INSPIRACE

Interiérový designér vám pomůže nahlédnout do vašeho nitra a zrealizovat domov snů

Čeká-li vás rekonstrukce stávajícího domova či se pouštíte do zařizování zcela nového obydlí, finálním výsledkem by pro vás pravděpodobně mělo být místo, kam se budete za každých okolností rádi vracet. Místo, kde se budete cítit dobře a kde budete moci načerpat sílu na hektický život, který žijete venku. A přestože se zdá být jednoduché tohoto výsledku dosáhnout, ne vždy tomu tak je.

Celý proces je totiž ovlivněn hned několika proměnnými, které po většinu času stojí v cestě tomu, abyste si svůj domov zařídili přesně podle vašeho gusta. „Přestože je spoustu lidí přesvědčeno o tom, že jsou to právě finance, které představují jedinou překážku v tom, aby své obydlí zrealizovali tak, jak si představují, není to úplně pravda. Hlavním problémem je v tomto případě většinou nejasný koncept,“ vysvětluje interiérová designérka Anke Glut důvod, proč se lidé ve svých domovech necítí dobře.

Koncept nového domova je přitom stěžejní pro vše, co se při rekonstrukci odehraje. Od pokládky té správné podlahy až po finální vybírání drobných dekorací. Koncept však zároveň musí vycházet nejen z toho, co se vám líbí, ale zároveň i z vašeho stylu života. „Pominu-li preference každého člověka a jeho osobitý vkus, při rekonstrukci domova je důležité brát v potaz i způsob života. Tím je myšleno zejména to, zda se jedná o jednotlivce či rodinu s několika dětmi. Jiné potřeby bude mít od svého domova single slečna a jiné zase čtyřčlenná rodina s domácími mazlíčky,“ říká Anke Glut, která svou práci s klienty vždy začíná osobní schůzkou. „V momentě, kdy si mě někdo najme na realizaci interiéru, je nutné se sejít osobně. A to samozřejmě z toho důvodu, abychom s klientem došli ke vzájemné shodě a porozumění. Po osobní schůzce musím mít jasno nejen o tom, jaký styl klient preferuje či jaké má rád barvy, ale také se musím dozvědět něco o jeho návycích a osobním životě. Jedině tak můžu stanovit koncept, který bude určovat následnou realizaci,“ dodává Anke Glut.

Ta se interiérovému designu věnuje již pěknou řádku let a přestože v České republice stále převládá přesvědčení, že je využití služeb bytového designéra zbytečný luxus, s postupem let se řada lidí, kteří se na ni obrátí, rozšiřuje. „Asi nelze tvrdit, že dokážu navrhnout a zrealizovat cokoli pro kohokoli, ale v drtivé většině případů si s klientem vždy dokážeme ujasnit, co ode mě očekávají a co jim mohu nabídnout. Moje práce je tak velmi proměnlivá a nikdy nudná,“ říká Anke, jejíž dosavadní projekty si můžete prohlédnout v portfoliu na jejích webových stránkách.

Na fotografiích z Anke dosavadních projektů lze velmi zřetelně vidět, jak jsou jednotlivé realizace odlišné a navazují na životy a osobní preference obyvatelů daného domu či bytu. Přesto se v nich však můžeme setkat s Anke osobitým rukopisem, díky kterému lidé její práci vyhledávají. „Každý designér má svůj styl. Já například ráda využívám přírodní materiály jako dřevo, kov či beton a tyto prvky můžete najít ve většině realizacích, na kterých jsem v minulosti pracovala. I přesto se mi však vždy povede docílit takového výsledku, který vychází z klientových představ, nikoli mých. Skvěle to lze pozorovat například na dvou realizacích, přičemž jedna byla pro manželský pár s dospělými dětmi, kteří obývali dvougenerační domek a ta druhá byl byt v činžovním domě pro svobodnou a bezdětnou slečnu. Z toho jednoznačně vyplývá, jak je důležité přijít na to, co od svého domova čekáte, a s tím vždy ráda pomohu. To je totiž zároveň i moje hlavní motivace. Tvořit něco, co udělá lidi šťastnějšími,“ uzavírá Anke Glut.

Související příspěvky

LED řetězy pro opravdové Vánoce

redakce

Při zařizování koupelny se nemusíte spokojit pouze s průměrem!

redakce

Zútulněte si své bydlení ještě před Vánoci

redakce