INSPIRACE

Jak se dělá odhad nemovitosti v dědickém řízení

Vyřizování pozůstalosti není nic příjemného – vyrovnat se se smrtí blízkého člověka je samo o sobě velkou zátěží a na psychickému stavu často nepřidá ani administrativně složité dědické řízení. Pokud vás tato smutná událost potkala, buďte připraveni na to, že se budete muset potýkat i s důležitým papírováním stran vypořádání dědictví. Jedním z důležitých podkladů je i odborný odhad tržní ceny nemovitosti, která je předmětem pozůstalosti.

Projde si tím každý, kdo přijde o někoho blízkého. Hlavní součástí dědického řízení je i vypořádání majetku pozůstalého, a to včetně nemovitosti, pokud ji zemřelý vlastnil. Při určování hodnoty majetku je potřeba pracovat s objektivními a jasnými daty, proto se pro tento účel zpracovává odhad tržní ceny. „V rámci dědického řízení Vás notář, který bude mít rozdělení pozůstalosti na starosti, požádá o doložení ceny majetku, který byl ve vlastnictví zůstavitele. Nejde o nic složitého, vypracování podobného dokumentu nabízí specializování odhadci i realitní kanceláře. Čím dřív si znalecký odhad necháte zpracovat, tím rychleji to budete mít za sebou,“ radí Jan Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se specializuje na komplexní realitní služby v oblasti Berounska, středních Čechy a Prahy.

Kdo odhad nemovitosti zpracovává?

Tržní odhad jakékoli nemovitosti za účelem vypořádání pozůstalosti může připravit nejen soudní znalec, ale i kvalifikovaný realitní specialista. „Stačí obrátit se na zkušeného realitního makléře a ten vám odhad v krátké lhůtě zpracuje. Nespornou výhodou je nižší cena odhadu – ta vyjde ve výsledku mnohem levněji než zpracování odhadu soudním znalcem,“ radí Kindl. Zpravidla je odhad hotový do dvou až tří pracovních dnů, záleží ale také na tom, jakou formu zpracování si vyberete. Do odhadní ceny od makléře se promítá i jeho znalost aktuální situace na trhu pro přesnější určení celkové hodnoty.

Co ovlivňuje cenu nemovitosti

Na výslednou sumu má vliv několik podstatných faktorů. Důležité je proto oslovit zkušeného a kvalifikovaného realitního makléře, který nejen že využije celou řadu veřejně dostupných údajů, ale hlavně bude vycházet i ze svých zkušeností a znalostí v dané lokalitě. „Odhad pro notáře je možné získat s minimálním úsilím i na dálku přes internet na základě dodaných informací a fotografií. Pamatujte ale na to, že bude-li odhad zpracován online, nemusí být zcela přesný,“ doplňuje Jan Kindl z Domov Reality. U odhadní ceny pro účely dědictví může mnoho lidí volit strategii získání co nejnižšího čísla. Důvod je nasnadě – výše odměny pro notáře je určena právě podle celkové vyčíslené hodnoty majetku.

Myslete ale na to, že rozhodnete-li se následně nemovitost zpeněžit a nebudou se vás týkat výjimky pro neplacení daně z příjmu při prodej nemovitosti, může být částka zaplacená právě na daních vyšší v porovnání s odměnou pro notáře. Proto doporučujeme chtít vždy cenu v optimální výši, která se pohybuje plus mínus kolem tržní ceny bytu či domu.

Související příspěvky

Dejte panelovému domu novou tvář

redakce

Recenze elektrických grilů, se kterými si užijete grilování po celý rok

redakce

Jak stylově vybavit chalupu? Vlastními silami je to složité!

redakce