všechny kbelíkové mopy by měly hlavně disponovat kvalitní násadou vyrobenou z takových materiálů, které dobře sají vodu. Levnější a přesto účinnou variantou jsou také základní mopy, u kterých se násada ždímá pomocí tlaku.

Mopy s nádržkou a postřikem

Mopy, které disponují zásobníkem vody v madle a systémem postřiku. Výhodou těchto mopů je absence kbelíků a tedy i lepší manipulace. Při vytírání navíc nemícháte čistou vodu se špinavou, jako tomu bývá u klasického mopu.

Samotný úklid

Při úklidu celé domácnosti se nejprve zaměřte na nejméně využívané místnosti. Nejenže je budete mít velice rychle uklizené, ale také v nich pořádek vydrží déle než u běžně používaných místností. Jedná se zejména o ložnici a pracovnu. Poté, co budete hotovi s těmito místnosti, pokračujte v úklidu v obývacím a dětském pokoji. Na závěr si nechte kuchyň, toaletu a koupelnu. Ty totiž patří k nejnáročnějším místnostem, co se týče úklidu.

Úklid jednotlivé místnosti

V každé místnosti při úklidu postupujte od shora dolů. Zaměřte se nejprve na úklid horní části pokoje, tedy vyčištění lustru a úklid horních poliček. Pokud byste postupovali zcela obráceně a horní poličky si nechali na konec. Došlo by k znečištění již vytřené podlahy, neboť všechen prach a nečistoty by popadaly dolů.

S generálním úklidem je spjato mytí oken, které doporučujeme provádět za pochmurnějšího počasí. Během teplého počasí by okna uschla příliš rychle a vytvořily by se na něm šmouhy.

Související příspěvky

Kuchyňská pracovní deska musí být odolná proti bakteriím

redakce

Venkovní dlažba jako designový doplněk k vašemu rodinnému domu

redakce

Jak zútulnit váš domov bytovými doplňky

redakce