INSPIRACE

Industriální interiéry jsou hitem posledních několika let

Vysoké stropy, cihlové zdi, velká okna a odkryté rozvody. To jsou typické znaky industriálního stylu, který vznikl společně s módou stavět si byty v bývalých továrních prostorách. V čem přesně industriální styl spočívá a jak jej můžete docílit u vás v interiéru? S tím poradí bytová designérka Anke Glut.

 

Stěny jsou naprostým základem

Jelikož byly tovární haly, ze kterých později byty vznikaly, původně stavěny za zcela jiným účelem, je jejich interiér často nedokonalý a syrový. V tomto případě se však nejedná o nedostatek, ale spíše o typický znak industriálního interiéru, jehož základem jsou odkryté cihlové zdi. Těch můžete ve starších cihlových stavbách docílit pouze tím, že odkryjete vrstvu omítku a zeď z cihel zpevníte impregnací nebo voskem. Existuje však i méně pracná a prašná varianta, a to jsou jednoduše cihlové obklady.  „Místo cihlových obkladů lze zvolit například i tapetu. Pak se ovšem vytrácí autentičnost interiéru, proto bych raději volila možnost cihlových obkladů. Při obkládání interiéru je si poté potřeba rozmyslet, zda chceme obložit komplet celé stěny nebo například jen jednu, přičemž druhá varianta je vhodnější zejména do menších prostor. Zbytek stěn doporučuji nechat bílý či jej natřít jinou světlou barvou,“ říká interiérová designérka Anke Glut.

 

Podlahu volte ze dřeva či z betonu

Dalším typickým prvkem industriálního stylu je i betonová či dřevěná podlaha. „Do industriální interiéru nepatří dlaždice, vinyl, ani jiné moderní podlahové materiály. Naopak v prostoru se bude krásně vyjímat betonová podlaha, která je současným hitem bytového interiéru. Její pořizovací cena přitom není nikterak vysoká a povrch betonové podlahy je přirozeně bezprašný a antistatický, což oceníte v následné péči a údržbě. Do industriální interiéru se ale hodí i podlaha dřevěná. Použité dřevo by však nemělo být nijak extra opracované, spíše se sem hodí dřevo ze starých trámů,“ vysvětluje Anke.

 

Kovová svítidla

Industriálního stylu lehce dosáhnete i pouhou výměnou svítidel. „Ideální jsou klasická kovová svítidla s velkými šrouby, jejichž povrchová úprava by měla ladit se zbytek interiéru. Například v kuchyni může světlo ladit s digestoří  a v obývacím pokoji zase s jinými doplňky či dekoracemi. A stejně jako u ostatních typů svítidel, i zde je dobré volit několik úrovní osvětlení. Při výběru začínáme s výběrem centrálního osvětlení a poté pokračujeme s výběrem velkých lamp a menších lampiček. Cena kovových svítidel je mnohdy o něco vyšší, jelikož se jedná o vskutku nádhernou designovou práci. Této volby ovšem nebudete litovat,“ dodává Anke Glut.

 

Otevřený prostor

U industriálního bydlení jde mnohdy o tzv. lofty, které jsou vestavěné do původních průmyslových budov. Proto je dalším typickým znakem tohoto stylu otevřený prostor. „Industriální styl nesluší malým a stísněným prostorám a proto, pokud je tu ta možnost, je při rekonstrukci vhodné prostor co nejvíce rozšířit a otevřít. Můžeme například spojit kuchyň a obývací pokoj nebo obývací pokoj a ložnici. Máme-li k dispozici patro, je vhodné ho propojit s přízemím jednoduchými ocelovými schody. V industriálním stylu nehledáme zbytečnou eleganci, ale přirozenost a čistě účelové zařízení. To bychom si měli pamatovat i při výběru doplňků a nábytku, kde se řídíme pravidlem, že méně je více,“ uzavírá Anke Glut.

Související příspěvky

Dveřní kliky – široký výběr za super cenu

redakce

Stahovací schody KOMBO s tepelnou i protipožární izolací

redakce

Dodejte místnosti dokonalé osvětlení

redakce