O tom, že sauna má na náš organismus velmi pozitivní vliv není třeba dlouze diskutovat. Saunování ve kterékoli podobě je pro tělo přínosem a uvolněním. Navíc saunování dokáže naše tělo také velmi účinně detoxikovat. Je ovšem důležité vědět, jak se správně saunovat, protože jen správné provedení saunování dokáže dosahovat potřebných účinků.
Zdraví chceme podpořit, nikoliv ochromit
Před návštěvou sauny myslete na to, že jdete udělat něco pro své zdraví. Nikoliv proto, že chcete lámat rekordy. Sázky s přáteli o tom, kdo vydrží větší teplotu déle rozhodně nejsou na místě. Myslete na své zdraví. Své o tom vědí i finalisté mezinárodního světového šampionátu. 2 finalisté v sauně vytopené na 110 °C po několikaminutovém pobytu následně zkolabovali. Ruský finalista a adept na titul Vladimir Ladyženskij následkem vysokých teplot v sauně a následného kolapsu organismu dokonce zemřel. Saunování je pro vaše tělo zdravé, ale pouze v případě, že dodržíte ty správné postupy a metody. Někdy i méně znamená více. V oblasti saunování toto pravidlo platí také.
Saunování pouze v maximální fyzické kondici
Pokud chcete svému tělu dopřát uvolnění ze saunování, samozřejmě se nemusíte stát vrcholovým sportovcem s kondicí. Je ovšem vhodné, abyste před vstupem do sauny nebyli nemocní. I saunování znamená pro tělo velkou zátěž, protože dochází k abnormálnímu pocení, na které nejsme zvyklí. Nemocní lidé s chřipkou nebo teplotou by se proto saunování měli raději vyhýbat. To samé platí i pro osoby, které berou antibiotika. Organismus je oslabený a nemusel by tuto zátěž zvládnout. I po skončení nemoci je tělo ještě oslabené, a proto se saunováním vyčkejte alespoň týden po nemoci. Sauna je skvělý prostředek pro předcházení chorobám a chřipkám, nikoliv však pro jejich léčení. Do sauny bychom také neměli chodit příliš unavení a nevyspalí. Ani návštěva sauny s prázdným nebo naopak s přecpaným žaludkem rozhodně není tou správnou volbou.
Raději se poraďte s lékařem
Pro saunování není omezující pouze teplota nebo chřipka, ale také další nemoci. Zejména se jedná o choroby srdce nebo krevního oběhu. Opět je důvod jednoznačný. Pobyt v sauně by mohl být pro organismus spíše přítěží, než pomocí. Pobyt v sauně také může napomáhat i rozvinutí kožních nemocí. Pokud máte nějakou kožní nemoc, raději návštěvu sauny dobře zvažte. Nejen s ohledem na vlastní zdraví, ale i na zdraví ostatních osob v sauně. Ve všech těchto případech se o vhodnosti saunování raději poraďte se odborným lékařem. Podle vašeho zdravotního stavu posoudí, zda pro vás bude saunování opravdu přínosem nebo spíše zátěží.
Doplňování tekutin je velice důležité
Jak již bylo zmíněno, při saunování dochází na našem těle k abnormálnímu pocení. Potovými žlázami uniká z našeho těla množství tekutin. A rozhodně se nejedná o zanedbatelné množství. Množství tekutin, které za jediný proces saunování odejde z našeho těla může být i přes 1 litr. Proto je třeba v průběhu saunování dodržovat důkladně pitný režim. I v saunách může dojít k příznakům dehydratace organismu. S dodržováním pitného režimu je vhodné pokračovat i 2 hodiny po skončení saunování. Nejlepší je samozřejmě čistá voda. Alkoholické nápoje se při saunování nedoporučují. Ačkoli ve Finsku to rozhodně není výjimkou. Při saunování ale dochází k rychlejšímu a znatelnějšímu dosažení opilosti. Všichni dobře víme, čeho je opilost schopna. Vzhledem k tomu, že po návštěvě finské sauny je vhodný ještě pobyt v chladném jezírku, je konzumace alkoholu při saunování velmi nebezpečná.
Dětské tělo vnímá saunování jinak, než dospělé
Pokud chcete své děti také otužit a dopřát jim saunování, aby byly více odolné, rozhodně je to správná volba. Důležité je také dodržování všech popsaných zásad a dbát na zdraví dítěte. Dětské tělo totiž saunování vnímá jinak, než tělo dospělého člověka. Je mnohem vnímavější na změny teplot. Rozhodně jim nevyhovují náhlé a časté změny teploty nebo vlhkosti v saunách. Zejména pak těla dětí v menším věku nejsou ještě tolik schopna regulovat svou tělesnou teplotu. Velmi rychle a snadno může tak dojít k jejich přehřátí. Je také dobré vědět, že srdeční tep se v sauně zvyšuje o 30-75%.
Co je potřeba udělat před vstupem do sauny
Sauny sice mají detoxikační schopnosti, ale ty jsou zejména pro náš organismus, nikoliv pro naší pokožku. Sauny nejsou umývárkou. Před vstupem do sauny se proto důkladně umyjte a osprchujte pokožku od mýdla. Měli bychom se před vstupem také řádně osušit. Přijít do sauny mokrý není vhodné. Nachystejte si také vše potřebné, co si do sauny vezmete. Samozřejmostí je ručník, na který si sednete nebo lehnete. Chybět by neměla ani masážní houba nebo kartáč. Ty raději vybírejte z přírodních, nikoliv umělých vláken.
Správně dýchejte
I dodržování správného dýchání v saunách je pro správný účinek velice důležité. V sauně je třeba dýchat výhradně ústy. Nosem jen občas. Při stálém dýchání nosem v saunách totiž může docházet k poleptání sliznice. To platí ve finských saunách, ale zejména v infrasaunách. Suchá sliznice může také napomáhat bolestem hlavy a saunování se může stát spíše utrpením, nežli úlevou.
Raději více kratších intervalů
Vždy se doporučuje pobyt v sauně raději rozdělit do většího množství kratších intervalů. Pro začátečníky toto pravidlo platí dvojnásobně. Počkejte si na začátek pocení a vydržte v sauně klidně jen 10-15 minut. poté se můžete jít zchladit do studené vody. Až budete v chladné vodě cítit zimu, opět zamiřte do sauny. Takto můžete proces opakovat podle vlastního uvážení. Při pocení je také vhodné kůži masírovat. Masírovat můžete prsty nebo pomocí houbiček a kartáčů, které si do sauny vezmete. Díky masážím můžete zvýšit účinek detoxikace.