INSPIRACE

Interiérové trendy pro rok 2023

Nový rok je v plném proudu a stejně tak i aktuální interiérové trendy. Jaké jsou? O detailech se rozpovídala bytová designérka Anke Glut.

Udržitelná domácnost

Hlavním tématem pro tento rok bude udržitelná domácnost. Podle Anke Glut se na tom podepisuje nejen nestabilní energetická situace, ale i všudypřítomné zprávy o nutnosti přemýšlet více zeleně. To se otiskne nejen do způsobů, jak v domácnosti nakládáme s potravinami, vodou či elektřinou, ale i do způsobů, jakým přemýšlíme o nábytku. „Přestože je v současnosti jednoduché koupit kus nábytku za pár set korun, už i velké nábytkářské řetězce reagují a zavádí ekologické a udržitelné řady. Lidé si čím dál více rozmýšlejí, za co utratí peníze a zelené materiály jsou čím dál důležitější.“ Změní se také způsob stavebních úprav a hlavní slovo dostanou odolné materiály, které vydrží věky.

Úcta k tradici

S udržitelností souvisí i úcta k tradici. Lidé budou hledat nové ve starém a zvedne se zájem o vintage styl. „Neřekla bych přímo, že vintage nahradí oblíbený minimalismus, ale již nyní registruji vyšší zájem o starší kousky nábytku. Zvedá se poptávka po restaurování nábytku namísto toho, aby se pořizovalo zbrusu nové vybavení,“ říká Anke Glut.

Uklidňující odstíny

Přestože letošní barvou roku je odvážná malinově červená, která má dodat optimismus a interiér rozveselit, klíčové budou i uklidňující odstíny. „V posledních letech byly nejoblíbenější barvy šedá, černá nebo béžová. Nyní se ale posuneme k jemně pastelovým barvám. Hlavní roli bude hrát světle zelená nebo jemná šedá. Ty v kombinaci se zmiňovanou barvou roku vykouzlí klidné a přesto odvážné interiéry,“ dodává Glut.

Organizace na prvním místě

Po éře otevřených regálů a vzdušných policových systémů přichází na řadu úhledné zavřené skříňky. Lidé touží po uklizeném a zorganizovaném domově, chtějí čisté linie. „Svět je v čím dál větším chaosu a možná proto chceme alespoň doma mít pevný řád. Velmi populární bude nábytek bez zbytečných ozdob nebo úchytů,“ vysvětluje Anke Glut.

Hra světel

Správné světlo je jedním z nejdůležitějších designových prvků. Ta tam je doba, kdy bylo v místnosti jedno centrální osvětlení a maximálně lampička. Častěji se bude využívat vrstvené osvětlení v podobě různých světelných řetězů, mini lampiček nebo led pásků. „Tímto způsobem osvětlení můžete dosáhnout útulnějšího interiéru. Vyhrát si můžete s teplotou světla a různým nasvícením stěn. Světlo dokáže instantně změnit náladu v místnosti,“ uzavírá Anke Glut.

Související příspěvky

Co dokáže parní mop?

redakce

Exkluzivita pro váš domov

redakce

Proč při výběru tepelných čerpadel volit kvalitní a stabilní prodejce?

redakce