INSPIRACE

Jak ochránit svůj majetek? Kupte si bezpečnostní dveře!

Podle policejních statistik asi v 90 % případů zloději do bytů a domů pronikají vchodovými dveřmi. Není se co divit, běžné panelákové nebo domovní dveře nesplňují ani ty nejnižší standardy bezpečnosti. Šikovný zloděj si s nimi poradí během několika sekund. Co s tím? Jednoduché – stačí si koupit bezpečností dveře. S nimi riziko krádeže snížíte na minimum.

 

Minimálně 2. bezpečnostní třída

Základním kritériem každých bezpečnostních dveří je tzv. bezpečnostní třída. Škála od 1 do 6. Platí, že čím vyšší třída, tím lepší. Pětka a šestka se však běžně neprodává, takové dveře už patří do kategorie trezorových dveří a používají se například v bankách nebo muničních skladech. Domů si pořiďte dveře bezpečnostní třídy 2, ideálně 3. Samozřejmě se nespoléhejte jen na ujištění prodejce, vyžadujte certifikát! Bezpečnostní dveře jsou testovány a musí být certifikovány podle normy ENV 1627. Jednotlivé třídy jsou značeny BT2RC, BT3RC atd.

 

Nenechte se zblbnout

Někteří prodejci dveří vám budou tvrdit, jak jsou jejich bezpečnostní dveře pevné, kolik mají uzamykacích bodů a jak skvěle jsou uchyceny do pantů. Zastavte je. Nic z toho není důležité. Jedinými kritérii bezpečnosti jsou bezpečnostní třída a protipožární odolnost. Pokud je prodejce není schopen doložit certifikátem, vše, co vám říká, jsou to jen marketingové řeči. Nevěřte mu. Falešné dveře bez certifikátu i se spoustou jistících bodů překoná zloděj během chvilky.

V současné době se rozmáhá podomní prodej dveří, kdy vám firmy nabízí „bezpečnostní dveře“ např. 4. mechanické odolnosti. Dejte pozor. Nejedná se o bezpečnostní třídu BT (RC) a takovéto dveře bývají stejně (ne)odolné, jako vaše stávající. Nadto bývají hodně předražené.  

 

Kovu se nic nevyrovná

Pozor si musíte dát i v případě, že prodejce nabízí certifikované dveře vybrané bezpečnostní třídy. V poslední době se totiž díky lobbistickým tlakům dostaly na trh dveře s atestací, které jsou dřevěné. Tyto jsou sice levnější, ale zloděj s montážní pákou je překoná během chvilky. Dřevo je pořád jenom dřevo. Volte proto kovové bezpečnostní dveře, které vám dnes každý seriózní prodejce připraví v jakémkoliv designu. Třeba s povrchem imitujícím dřevo nebo ladícím s dveřmi vašich sousedů. Vnitřní stranu můžete sladit s předsíní svého domu. Před nákupem dveří si nezapomeňte ověřit odhlučnění a přesvědčte se o tom, že na dveřích nechybí protipožární páska.

 

Spolehněte se na odborníky

Každý seriózní prodejce bezpečnostních dveří vám poskytne odbornou konzultaci, zaměření i montáž. Dívejte se také na to, zda firma nabízí non stop servis – nikdy nevíte, kdy si dveře zabouchnete nebo ztratíte klíče. A poslední rada na závěr. Nikdy nekupujte nápadně levné dveře. Tady se přílišná spořivost jednoduše nevyplatí.

Související příspěvky

Prozkoumejte neprobádaný svět ratanu a proutí

redakce

Ložnice, ve které stojí za to spát – rady a tipy na rekonstrukci

redakce

Jak jsem si poradil s rekonstrukcí koupelny?

redakce