Luxusní povlečení může mít pro každého zcela jiný význam. Pro někoho je to takové, které na první pohled vypadá skvěle, jiný touží po tom, aby ho co nejvíce zahřálo, a někomu stačí, když za ně zaplatí co možná nejvíce peněz.
Tím hlavním, co by však měly luxusní lůžkoviny splňovat, je, aby se vám pod nimi pohodlně usínalo a skvěle probouzelo.
Probudit se odpočatí, plní energie a s úsměvem na tváři je ostatně cílem kvalitního spánku. Abyste toho docílili, je potřeba skloubit několik faktorů. Od dodržování co možná nejlepší spánkové hygieny (kdy chodíte spát, v jakých podmínkách usínáte, jestli vám do obličeje před usnutím svítí modré světlo apod.), přes správný výběr postele a matrace až po luxusní pokrývky a pohodlné lůžkoviny. Nikde není psáno, že výběr prostěradla a povlečení je z tohoto výčtu nejdůležitější, ale jsou to právě ony, kterých se před usnutím celým svým tělem dotýkáte.
Jak má správné povlečení vypadat?
Důležitou roli hrají barvy a vzhled. Jde o velmi individuální vlastnosti, v nichž se maximálně promítá osobní vkus a preference, platí však, že lépe by se vám mělo usínat v neutrálně působícím povlečení. Spánku přispívají zemité barvy s minimem vzorů a ozdob. Světlé barvy dodávají do ložnice klid, u tmavých se vám zase bude o něco lépe usínat.
To hlavní je však pohodlí povlečení. Jak na vás působí. Povlečení by nemělo příliš studit, ani byste se pod ním neměli potit. Nesmí dráždit pokožku, škrábat, jakkoliv vadit. Hledejte tak materiál, který je vám příjemný na dotek. Z hygienických důvodů musí umožňovat praní, ideálně na 60 °C.
Prostěradlo by mělo zahřát a odvádět pot
Už jste na cestě z vyhřáté sprchy do postele, lehnete si a překvapí vás extrémní chlad. Ideální prostěradlo by vám tento velmi nepříjemný pocit přinést nemělo. Naopak, je vhodné, když vás v zimě zahřejte a v létě mírně ochladí.
Froté prostěradla vyčnívají pružností svého materiálu. Vyrábějí se ze 100% bavlny, ta je však smyčková trojrozměrná, díky čemuž ji lze pohodlně napínat. Je také měkká, a to i po opakovaném vyprání. Froté v zimě perfektně zahřeje.
Jersey prostěradlo je také 100% bavlněné, avšak jemnější než froté. Představuje alternativu k froté prostěradlu pro ty, kterým je na něm příliš velké teplo.
Mikroplyšová prostěradla se skvěle hodí pro zimní období. Díky skvělým termoregulačním vlastnostem dokáží téměř okamžitě zahřát. Snadno se udržují, nemačkají se a rychle schnou. Jejich povrch je příjemně hebký.
Ještě více hebká jsou však prostěradla ze saténu. Pyšní se vysokou prodyšností, dobře odvádí vlhkost a jsou velmi lehká. Už na první pohled působí luxusně, jejich lesklý povrch může výrazně pozdvihnout design ložnice.
Víte, jaký materiál vám je nejpříjemnější?
Sami nejlépe víte, který materiál povlečení vám vyhovuje nejvíce. Každý z nich má své výhody, nejlépe ale uděláte, když si jich vyzkoušíte více. Jedině tak zjistíte, co můžete ve skutečnosti nazývat jako své luxusní povlečení.
Pro pokožku je u většiny spáčů nejpříjemnějším materiálem obyčejná bavlna. Je velmi odolná vůči mechanickým oděrkám, na druhou stranu se mačká a je třeba při její údržbě vynaložit větší úsilí. Zejména se bavíme o žehlení.
Z bavlny je také saténové povlečení. Kdybyste měli soudit pouze podle vzhledu, patrně byste jako luxusní materiál pro povlečení označili právě satén. Nemačká se, má charakteristický lesklý povrch a přináší příjemný chladivý efekt. Pozor, bavíme se o bavlněném saténu, nikoliv o jeho polyesterové variantě. Díky ní je satén dosti podceňovaným materiálem.
Opakem saténu, alespoň z hlediska povrchové úpravy, je krep. Nakrepováním bavlny vznikne hrbolatý povrch, rozdělující ty, kteří toto povlečení vyzkoušeli, rozděluje do dvou takřka nesmiřitelných táborů, jež se přou o jeho pohodlnosti.
Pro zimomřivé jedince je ideální variantou mikroplyšové povlečení. Vyrábí se z polyesteru, je velmi příjemné na dotyk, rychle schne a nemačká se. Je vhodné také pro alergiky.